Karnabahar Faydaları

Karnabahar Faydaları

Karnabahar en sağlıklı sebzelerden biridir ve brokoli gibi turpgillerdendir. %85’i sudan oluşur ve içeriğinde çok az karbonhidrat, protein ve yağ bulunur. Ama vitamin, mineral, antioksidan ve diğer kimyasallar açısından çok zengindir.

Az kalori içerdiği için zayıflatıcı özellikleriyle diyetinize eklemek için ideal bir besindir. En iyi yanı ise çiğ, buğulanmış, salatalara eklenerek veya diğer şekillerde yenebilmesidir.

Karnabahar sülforafan içerir, bu da kan basıncını dengelemeye ve böbrek problemlerine yardımcı olur. Araştırmalara göre sülforofan DNA’nın metilasyonuyla bağlantılı olabilir, bu da özellikle damarların hasara karşı hassas olan iç kısımları ile ilgili olarak normal hücresel oluşum ve gen anlatımı için önemlidir.

Karnabahar, içeriğinde iltihaplanma önleyici bir çok besleyici öğe bulundurur, bunlar indol-3-karbinol veya I3C’dır. Bu maddeler iltihaplanma reaksiyonlarına karşı büyük koruma sağlar.

En iyi sonuçlar için karnabaharı bir buhar makinesinde pişirmenizi ve muhteşem yararlarını arttırmak için zerdeçal eklemenizi öneriyoruz.

Afiyet olsun ?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz