Karadutun Faydaları

Karadutun Faydaları

Kanser Düşmanı Karadut

Hazır mevsimiyken karaduttan bahsetme gerekliliği duyduk ve sizlere süper bir antioksidan olan karadutun faydalarını anlatmak istedik. Ancak karadutun faydalarını anlatmakla ifade edemeyeceğimizde bir gerçek. Tadı ve görünümüyle dopdolu bir meyve olan karadut çocukların vazgeçilmezidir. Karadut yapısında E ve K vitamini bulunur ayrıca C vitamini yönünden zengin oluşu karaduta antioksidan olma özelliği katar. Karadutun içeriğinde Tiamin, Sodyum, Potasyum,Niasin bulunmasıyla birlikte bu zengin içeriğe ek olarak demir, bakır, selenyum, çinko, mangan, magnezyum, beta karoten mineralleri katkı sağlar. Çoğu meyve ve sebzelerde bulunmayan Lutein zeaksantin karadutta bulunmaktadır. Diyet lifleri yönünden oldukça zengin yapıya sahip karadut şifa deposundan farksızdır.

İşte karadut böylesi zengin yapıya sahip olması kullanım alanlarınında zengin olmasına sebep oluyor Bir çok hastalığa ilaç gibi kullanılan karadut hastalıklardan koruyucu özelliklerde ihtiva ediyor. Karadut kanser düşmanı olmakla birlikte farklı alanlarda mesela kozmetikte de önemli kullanım sahasına sahip. Karadut yüz maskeleri ile güzellik maskeleri kozmetik alanlarında birinci sırada yer almaktadır.

Karaduta bu özelliği katan antioksidan oluşudur ki bu sebeple kanserden cilt hastalıklarına kadar şifalı olabiliyor.

Karadut Ve Cilt Sağlığı

Karadutta bulunan Anthocyanocides ve polifenoller maddeleri serbest radikallere engel olan maddelerdir. Peki serbest olan radikaller ne yapar? Serbest radikaller insan bedeninde kansere neden olurlar ayrıca ciltte bulunan serbest radikaller insanın erken yaşlanmasına neden olurlar karadut ise kansere karşı adeta kalkan görevi yapar kanseri tedavi eder ciltte bulunan serbest radikalleri durdurur ve cildin sağlığını korur. Karaduttaki A ve C vitaminleri ise cildin beslenmesine ve sağlığına en büyük katkı sağlayan vitaminler oluşu sebebiyle karadut cildinizi besleyerek sağlıklı bir görünüm sağlanmasına sebep olur. UVA ve UVB’lere karşı cildi koruyucu özelliği taşıyan karadut düzenli kullanıldığı ve tüketildiği vakit cilt hücrelerinin yenilenmesine sebep olur.

Cildin esneklik kazanması ve güzel görünüm sağlanması karadutta bulunan %85 oranındaki life bağlıdır.

Karadut İle Cilt Maskesi

Yaklaşık bir avuç karadut ile bal oldukça karıştırılarak oluşan karışım yüz ve boyun kısmına uygulanır. Uygulama süresi 15 veya 20 dakika olarak belirlenebilir. Masaj gibi yüze ve boyun bölgesine uyguladığınız karışım verilen süre zarfında kurumaya bırakılır. Zamanı gelince ılık su ile yüz ve boyun bölgesi yıkanır Bu formül ile cildiniz elastik özelliği kazanmakla birlikte nemlenerek beslenir. Cildinize gereken besinleri bu yöntemle en iyi şekilde alacağınızı ümit ediyoruz. Çünkü karadut omega 3 ve omega 6 yağ asitleri ile birlikte A,C ve K vitaminleri taşımaktadır.

Cildinizin Gençleşmesi İçin Bir Diğer Karadut Maskesi

Haftada bir defa uygulanması uygun görülen formül cildin genç görünüm kazanmasına sebep olmasının yanı sıra kırışıklıklara da engel olması ile bilinir. Formül bir avuç oranında karadutun yoğurt ile karıştırılması ve ilave olarak bir şeker kaşığı oranda Hindistan cevizi ile iki çay kaşığı oranında limon suyu eklenmesiyle sağlanmakta. Bu maddeler blender yardımı ile de karıştırılabilir ve uygulamaya uygun hale getirilebilir. Diğer cilt ve yüz maskemizde belirttiğimiz gibi boyun ve yüze uygulanarak 20 dakika zaman zarfının geçmesini bekledikten sonra ılık suyla durulanarak sonuçlandırılır.

Ayrıca yağlı ciltler için karadutun suyu ile bir şeker kaşığı ölçekte zeytinyağı karışımı hazırlanarak yağlı ciltlere uygulanabilir. Sadece iki dakika sonra uygulanan bölge ılık su ile yıkanılarak durulanır. Bu formül oldukça etkili bir yöntemdir ve formülü daha da güçlendirmek istiyorsanız bal ve limon ilavesi de yapabilirsiniz. Akne (sivilce)  içinde oldukça iyi sonuçlar getiren formül cildinize iyi gelecektir.

Karadut parlak yapraklara sahiptir ve bu yapraklar büzücü bir niteliğe sahip taneler barındırır. Böyle özelliğe sahip maddeler aynı zamanda kanda pıhtı oluşumunu engeller. Karadutun yaprakları açık yaralara iyi geldiği bilinen bir gerçek olmakla birlikte aknelere ve yüzeysel çiziklere de iyi gelmektedir. Sedef hastalığını yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Demlenerek uygulanan karadut yaprakları egzamalara iyi gelmektedir.

Saç dökülmesi, saçların cansız olmasından kaynaklanan sorunlara karşı birebir olup saçlara uygulandığı vakit kolajen üretimi sebebiyle saç dökülmesini engeller bu ise serbest radikallere engel olması sebebiyle sağlanmaktadır. Saç dökülmeniz var ise ve saçlarınızın parlak ve doğal bir görünüm kazanmasını istiyorsanız saçlarınıza karadut uygulamanızda büyük fayda vardır.

Diş eti kanamanız var ise dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlığı için karadut ve karadut yapraklarının kullanılması gerekmektedir. Karadut diş sağlığınız için alternatif tıpta kullanılan bir meyvedir.

Karadut ve yapraklarını uygulamak adet kanaması sırasındada rahatlık sağlanmasına sebep olur ayrıca adet döngüsünü de düzenler. Dizanteri ve ishali geçiştirme özelliklerinden de yararlanmakta fayda var bunun için yaprakları demlenerek içilmelidir.

Günlük bir yemek kaşığı karadut tüketildiği takdirde insülin dengesi sağlanır ve diyabet hastaları bundan yaralanması için bir hafta etkin kullanmaları önerilir. İnsülini dengede tutma sebebi ise yapısında bulunan zengin potasyum içeriğidir.

Kemik sağlığı için yapısında bol bulunan kalsiyum sayesinde çocuklara çok iyi gelir. Kemiksel gelişimi destekler. Kan hücrelerini koruma ve onarma özelliği ile karadut kan hücreleri için hayati bir önem arz eder. Karadut kan için çok önemlidir. Kardaut hemoroidi bulunanlar için de şifalıdır.

Kansere yakalanmış veya kanserden korunmak isteyen kişilerin karadutun yapısında bulunan ellagiç antioksidanından mutlaka faydalanmaları gerekir.

Karadut ağız içerisinde mikropları öldürücü etkiye sahiptir ağız sağlığınız için diş eti kanamalarını önlemek tedavi etmek için karadut şurubundan suyundan faydalanılır. Karadutun faydaları arasında sinir sistemini yatıştırması ve depresyona karşı iyi geldiğinin de bilinmesi sizler için artı bir avantaj sağlamaktadır.

Karadutun daha bilinmeyen ve bulunmayan nice faydaları olduğu tahmin edilmektedir ve kansere engel olabilmek adına  karaduttan asla vazgeçilmemelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.