Karanhindiba’nın Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

Karanhindiba’nın Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

Karahindibaları düşündüğünüz zaman, ön bahçenizde büyüyen  küçük yabani otları canlandırabilirsiniz. Fakat bu ‘ot’ dünya genelinde birçok farklı kültür tarafından bir ot konumuna geldi. Karahindiba bitkisinin farklı kısımları yerli Amerikalılar, Çinliler ve Avrupalılar tarafından birçok rahatsızlığı tedavi etmek için bitkisel ilaçların ve çayların hazırlanmasında kullanmışlardır.

Son yıllarda bilimsel deneyler, karahindibanın sağlık açısından birçok yararı olduğunu hastalıklar ve kronik rahatsızlıklar için potansiyel iyileştirmeler yapmak için kullanılabileceğini bulmuştur.

  1. Kanserle savaşır: Karahindiba, farklı kanser türlerini hedefleyen çoklu araştırma deneylerinde kanser ile  mücadele becerisini kanıtlamıştır.

Melanoma: Genellikle deri kanseri olarak bilinir, melanom cildinizde bulunan melanositlerde başlar. En tehlikeli kanserlerden biridir ve kemoterapiye dirençlidir. Karanfil kök özütleri melanoma hücrelerini tedavi etmek için kullanıldığında, özütlerin hücrelerin sağlıklı hücreler üzerinde herhangi bir toksik etki yapmadan ölmesine neden olduğu bulunmuştur.

Lösemi: Kan hücrelerinde ortaya çıkan ve erken evrelerde tespit edilmesi güç olan bir grup kanserdir. Kronik Lösemi, çok agresif ve uyuşturucuya karşı dirençli olabilir. Melanom durumunda olduğu gibi araştırmalar, karanfil kök özütlerinin diğer hücreleri etkilemeden kanserli lösemi hücrelerini seçerek öldürebildiğini göstermiştir.

Meme Kanseri ve Prostat Kanseri: Karahindiba bitkisinin su bazlı ekstraktları meme kanseri ve prostat kanseri hücreleri üzerinde test edildiğinde Karahindiba olumlu sonuçlar vermiştir.  Araştırmalar, karahindiba yaprağı ekstraktlarının göğüs kanseri hücrelerinin büyümesini azalttığını, kök özütlerinin yayılmasını engellediğini göstermiştir. Benzer şekilde, karahindiba yaprağı ekstraktlarının, prostat kanseri hücrelerinin yerel olarak yayılmasının engellenmesinde etkili olduğu bulunmuştur.

2. Fazla sudan kurtarır: Hızlı bir detoks arıyorsanız, biraz karanfil yaprağı çayını yudumlamayı deneyin. Karahindiba, diüretik etkileri ve böbreklerinizin detoks özelikleri için tıpta da kullanılmıştır. Doğal diüretikler  vücutta su tutma ile ilgili şişkinlik azaltarak, idrar yoluyla aşırı su ve tuz kurtulmaya yardımcı olur. Karahindibanın insanlar üzerindeki diüretik etkileri üzerine yapılan bir çalışma da karahindibanın idrara çıkma sıklığında önemli ölçüde artabileceğini  dedesteklemiştir.

3. Enflemasyonu azaltır: İnflamasyon, dokularınız veya hücreleriniz zararlı bakteri ve virüsler gibi patojenler tarafından saldırıya uğradığında vücudunuzun doğal bir bağışıklık tepkisidir. Artrit gibi bazı otoimmün hastalıklarda vücudun bağışıklık tepkisi gerçek bir tehdit oluşturmamakla birlikte tetiklenmekte ve dokulara ve inflamasyona hasar verilmektedir.  Karahindibanın vücuda anti-inflamatuar, özellikle akciğerler ve bağırsaklarda etki yaptığı gözlemlenmiştir.. Enflamasyona maruz kalırsanız, karahindiba rahatlama sağlamak için doğal bir çare olarak kullanılabilir.

4. Kilo vermeye yardımcıdır:  Fareler üzerinde 2008′ yapılan bir araştırmada, karahindiba özlerinin popüler bir obezite uyuşturucusuna benzer bir etkiye sahip olduğu tespit edildi. Sindirim süreci sırasında, pankreatik lipaz olarak bilinen pankreas tarafından yayımlanan bir enzim bozulması ve yağ emiliminde önemli bir rol oynar. Çalışmalar, karahindiba köklerinin lipaz enzimlerinin etkisini inhibe edebilen ve daha az yağ emilimiyle sonuçlanan en az beş fenolik bileşik içerdiğini göstermiştir.

6. Kolesterolü düşürür:  Vücudunuzdaki hormonlar, D vitamini ve sindirime yardımcı olan bileşikler yapmak için kullandığı, mumsu, yağ benzeri bir maddedir. Bununla birlikte, kandaki kötü kolestrol veya LDL seviyesinin yüksek olması ateroskleroza neden olur ve bu da arterlerin plak oluşması nedeniyle daraldığı ve sertleştiği bir durumdur.  Yüksek kolesterol diyeti tavşanlar üzerinde yapılan çalışmalar  sonucu, karahindiba kökü ve yapraklarının LDL seviyelerinin düşürülmesi ile ateroskleroza karşı koruma olduğunu bulmuşlardır.

7. Kemik sağlığına yardımcıdır: Diyetinize karahindiba yeşillikleri dahil etmek, kemiklerin sağlıklı kalmasını ve osteoporoz ile savaşmanın doğal ve etkili bir yolu olabilir. Karahindiba, kemik kaybını azaltarak ve kemiklerde mineral yoğunluğunu koruyarak osteoporozu önlediği ve  K vitamini bakımından zengindir.

8. Karaciğer hasarını önler: Karahindiba, Hindistan, Avrupa ve Kuzey Amerika’da birçok farklı geleneksel tıbbi disiplinde karaciğer toniği olarak bahsediliyor. Bu karaciğer hasarının tedavisinde  karanfil kullanımını doğrulamak için çeşitli ülkelerdeki bilim adamları arasında ilgiyi uyandırdı . Karahindiba yaprağı ve kökü ile yapılan birçok araştırma deneyleri, karanfilin karaciğer üzerinde terapötik ve rejeneratif etkileri olduğunu doğrulamıştır.

9. Oksidatif stres azalır: Antioksidanlar vücudumuzda hücre hasarına neden olabilecek serbest radikalleri nötralize ederek önemli bir rol oynamaktadır. Serbest radikaller aynı zamanda ateroskleroz, kanser, görme kaybı ve diğer birçok kronik rahatsızlığın oluşumuna katkıda bulunur. Oksidatif strese bağlı damar sertliğine karşı korur.

Karahindibayı kurutup çay olarak tüketebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz