Karpuz Kabızlığa İyi Gelirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

  • Genel Sağlık
  • Karpuz Kabızlığa İyi Gelirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor için yorumlar kapalı
  • 645 kez görüntülendi

Karpuz Kabızlığa İyi Gelirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Dışkının bağırsaklarda hareket edip anüsten kolayca çıkabilmesi için hem bir miktar hacme ihtiyacı vardır hem de yeterli miktar neme. Her iki temel durum gerçekleşmezse dışkı çok sert olur ve bağırsaklarda zor hareket eder, bunun sonucunda bağırsak tıkanmaları meydana gelir. Karpuz %97 su oranıyla doğal müshil vazifesi gören, kabızlığı gideren harika bir meyvedir. Su oranı yüksek olan diğer meyveler arasında greyfurt, brokoli, domates ve salatalık yer almaktadır.

Diyetisyen Dilem İrkin, yaz aylarında su ihtiyacının arttığını, kabızlığı önlemek için karpuz yemeyi tavsiye ediyor.

Karpuz her ne kadar kabızlığın giderilmesinde yardımcı olan bir yiyecek olsa da karpuz alerjisi olan kişilerde karpuz yemek ishale yol açabilmektedir.

Karpuza alerjiniz yoksa kolon ve bağırsaklarınızı temizlemek, kabızlığı önlemek için hergün düzenli olarak karpuz tüketmeye devam edin. Karpuz su dolu yapısı ve lif içeriği ile kabızlığa yakalanmanızı önleyecektir.

Diyetisyen Dilara Koçak, şiddetli kabızlık durumunda ayva ve muzdan uzak durup, kabızlıktan kurtulmak için karpuz ve kavun yemeyi öneriyor.

Sual: 5 aylık bebeğim anne sütüyle beslenmiyor, mama yiyor, yoğurda da başladım, kabız oldu. Karpuz ve karpuz suyu verebilir miyim?

CEVAP

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın’ın cevabı: (İlk 6 ay mümkünse anne sütü veya mama dışında hiç bir şey vermeyelim.)

Karpuz Gaz Yaparmı, Karpuzun Sağlığa Zararları Nelerdir? Tıklayınız

İshal Zayıflatırmı, Kilo Verdirir mi, İshal Oldum Zayıflarmıyım? Tıklayınız

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.