Karanfil Çayının Faydaları ve Zararları

  • ALTERNATİFTIP
  • Karanfil Çayının Faydaları ve Zararları için yorumlar kapalı
  • 801 kez görüntülendi

Karanfil Çayının Faydaları ve Zararları

Özellikle ağız kokusu ve mide bulantısı konusundan muzdarip olanların mutlaka tatmaları gereken bir lezzet olan karanfil çayının faydaları ve tarifini beraber okumaya ne dersiniz?

Karanfil Çayı Nasıl Hazırlanır? Kurutulmuş 6-7 diş karanfili havanda iyice toz haline gelinceye kadar dövün. İçeceğiniz bardak kadar suyu kaynattıktan sonra ocağı kapatın ve karanfil tozunu suya atın. Demliğin kapağı kapalı halde 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Çayın güçlü olması için 20 dakika demleyebilirsiniz. Eğer bir seferde daha çok karanfil çayı hazırlayarak depolamak isterseniz buzdolabında 2-3 gün dayanır.

Karanfil Çayının Faydaları: Güzel kokulu ağaç ve çalılar (Myrtaceae) ailesinden olan karanfilin botanik adı Eugenia caryophyllus’dur. Tomurcukları ağacın yaprakları mora döndüğünde toplanır. Karanfilin 600 yılından beri Çin’de tedavi amaçlı olarak kullanıldığı hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Sindirimi düzenler, Dişeti hastalıklarına karşı kullanılır, Diş ağrılarını hafifletir, Şişkinliği alır, Kusmaya iyi gelir, Mide bulantısını azaltır, Güçlü bir antiseptiktir, Kan dolaşımını hızlandırır, Sindirim sistemiyle ilgili kanser türlerine karşı koruma sağlar, Anti bakteriyeldir.

Karanfilin Yan Etkileri: Yemeklere tat vermek amacıyla ara sıra kullanılan karanfilin yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak çay olarak daha yüksek oranlarda karanfil tüketiminin yan etkileri konusunda bilimsel bir çalışma olmadığı kesin bir cevap vermek zor. Çocuklar karanfil yağını ağız yoluyla almamalıdır. Diş etleri üzerinde uzun süreli olarak karanfil yağı kullanmak hasara neden olabilir.

Kuru karanfil ağızda hassasiyete ve tahrişe neden olabilir. Ağız yoluyla karanfil yağı kullanımı karaciğer hasarı ve vücutta sıvı dengesizliğine neden olabilir. Hamile ve emziren kadınların düzenli olarak karanfil çayı ya da yağı kullanması tavsiye edilmez. Bu gibi hassas durumlarda kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Bazı çalışmalar karanfilin kan pıhtılaşmasını yavaşlattığı yönünde sonuçlara sahip olduğundan cerrahi bir müdahale geçirecekseniz öncesinde ve sonrasında kullanmamalısınız. Planlanmış bir ameliyatınız varsa operasyon gününden 2 hafta önce karanfil kullanımını durdurun.

Bu yazı karanfil çayının faydaları zararları, karanfil çayının hazırlanışı yapılışı, karanfil çayı tarifi yan etkileri, karanfil çayı neye iyi gelir ne işe yarar, karanfil çayı nasıl hazırlanır içilir yapılır kullananlar fiyatı konusunda yazılmıştır.

KARANFİLİN ZARARLARI, karanfilin faydaları ve zararları, karanfil çayının zararları, gebelikte karanfil zararlımı, karanfilin yan etkileri, karanfil çayı zararları, gebelikte karanfil kullanılırmı, karanfil gebelikte, gebelikte karanfil, karanfil faydaları ve zararları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.