Kardeş Kıskançlığı ve Baş Etme Yolları

Kardeş Kıskançlığı ve Baş Etme Yolları

Yeni bir bebek haberi, tüm aile ve sevdiklerinizi sevindirecek bir haberdir. Ancak bu haber, evin diğer çocuğu için o kadar da mutlu edici bir haber olmayabilir. Çocuklar genellikle kendilerine bir kardeş geleceğini öğrendiklerinde, daha kardeşleri doğmadan onu kıskanmaya başlarlar. Anne ve babalarının, kardeşini daha çok sevecekleri ve kendisi ile artık ilgilenmeyecekleri düşüncesi, çocuklarda görülen bu kardeş kıskançlığının başlıca nedenidir. Kardeş kavramından haberi olmayan evin diğer çocuğu,  gelecek çocuğun onun yerini alacağını düşünür ve onun gelmemesini bile isteyebilir. Daha doğmadan böyle kıskançlık gösteren çocuklar, kardeşi doğduğunda da bu kıskançlığı sürdürebilirler. Bu nedenle, çocuklarda görülen kardeş kıskançlığı önlenmelidir. Peki ama nasıl?

Hamileyken Doğmadan Kardeş Kıskançlığı

Canınızdan çok sevdiğiniz bir çocuğunuz var ve siz ikinci bir bebek haberi aldınız. Haliyle, bunu herkese söylemek istersiniz ve her zamankinden daha mutlu bir hale bürünürsünüz. Bu halinizi, tavrınızı gözlemleyen evin diğer çocuğu, yeni gelecek çocuğun, kardeşi olacağı bilincinde olamayacak yaşta ise, ona karşı kıskanç bir tutum sergiler. Bu nedenle, çocuğunuza, onu ne kadar sevdiğinizi anlatmaktan çok ona bunu göstermeye çalışmalısınız. Karnınızdaki çocuğun onun kardeşi olduğu bilincini sağlamalısınız. Bu, zamanla onun da gelecek bebeğin kardeşi olduğu mesajını verecektir.

Doğacak ya da yeni doğmuş bebeğe, yeni eşyalar mobilyalar alırız. Ancak odası zaten var olan ve birçok oyuncağı olan diğer çocuk, bu yeni alınan oyuncak ve eşyaları mutlaka kıskanacaktır. Bu nedenle, küçük kardeşe bir şeyler aldığınızda, ufak da olsa ona da bir şey almanız, iki kardeş arasında ayrım yapmadığınızı gösterecektir. Bu tür ön koşullar, çocuklar büyüdüğünde, aralarındaki kıskançlık probleminin ortadan kalkmasını sağlar. Peki bu gibi durumlarda nasıl davranılmalıdır?

Kardeş Kıskançlığı ile Nasıl Baş Edilir ?

Eve yeni bir kardeşin gelmiş olması, yeni bir bebeğin doğması ve büyük çocuğun davranışları konusunda, özellikle ebeveynlerin tutumu oldukça önemlidir. Çocuğunuzu sürekli uyarmak, küçük kardeşine nazikçe, hassas davranması gerektiğini sürekli tekrarlamak ve ona dokunduğunda onu azarlamak gibi durumlar, çocuğun küçük kardeşine karşı kıskançlık hissetmesini başlıca nedenlerindendir. Bunu engellemek için, her iki çocuğunuza eşit miktarda ilgi göstermeye, hatta büyük çocuğunuz varken, bebekle değil onunla daha çok ilgilenmeye özen gösterin. Ortada kıskanılacak bir durum olmadığını fark eden çocuk, kardeşine karşı kapıldığı kıskançlık hissinden vazgeçecek ve onu nihayet sevmeye başlayacaktır.

Çocuklarda görülen kardeş kıskançlığının başlıca bir nedeni de; “Beni sevmeye devam edecekler mi?” sorusudur. Bu soruyu kendisine bilinçli ya da bilinçsiz olarak soran çocuk, bazı davranışlar sergiler. Bunlar, ilgiyi üzerine çekmek için yaptığı şımarıklıklar ya da yaramazlıklar olabilir. Aslında bu tür normal olmayan davranışların altında, bu soruyu kendisine soruyor olması yatmaktadır. Bu nedenle, siz, ebeveynler, mutlaka bebeğin onun kardeşi olduğu ve her ikisini de eşit derecede sevdiğiniz mesajını, sözlü ya da çeşitli davranışlarla hissettirmelisiniz.

kardeş kıskançlığı önlemek

Kardeş Kıskançlığı Sabiha Paktuna Keskin

Kardeş kıskançlığını önlemek için Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin tavsiyesi kıskançlık yapan çocuğa ceza vermek yerine ödül verme şeklini uygun görüyor.30 gün boyunca çocuk ne yaramazlık yaparsa yapsın kızmamak,güler yüzlü,şefkatli olarak çocuğun kendi kendine düzeleceğini ve bu huylarından vazgeçeceğini söylüyor.Davranışları düzeldikçe ona ödül vererek teşvik edebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz