Karpuzun Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Karpuzun Faydaları için yorumlar kapalı
  • 749 kez görüntülendi

Karpuzun Faydaları

Bazen merak ederim karpuzun dış kabuğuna tık tık vurarak iyi karpuz seçme sanatını bizlere gösterenler bu yeteneği nereden aldılar diye.

Şahsen ben karpuz seçmekten hiç anlamayan birisi olarak bu yazımızda sizlere karpuzun faydaları ve özelliklerini anlatmaya çalışacağım.

KARPUZ: Sıcak yaz günlerinde içerdiği su oranı ile susuzluğa ilaç gibi gelen karpuz daha çok sıcak iklimlerde yetişen, ilk yetişme döneminde meyve vermeden sarı renkli çiçekler açan, iri meyveli bir bitkidir.

Karpuzun kalori oranı oldukça düşüktür. İçeriğinin %90’ı su olan karpuz, vücudun sıvı ihtiyacını sıcak yaz aylarında büyük oranda karşılamasının yanında, B ve C vitamini ile sodyum, kalsiyum, potasyum ve demir mineralleri açısından zengin bir meyve olarak göze çarpar.

Karpuzun Faydaları: Yaz aylarının en çok tüketilen meyvelerinden birisi olan karpuzun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

– Çok iyi bir idrar söktürücü olan karpuz, vücuttaki atık maddeleri, bağırsakları ve kanı temizlemeye yardımcı olur.

– Kalbi koruyucu etkisi olan karpuz aynı zamanda soğuk algınlığına tedavisinde de kullanılır.

– Cinsel gücü arttırmaya yardım eder, vücuda zindelik, rahatlık, serinlik ve ferahlık verir.

– Böbrekleri çalıştıran karpuz, böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur.

– Kemikleri güçlendirir ve kansere yakalanma riskini azaltır.

Karpuz Nasıl Kullanılır: Olgunlaşmış karpuz taze olarak yenir. Karpuzun olmamış ham hali ise turşu yapılır. Bala biraz zencefil katarak karpuzla tüketilirse balgamı söker. Özellikle sigara içenler için çok faydalıdır bu karışım.

Karpuz sadece bir meyve olarak değil aynı zamanda çekirdeği ve suyu ile de çok büyük faydalar sağlar.

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları: Karpuz çekirdeğinin etken maddesi olan ‘cucurbocitrin’ özellikle yüksek tansiyon sorunu olan hastalar için birebir şifa kaynağıdır. Atılan karpuz çekirdeklerinin (yağının) işlenmesi sonucunda bio dizel olarak yakıt üretilebilir ve dizel araçlarda normal motorinden farkı olmadan kullanılabilir. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken bir husus var; karpuz çekirdeği yerken mutlaka parçalayarak yemeye çalışın. Tüm olarak yutulan karpuz çekirdekleri dolaşım ile alakalı sorunlar çıkartabiliyor.

Karpuz Suyunun Faydaları: Karpuzun suyunda bulunan anti oksidan maddeler kanser hastalığına karşı koruyucu etki gösterir.

karpuz

Bu yazı karpuzun faydaları yararları kalorisi özellikleri vitaminleri fiyatı mevsimi ne zaman besin değerleri karpuz çekirdeğinin karpuz suyunun karpuz nasıl ekilir yetiştirilir sulanır çizilir dilimlenir soyulur olur nerede yetişir ne zaman ekilir nerelerde yetişir ne zaman çıkar neye iyi gelir ne işe neye yarar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

karpuzun kalorisi, karpuz kalori, karpuzun faydalari, gebelikte karpuzun faydaları, gebelikte karpuz yemek, karpuz kalorisi, gebelıkte karpuz, karpuz neye yarar, gebelikte karpuz faydaları, karpuzun besin değeri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.