Karanfilin Faydaları Zararları ve Kullanımı

  • ALTERNATİFTIP
  • Karanfilin Faydaları Zararları ve Kullanımı için yorumlar kapalı
  • 672 kez görüntülendi

Karanfilin Faydaları Zararları ve Kullanımı

Karanfil: 15-20 metre yüksekliğinde, kışın yaprak dökmeyen bir ağaç olan karanfil ağacının çiçeği ve tomurcukları kurutularak hoş kokulu bir baharat olan karanfil baharatı elde edilir. Ayrıca, çiçeklerinden karanfil yağı çıkarılır.

Karanfilin Faydaları: Antiseptiktir; Mikropları öldürür. Diş ağrılarını kesmeye yardımcı olur. Ağrı kesici ve mikrop öldürücü özelliği nedeniyle özellikle dişhekimliğinde faydalıdır. Ağız kokusunu giderir. Bu nedenle sarımsak, soğan ve sigara kokularını bastırmakta etkilidir. Gaz söktürücüdür. Uyarıcıdır. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Kalbi ve hafızayı kuvvetlendirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Baharat olarak iştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Mideye ve göğse kuvvet verir. Karanfil çiçekleri balgam söktürücüdür. Öksürüğü keser. Cinsel isteği arttırır. Mide bulantısını ve kusmayı önler, ateşi düşürür. İshali keser.

Karanfil nasıl kullanılır? Karanfil tohumu toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatılarak karanfil çayı yapılabilir. Karanfil çayı içerisine tarçın da eklenirse boğaz ağrısı için güzel bir bitkisel çay hazırlanmış olur.

Karanfilden karanfil yağı da çıkarılır. Karanfil yağı romatizma şikayetlerini azaltıcı etkisi nedeniyle romatizmalı bölgeye sürülürse faydası görülür. Karanfil çiçeği balla karıştırılıp yenirse iktidarsızlığa iyi gelir. Karanfil çiçekleri kaynatılıp elde edilen şurup ateşli hastaları terletmek ve ateş düşürmek için kullanılır. Ayrıca, balgam söktürücü ve öksürük kesicidir. Karanfil kökü kaynatılıp içilirse ishali keser, mide ve bağırsak bozukluklarını giderir.

Bu yazı karanfilin faydaları, karanfil nasıl kullanılır, karanfil neye yarar, karanfil bitkisinin faydaları, karanfil bitkisi nerede yetişir, karanfil nerede satılır nerelerde nasıl kullanılır, karanfilin yan etkileri yararları zararları nelerdir konusunda yazılmıştır.

karanfilin faydaları ve zararları, karanfilin yan etkileri, gebelikte karanfil kullanımı, karanfilin faydaları, karanfilin faydaları zararları, karanfilin gebeliğe etkisi, karanfilin faydaları ve zararları ne kadar kullanılmalı, Karanfil neye yarar, bebeklerde karanfilin faydaları, bebeklerde karanfil

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.