Karahindiba kökü ve karahindiba yeşilliklerinin yararlı besin maddeleri ile yüklendiğini ve sağlığınıza çeşitli avantajlar sağladığını biliyor muydunuz?

Karahindiba, kalorisi düşük ancak K vitamini, A vitamini ve C vitamini ve yararlı lifler bakımından zengindir. Kök ve yeşillerin aynı zamanda oldukça etkileyici sağlık yararları olduğu gösterildi ve kanser gelişimini azaltmaya, kolestrolü düşürmenize ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Birçok vitamin ve mineralden zengin olmanın yanı sıra, karahindiba kolaylıkla bulunur, diyetinize kolaylıkla eklenebilir ve lezzetlidir.

Karahindiba Nedir?

Taraxacum officinale olarak da bilinen karahindiba; Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’ya özgü çiçekli bir bitkidir. Papatya familyası ailesinin bir üyesi olarak karahindiba, toplamda bir çiçek başının çevresinde küçük çiçekler olarak şekillenir. Çiçek açmayı bitirdikten sonra, çiçek başı kurur, çiçekleri bırakır ve bir tohum kafası oluşur. Ardından tohumlar rüzgarla dağıtılır. Karahindiba genellikle sinir bozucu bir ot olarak göz ardı edilmesine rağmen, aslında mutfağınıza ve ilaç dolabınıza yararlı birçok katkısı olabilir. Hem kökü hem de yeşilleri sağlıklı beslenme özellikleriyle doludur ve karanfil çayından süper besleyici salatalara kadar her şeyde kullanılabilir.

Kanser Hücrelerini Öldürebilir

 

İlginçtir, birkaç çalışma, karahindiba kökünün kanserin önlenmesi ve tedavisinde yararlı olabileceğini göstermektedir. Kanada’daki Windsor Üniversitesi’nden 2011 tarihli bir araştırma, karahindiba kökü özütüyle cilt kanseri hücrelerini tedavi etti ve tedavinin 48 saat içinde kanser hücrelerini öldürmeye başladığını buldu. Bir başka çalışmada, karahindiba kökü özütünün iki gün içinde kolon kanseri hücrelerinin yüzde 95’ini öldürebildiğini gösterdi. Diğer araştırmalar, karahindiba kökünün lösemi, pankreas kanseri, göğüs kanseri ve prostat kanseri tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Kolesterolü Düşürür

 

Yüksek kolesterol, koroner kalp hastalığına büyük katkıda bulunan hastalıklardan biridir. Bu mumlu madde kan damarlarında birikebilir ve arterlerin sertleşmesine ve darlaşmasına; kan dolaşımının zorlaşmasına neden olabilir. Beslenme düzenini değiştirmek, yüksek kolesterolü önlemenin en kolay yollarından biridir. Ultra işlenmiş gıdaların alımını sınırlamanın yanı sıra,  meyveler ve sebzeler gibi bütün sağlıklı gıdalar daha düşük kolesterole yardımcı olabilir.

Karahindiba kökünün de kolesterol düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir. Bir çalışmada, tavşanlar yüksek kolesterollü bir diyetle beslendi ve karahindiba kökü ile desteklendi. Karahindiba, toplam kolesterol, trigliserit ve kötü LDL kolesterolü düşürürken faydalı HDL kolestrolünde bir artışa neden oldu. Normal fiziksel aktivite ve sağlıklı bir diyet ile kombine edildiğinde, gününüzde bir karahindiba kökü, kalbinizin sağlıklı kalmasına ve kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olabilir.

Zengin Antioksidanlar İçerir

 

Serbest radikaller; stres, kirlilik ve yetersiz ya da düzensiz beslenme gibi şeylerin sonucunda vücudunuzda oluşan bileşiklerdir. Zamanla, serbest radikallerin birikimi hücre hasarına ve kronik hastalıklara neden olabilir. Antioksidanlar serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olabilir ve kalp hastalığı ve kanser gibi durumların riskini azaltır. Araştırmalar, karahindiba kökünün antioksidanlardan özellikle yüksek olduğunu ve pek çok güçlü sağlıklı yararı olduğunu bulmuştur.

 

Karaciğer Sağlığını Destekler

 

Karaciğer toksinleri filtrelemekten ilaçları metabolize etmeye kadar, birçok açıdan sağlık için çok önemlidir. Karahindiba kökü, karaciğerinizi etkiler, onu korumaya yardımcı olur ve etkin bir şekilde çalışmasını sağlar. Kore Cumhuriyeti Chonnam Ulusal Üniversitesi Gıda ve Beslenme Departmanı tarafından yapılan bir araştırmada, karahindiba kökü özütünün hem karaciğer hücrelerinde hem de farelerde alkol toksisitesinin neden olduğu karaciğer hasarını önlediği gösterildi. Bu koruyucu etkiler muhtemelen karahindiba kökünde bulunan antioksidan miktarına ve serbest radikallerin neden olduğu zararı önleme kabiliyetine bağlıdır.

 

Bakterileri Yok Eder

 

Diğer birçok sağlık yararlarına ek olarak, karahindiba kökü, hastalık yapan bakterilerin büyümesini durdurmaya yardımcı olabilecek antimikrobiyal özelliklere de sahiptir. İrlanda’da yapılan bir araştırmada, karahindiba kökü, staf enfeksiyonları ve gıda kaynaklı hastalıklardan sorumlu olan bazı bakterilere karşı özellikle etkili olduğu gösterildi. Kesin sonuçlar için daha fazla araştırma gerekmekle birlikte, karahindiba kökü, bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele için faydalı bir doğal yöntem olabilir.

 

Böbreklerin Temizlenmesine Yardım Eder

 

Karahindiba böbreklerin idrar üretimini artırarak; atıkları, tuzları ve aşırı suyu temizlemesine yardımcı olan bir diüretiktir. Bu durum, üriner sistemdeki mikrobiyal büyümeyi de engeller. Karahindiba ayrıca, kaybedilen potasyumu yeniler.

 

Otoimmün Sistemi Destekler ve Onarır

 

Çalışmalar aynı zamanda karahindibanın bağışıklık fonksiyonunu artırdığını ve mikropları ve mantarları savuşturduğunu da gösteriyor. Karahindiba yaprakları, çiçekler ve kökler yenilebilir. Sonbahar ya da ilkbaharda hasat edilir ve hafif acı bir tada sahiptirler. Karahindiba pişirme, hem yaprakların hem de köklerin acı lezzetini keser. Karahindiba genellikle gıda ve tıbbi seviyelerde güvenli kabul edilir. 

Göz Sağlığını Destekler

Karahindibanın her fincanı günlük gereksinimlerin yüzde 112’sini karşılayan A vitamini ile doludur. A vitamini göz sağlığı açısından önemli bir besindir. Aslında bazı vakalarda A vitamini eksikliği körlüğe bile neden olabilir. 5836 yaşlı yetişkin üzerinde yapılan bir incelemede daha çok A vitamini ağırlıklı beslenen insanların maküler dejenerasyon(görme kaybına neden olan bir göz hastalığı) riskinin düşük olduğu ortaya çıktı. Karahindibayı diğer vitamin A bakımından zengin meyveler ve sebzeler ile beslenme düzeninize dahil etmek gözlerinizi sağlıklı tutmanıza ve daha iyi görmenize yardımcı olur.

 

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

 

Karahindibanın kalorisinde son derece düşüktür. Ayrıca, kendinizi doygun hissetmenize yardımcı olabilecek oranda lif içerirler. Diyetinize karahindiba dahil etmek, açlığı azaltabilir ve doygunluğu teşvik edebilir, bu da kilo vermeyi kolaylaştırabilir.

Bir çalışmada karahindibanın, bazı kilo kaybı ilaçlarına benzer şekilde yağ emilimini engelleyebileceği bulundu. Karahindiba vücuttaki yağ moleküllerini parçalayan bir enzim olan pankreatik lipazın aktivitesini bloke ederek çalışır. Çalışmada, karahindiba özütü pankreas lipaz aktivitesini %86 oranında küçülterek yağın daha büyük oranlarda atılımına yol açtı. Karahindiba alımını; kilo vermek için düzenli egzersiz ve besleyici bir diyetle destekleyin.

 

Dikkat: Karahindiba Alerjik Reaksiyonlara Neden Olabilir!

 

Bazı insanlarda karahindibanın alerjik reaksiyonları olabilir. Krizantem, papatyalar veya bu aileden gelen diğer çiçerklere karşı alerjisi olan herkes karahindibadan kaçınmalıdır ve hamile olan, alerjik olan veya reçeteyle satılan ilaçları alan herkes, hayatlarına yeni bir şey eklemeden önce bir sağlık uzmanıyla görüşmelidir.