Karında Sertlik Nedenleri ve Tedavisi

  • Genel Sağlık
  • Karında Sertlik Nedenleri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 652 kez görüntülendi

Karında Sertlik Nedenleri ve Tedavisi

Karnınıza dokunduğunuz zaman bir sertlik hissediyorsanız veya herhangi bir şişkinlik varsa, bunun sebebi yiyip içtiğiniz bazı yiyeceklerin yan etkisi olabilir. Ama eğer karında sertlik ve şişlik bir türlü iyileşmiyorsa, daha ciddi bir sorundan da kaynaklanabilir.

Karında Sertlik Nedenleri ve Tedavisi

Karında sertliğin birçok sebebi vardır ve her sebep için kesin çare olabilecek tedavi yöntemleri mevcuttur. Çoğu zaman karında sertlik kendiliğinden geçer ve insanlar bunun hakkında fazla endişelenmez. Fakat bazı durumlar vardır ki sertlik tekrar tekrar oluşur ve geçmemeye başlar. Şimdi burada en yaygın karında sertliğe neden olan sebepleri ve tedavi yöntemlerini söyleyeceğiz.

1 Gaz Ve Şişkinlik

Bazen vücudunuz yiyecekleri parçalarken gaz oluşumu meydana gelebilir. Biriken gazın artışı karında şişkinlik ve sertliğe yol açabilir. Oluşan şişkinlik karnınızda sertlik hissetmenize sebep olup, ağrımasına ve sizin git gide daha rahatsız hissetmenize sebep olabilir. Bu durum çoğunlukla çeşitli yiyecekler ya da meşrubatlardan, hava yutmadan, bazı tıbbi rahatsızlıklardan, kabızlıktan ve ilaçlardan kaynaklanabilir.

Tedavi yöntemi: Aşırı derece gaz oluşumunu ve şişkinliği önlemek için yemekleriniz yavaş yemeye ve gaz oluşumuna sebep olan belli başlı yiyeceklerden uzak durmaya özen göstermelisiniz. Reçetesiz satın alabileceğiniz ilaçlar gaz ve şişkinlik için size yardım edebilir. Ayrıca bu durumu engellemek için sigara içmeyi bırakıp, aşırı yemek yememelisiniz.

Rahatsızlık Hangi Seviyede Olursa Endişelenmeliyiz?: Çoğunlukla uygulayabileceğiniz en iyi yöntem problemin kendiliğinden geçmesini beklemektir. Eğer belli bir süre sonra ağrı geçmediyse hatta gece sizi uyutmadıysa, böyle bir duruma geldiğinizde doktoru görmeniz gerekiyor demektir.

İlgili Makale: Mide Şişkinliği Nedenleri ve Tedavisi

2 Kabızlık

Eğer kabızlık durumu yaşıyorsanız, vücudunuzda çoğu zaman boşaltım sistemi iyi olarak çalışmıyor demektir. Kabızlık, şişkinliğe ve karının içi tamamen doluymuş gibi hissetmenize sebep olabilir. Aynı zamanda karnınızda ağrı da yapabilir. Ayrıca kabızlık sonucu vücudunuzda dışarı atılmasında zorluk yaşayabileceğiniz çok büyük dışkı kitleleri oluşur. Sağlıksız ve düzensiz beslenmek, yeteri kadar su içmemek, fiziksel aktivite yapmamak ve uyku düzensizliği gibi birçok şey kabızlığa neden olabilir. Kabızlığa sebep olan diğer durumlar ise hamilelik, bağırsak sendromu, fiziksel bir rahatsızlık ve belli başlı ilaçlar gibi sebeplerdir.

Tedavi Yöntemi: Yüksek lifli diyet yaparak, yeteri kadar su içerek ve güzel bir egzersiz ile kabızlık riskini azaltabilirsiniz. Diyetinize ekleyebileceğiniz bazı lif içeren takviye besin ilaçları bağırsaklarınızın hareket etmesinde yardımcı olabilir. Ayrıca dışkı yumuşatıcılar ve laksatiflerde(müshiller) yardımcı olabilir.

Rahatsızlık Hangi Seviyede Olursa Endişelenmeliyiz?: Eğer kabızlık süreniz bir haftayı geçtiyse ve kanlı dışkı çıkartıyorsanız ya da karnınızda acı veya sizi yerinizde durdurmayan bir ağrı var ise doktorunuza başvurmalısınız. Bu gibi uzun süreli kabızlık olaylarında genel de sebep kolon kanseri ya da bağırsak düğümlenmesi gibi daha ciddi sebepler olabilir.


3 Hassas Bağırsak Sendromu

Hassas bağırsak sendromu, kramplara, gaza, şişkinliğe, karın ağrısına, ishal ya da kabızlığa ve diğer rahatsız edici durumlara yol açan en sık görülen rahatsızlıktır. Genel olarak belirtileri hafif ve biraz rahatsız edicidir. Fakat bazı kişilerde bu rahatsızlık zayıflamaya ve hastayı güçten düşüren bir duruma gider. Hassas böbrek sendromunun neden oluştuğu hakkında kesin sonuçlar olmasa bile doktorlar stresin, belli yiyeceklerin ve hormonların bunu tetikleyebileceğini söylüyor.

Tedavi Yöntemi: Hassas böbrek sendromu için tedavi yönteminde eğer gerekliyse bağırsaklara yerleşen, krampları azaltan bazı takviye ilaçlar kullanılmaktadır. Ya da tedavi yöntemi olarak yüksek lifli diyette uygulanabilir. Rahatsızlık veren gıdalardan kaçınmakta hassas böbrek sendromunu tedavi etmek için iyi bir yöntemdir. Doktorunuz derinlemesine bir tedaviye başlamadan önce diğer rahatsızlıkları ortaya çıkartmak için sizden bazı testleri isteyebilir.

4 Mide Kanseri

Mide kanseri çok nadirde olsa gaz ve şişkinliğe sebep olur. Bunun sebebi mide içinde büyüyen tümördür. Karında oluşan sertlik, mide kanserinin bir belirtisi olabilir. Daha ileri düzey kanserler iştahta azalmaya, kilo kaybına ve kanlı dışkıya sebep olabilir.

Tedavi Yöntemi: Mide kanseri tedavisi, hastalıkla iyi bir mücadele sağlamak ve kurtulma olasılığını artırmak için oldukça yoğundur. Tedavi ilk olarak midenin tamamı ya da bir kısmının muayene ederek başlar ve radyasyon tedavisi, kemoterapi gibi yöntemlerle devam eder. Mide kanserinden kaçınmanın en iyi yolu bol bol meyve ve sebze yemektir.

5 Hamilelik

Hamilelikte karında sertlik sık karşılaşılan bir durumdur. Bunun sebebi ana rahminin gelişirken karnınıza basınç uygulamasıdır. Sertlik genelde ana rahminin gelişmeye başladığı ilk üç aylık dönemde oluşur. İkinci üç aylık dönemde bebek iyice gelişir ve midenizdeki su seviyesi artar, böylece karında sertlik meydana gelir. Son üç aylık dönemde, karnınız iyice sertleşir ve rahatsız edici bir durum haline gelir. Ayrıca bu dönemde bebeğinizin hareketlerini çok rahat hissedebilirsiniz. Hamilelik sürecinde karbonatlı meşrubatlar tüketip, lif yönünden fakir gıdalar tükettiğiniz zaman ya da bağırsak şikâyetleri yaşarsanız normal şartlarda oluşan sertlik daha rahatsız edici bir hal alabilir.

Tedavi Yöntemi: Problemlerden kurtulmak için diyetinize çok dikkat etmeniz gerekir. Taze meyve ve sebzeler tüketip, karbonatlı meşrubatlardan uzak durmalısınız ve düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Ayrıca stresten uzak durup farklı rahatlama teknikleri öğrenmelisiniz. Bebeğiniz doğduğu zaman problem tamamen ortadan kalkacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.