Karahindibanın İnanılmaz ve Doğal 7 Faydası

Karahindibanın İnanılmaz ve Doğal 7 Faydası

Karahindiba veya bilimsel adı ile Taraxacum, Asteraceae ailesine ait bir bitkidir. Karahindibanın bilmeniz gereken çok sayıda inanılmaz faydası vardır.

İlk önce, karahindiba bir ot olarak kabul edilir. Bununla birlikte, çoklu besinsel özellikleri ve sağlığa faydaları nedeniyle alternatif tıpta değeri vardır.

Birçok kişi kendi amaçları doğrultusunda doğal tedaviler hazırlamak için yetiştirse de, bahçelerde, yollarda ve çayırlarda kolayca yetişebilen bir bitkidir.

Birçok kişi karahindibanın yararlarını bilmese de, bu aslında anti-enflamatuvar, diüretik ve antioksidan etkilere sahip bir bitkidir.

Tüketilmesi, özellikle de çay olarak, bazı hastalıkların gelişimini engeller ve çeşitli vücut sistemlerinin işlevlerini optimize etmeye yardımcı olur.

Birçok kişi hala bunu nerede kullanabileceğini bilmediğinden, ana kullanım alanlarını sizinle paylaşmak istiyoruz.

Sakın kaçırmayın!

Hindibanın inanılmaz ve doğal faydaları

1. Sıvı tutulumu ile savaşır

ayaklar ve eller

Karahindiba, idrar söktürücü ve anti-enflamatuvar özellikleriyle, vücutta biriken sıvıların yok edilmesini teşvik etmek için bir tamamlayıcı olarak kullanılır.

Doğal etken maddeleri böbrek fonksiyonlarını iyileştirir ve yeterli miktarda idrar üretimi ile fazla sıvıların atılmasına yardımcı olur.

 • Bu amaçla, günde 2 veya 3 defa çay olarak içebilirsiniz.

2. Karaciğer fonksiyonunu iyileştirir

Karahindiba kökü karaciğeri koruması ile bilinir. Bu sadece karaciğer fonksiyonlarını optimize etmeye yardımcı olduğu için değil, aynı zamanda enflamatuvar problemleri önlediği ve safra akışını düzenlediği içindir.

Antioksidanları, dokularda tutulan toksinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dahası, yağlı karaciğer gibi rahatsızlıkları önler.

 • Haftada en az 3 kez çay olarak tüketmek idealdir.

3. Tembel bağırsak sendromu ile savaşır

karnı ağrıyan kadın

Bu bitki bağırsaklarda biriken atıkların en iyi şekilde ortadan kaldırılabilmesi için bağırsak hareketlerini iyileştirmeye yardımcı olan hafif müshil bir etkiye sahiptir.

Yüksek miktarda diyet lifi ve antioksidan içerir. Bunlar birlikte, yavaş sindirimi önlemek için sindirim işlevlerini desteklerler.

Buna ek olarak, hazımsızlık ve gaz durumunda bile önerilir. Bunun nedeni, sağlıklı bakterilerin aktivitesini etkilemeden asidik bir pH değerinin nötralize edilmesine yardımcı olmasıdır.

 • Yatmadan 2 saat önce bir bardak çay için.

4. Anemi ile savaşır

Önemli demir, magnezyum ve kalsiyum içeriği nedeniyle, bu sağlıklı bitki, anemi ve yorgunluk ataklarının iyileşmesini hızlandırmak için iyi bir tamamlayıcıdır.

Vücut tarafından absorbe edildiğinde, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin oluşumunu destekler ve diğer şeylerin yanında bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

 • Bir litre çay hazırlayın ve günün boyunca 3 veya 4 kez için.

5. Göz sağlığını korur

mavi göz

Karahindiba, gerekli besin içeriği sayesinde göz sağlığınızı korumaya yardımcı olan bitkilerden biridir.

Katarakt, maküler dejenerasyon ve yaşa bağlı yıpranma ve bozulma ile ilgili diğer rahatsızlıkları en aza indirgeyen iki bileşen olan lutein ve zeaksantin içerir.

 • Haftada en az 3 kez, günde bir bardak karahindiba çayı için.

6. Cilt problemleri ile savaşır

Bunu hem tüketmek hem de harici olarak uygulamak cilt sağlığını etkileyen temel sorunlara karşı doğal çözümler olacaktır.

Antioksidan özellikleri akne ve egzamanın ciddiyetini etkileyen toksinleri uzaklaştırarak kanı temizlemeye yardımcı olur.

Ayrıca yüzeydeki yaralar ve alerjilerin iyileşmesini teşvik eden anti-enflamatuvar ve iyileştirici etkilere sahiptir.

 • Cilt hastalıklarını iyileştirmek için günde 2 veya 3 kez, çay olarak tüketin.
 • Harici olarak, kompres şeklinde uygulayın ya da kremlerinize ekleyin.

7. Enflamasyonu rahatlatır

omzunu tutan kadın

Bu bitki temel yağ asitleri, beta-karotenler ve gerekli mineralleri içerir. Bunlar vücut tarafından absorbe edildiğinde, enflamatuvar süreçlerin dengesini yeniden kurmaya yardımcı olur.

Bu maddelerin emilmesi, şiddetli baş ağrısı gibi yaygın rahatsızlıkların hafifletilmesini sağlar. Ayrıca, artrit ve osteoartrit gibi kronik durumların tedavisini de kolaylaştırır.

 • Gece krampları veya eklem ağrıları çekiyorsanız kullanın.
 • Önlem ve tedavi için günde 2 veya 3 bardak çay için.
 • İsteğe bağlı olarak, çayı hazırlayın ve ağrıyan bölgeye sıcak bir kompres ile uygulayın.
 • 10 dakika boyunca bekletin ve her gün tekrar edin.

Karahindibanın tüm bu yararlarına rağmen şunu da aklınızda tutun ki; bu bitki, hamile veya emziren kadınlar için kontrendikedir. Bunun nedeni, boyalarının yüksek düzeyde alkol içermesidir ve bu da zararlı olabilir.

Safra kesesi taşları veya safra kesesinden başka problemleri olan hastalara da verilmemelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz