Karpuz ve Kabuğunun Sağlığa Faydaları !

Karpuz ve Kabuğunun Sağlığa Faydaları !

Sıcak yaz günlerinde neredeyse herkesin serinlemek için tercih ettiği karpuz güzel ve sulu bir meyvedir. Bu harika meyve hem sağlıklı hemde vücut için  çok faydalıdır. Fakat karpuzun en değerli yeri kabuğunun beyaz kısmıdır ve kabuğunun beyaz kısmı besinlerle doludur. Karpuzun etli kısmını yediğimiz gibi karpuzun hem çekirdeklerini hemde  kabuğunun beyaz kısmını tüketmek gerekir.


İşte Karpuz ve kabuğunun sağlığa birçok faydaları;

* Karpuz  bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan beta-karoten içerir. Bu içerdiği yüksek potasyumun  kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olduğu ayrıca kanser ve astım hastalığına karşı da koruma sağladığı biliniyor.

*  Karpuz özellikle sporcuların spor yaptıktan sonra bu meyveyi tüketerek kaslarını güçlendirmesi ve zinde kalması için tavsiye edilir. Damar sağlığını korur ve sıcak çarpmasına iyi gelir.

* Aşırı sıcak günlerde tüketilirse vücudu soğutur, ter şeklinde sıvı salınımını arttırır.

* Beyin fonksiyonlarını korur.

* Kemikleri güçlendirir Bir kemik hastalığı olan osteoporoz yani kemik erimesine karşı koruma sağlar. Stresi azaltır. Vücutta aşırı yağ birikmesini önler. Vücuttaki yağların yakılmasına yardım eder. Cilt kırışıklıkları ve erken yaşlanma belirtilerini önler. Erken yaşlanma ve kırışıklıkların oluşmaması için bu şifalı meyveyi tüketmek gerekir.

* Karpuz Çekirdekleri Bağırsak Kanserine Karşı Koruma Sağlar.

* Karpuz  kabuğunda A, C ve B6 vitaminleri ,çinko, potasyum ve magnezyum bulunur.

* Karpuz kabuğunda domateslerde (özellikle pişmiş formda) bulunan çok önemli bir antioksidan olan likopen vardır.

* Karpuz  kabuğu aynı zamanda sitrulin olarak adlandırılan bir amino asit içerir. Sağlıklı ve kuvvetli kaslar oluşturmak için özellikle faydalıdır. Fakat sinirleri yatıştırmada ve kaygı düzeyini düşürmede oynadığı rol daha fazladır.

* Karpuz kabuğunu reçel olarak tüketebilirsiniz.

* Karpuz kabuğunda bulunan lif  kilo vermede faydalıdır.

* Karpuzun kabuğu çoğunlukla sudan oluşur, bu da doğal bir diüretik olarak başka mükemmel bir özellik kazandırır. Sisteminizden herhangi bir toksin veya fazla suyu  atmak için iyi bir tercihtir.

* Bağışıklığınızı doğal bir şekilde artırmanın  kolay bir yolu karpuz kabuğu tüketmektir. Aynı zamanda belirli yiyecek türlerine de ekleyebilirsiniz. Örneğin salata ,balık ve bazı etleri tüketirken garnitür olarak tercih edebilirsiniz.

*  Karpuzun etli kısmı tüketildiği gibi çekirdekleri de sağlığın korunmasında önemli bir rol oynar. Karpuz çekirdekleri yüksek miktarda lif içeren bir yapıya sahiptir. Bu nedenle çekirdeklerinin tüketilmesi, bağırsak faaliyetlerini düzenlediği gibi bağırsak kanserini de engeller. Özellikle bağırsak kanseri riski taşıyan kişilerin bol miktarda tüketmesi gerekir.

* Karpuz prostat kanserine karşı da fayda sağlar.Bu şifalı bitkinin içeriğinin %90-95’lik bir kısmı sudur. Bu sebepten dolayı vücut için iyi bir temizleyicidir. İçindeki su sayesinde böbreklerin çalışması sağlanır, böbrekler temizlenir. Böbreklerinde kum şikayeti olan kişilerin mutlaka tüketmesi gerekir, ayrıca böbreklerdeki taşların dökülmesi için de büyük fayda sağlar. Özellikle çekirdeklerinin içindeki cucurbocitrin maddesi böbrekler için oldukça faydalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz