Karaciğer’i Temizleyen Gıdalar Besinler Şifalı Bitkiler

Karaciğer’i Temizleyen Gıdalar Besinler Şifalı Bitkiler

Karaciğer Temizleyici Yiyecekler TOP 10

Karaciğerimizi temizlemek için ne yapabiliriz gibi aşağıdaki sorulara cevap arayacağız. En hızlı şekilde doğal temizleme yöntemlerini ve gıdalarını inceleyeceğiz. Ve karaciğeri temizleyen bitkiler ender saraç,karaciğeri temizlemek için detoks,karaciğeri yoran besinler,karaciğeri temizleyen şifalı bitkiler,karaciğeri temizleyen bitkiler ahmet maranki,karaciğeri temizleyen bitkiler ömer coşkun,karaciğeri besleyen yiyecekler,karaciğeri temizleyen yiyecekler ibrahim saraçoğlu gibi sorulara cevap arayacağız.

Sağlıklı yetişkinlerde yaklaşık 3 kilo ağırlığındaki karaciğer, vücudun hayati organlarından biridir. Karaciğer sindirim, metabolizma, bağışıklık ve besinlerin saklanması ile ilgili birçok önemli fonksiyonları ile vücudun hayatta kalmak için önemli organdır.

Üstelik karaciğer, vücudun diğer kısımlarının gerektirdiği kimyasalları salgılayan bir bezdir. Aslında karaciğer, vücudunuzun hem organ hem de bez parçası olan tek parçasıdır.

Sağlıklı bir karaciğer, kanın yapısını düzenler, zararlı toksinleri kandan çıkarır ve sindirim sırasında bağırsak tarafından absorbe edilen besinleri vücudun kullanabileceği formlara dönüştürür. Aynı zamanda bazı vitaminleri, demir ve basit şeker glikozu depolar.

Ayrıca insülin, hemoglobin ve diğer hormonların parçalanmasından sorumludur. Buna ek olarak, eski kırmızı kan hücrelerini yok eder ve kanın pıhtılaşması için gerekli olan kimyasal maddeleri üretir.

Karaciğer çok hayati fonksiyonları yerine getirdiğinden, sağlıklı tutmanız önemlidir. Sağlıksız bir diyet ve kötü yaşam tarzı karaciğere aşırı zarar verebilir, toksinleri ve yağları etkin bir şekilde işleyemez olur.

Bu da obezite, kardiyovasküler hastalık, kronik yorgunluk, baş ağrısı, sindirim sorunları, alerji ve diğer birçok sağlık sorunları riskini artırabilir.

Çoğu gıdalar karaciğerinizi temizlemeye, gençleştirmeye ve detoksifikale yardımcı olabilir. Bu, karaciğerinizin sağlıklı kalmasına ve ihtiyacınız olan şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır.

İşte ilk 10 karaciğer temizleyici süper yiyecek

1. Sarımsak

Sarımsak karaciğerinizi temizlemek için harikadır. Karaciğerdeki toksinleri temizlemeye yardımcı enzimleri harekete geçirmeye yardımcı olur. Ayrıca allicin ve selenyum adı verilen, karaciğer temizleme işlemine yardımcı olan ve karaciğeri toksik hasardan koruyan iki doğal bileşik içerir.

Üstelik sarımsak, kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürür.

Karaciğer sağlığını geliştirmek için işlenmiş, kıyılmış sarımsak veya toz yerine taze çiğ sarımsak kullanın.

Her gün 2-3 diş çiğ sarımsak yiyin ve mümkün olduğunca pişirirken sarımsak ekleyin.
Ayrıca, ancak doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak takviyelerini de alabilirsiniz.

2. Greyfurt

İyi bir C vitamini kaynağı olan pektin ve antioksidanlar, greyfurt da karaciğerin doğal temizleme sürecine yardımcı olur.

Ayrıca glutatyon, serbest radikalleri nötralize eden ve karaciğeri detoxif yapan güçlü bir antioksidan içerir. Glutathione ayrıca ağır metallerin detoksifikasyonunda da yardımcı olur. Ayrıca, greyfurt yağ yakmaya da yardımcıdır.

Bir bardak taze sıkılmış greyfurt suyu içebilir veya günlük kahvaltı ile birlikte bütün meyvelerin tadını çıkarabilirsiniz.

Not: Eğer ilaç içiyorsanız, greyfurt bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir bu meyveyi kullanmadan önce doktorunuza danışın.

3. Pancar

Pancar, karaciğer fonksiyonlarını temizlemek ve desteklemek için bir başka güçlü besindir. Bitki flavonoidleri ve beta-karotenden yüksek, genel karaciğer fonksiyonunu uyarır ve iyileştirmeye yardımcı olurlar. Ayrıca, pancar doğal kan temizleyicisidir.

Günlük diyetinize taze pancar veya meyve suyu ekleyin.
1 fincan kıyılmış veya rendelenmiş pancar, 2 çorba kaşığı soğuk sıkma ekstra sızma zeytinyağı ve ½ limon suyu ile güçlü bir karaciğer temizleme salatası yapın. Tüm malzemeleri karıştırın ve günde 2 çorba kaşığı yiyin.

4. Limon

Limonlar, karaciğeri detoksifikasyona yardımcı olan karaciğer enzimlerini aktif hale getiren anti-oksidan D-Limonen sayesinde detoks yapmaya yardımcı olur.

Ayrıca, limonlu C vitamini yüksek miktarda karaciğer sindirim yardımcı olmak için daha fazla enzim üretmeye yardımcı olur. Limon ayrıca mineral emilimini artırır.

Bir limonun suyunu bir kavanoz suya ilave ederek evde limon suyu yapın. Hatta doğranmış limonları bile ekleyebilirsiniz. Bu suyu düzenli aralıklarla için. İsterseniz bir çorba kaşığı bal ekleyin.

5. Yeşil Çay

Her gün yeşil çay içmek, vücudunuzun toksinleri ve yağ birikimlerini gidermesine yardımcı olurken, hidrasyon yani (vücuttan su atma) düzeyleri de artar.

Uluslararası Obezite Dergisinde 2002 yılında yayınlanan bir araştırma, çaydaki kateçinlerin karaciğerdeki lipid katabolizmasını uyardığını buldu. Bu da karaciğerdeki yağ birikimini engeller. Bu sağlıklı içecek aynı zamanda karaciğeri alkol gibi zehirli maddelerin zararlı etkilerinden korur.

Yeşil çay, karaciğer hastalığının tedavisinde veya önlenmesinde de yararlıdır. Kanser Nedenleri ve Kontrolü’nde yayınlanan 2009 tarihli bir araştırmaya göre, yeşil çay içen kişilerin karaciğer kanseri gelişme riski daha düşük.

Her gün 2-3 bardak yeşil çay için. İsterseniz çayınızı balla tatlandırın.

Not: Fazla yeşil çay içmek sizin karaciğeriniz üzerinde olumsuz etki yapıyorsa çok fazla içmekten kaçının. Doktorunuza danışın.

Avokado

Avokado, Amerikan Kimya Topluluğu tarafından 2000 yılında yapılan bir araştırmaya göre karaciğer hasarını azaltabilecek güçlü kimyasallar içeriyor. Bu meyve glutatyon, zararlı toksinleri temizlemek ve düzgün çalışması için karaciğere gerekli bileşikler bakımından zengindir.

Avokado tekli doymamış yağ yüksek miktarda düşük yoğunluklu lipoproteinler ya da “kötü” cholestero azaltmaya yardımcı olur l ve yüksek yoğunluklu lipoproteinler veya “iyi” kolesterolü artırır. Karaciğer, iyi kolesterolü kolayca işler.

Üstelik avokado, karaciğer sağlığını destekleyen ve yağları parçalamaya yardımcı olan birçok mineral, vitamin ve bitki besin maddesi içerir.

Karaciğer hasarını tersine çevirmek için haftada 1-2 avokadoyu birkaç ay boyunca yiyin.

Zerdeçal

Zerdeçal tozu

Zerdeçal, popüler ve etkili bir karaciğer temizleyici yiyecektir. Aynı zamanda vücudun yağları sindirme yeteneğini de geliştirir.

Zerdeçalteki bileşik curcumin, glutathione S-transferaz adı verilen birincil bir karaciğer detoksifikasyon enzimi oluşumuna neden olur. Aynı zamanda hasar görmüş karaciğer hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

¼ çay kaşığı zerdeçal tozu bir bardak suyla karıştırın ve kaynatın. Birkaç hafta boyunca günde iki kez iç.
Ayrıca, bu baharatı günlük yemeklerinize ekleyin.

8. Elma

Sağlıklı bir karaciğerin sırrı günde bir elma. Elma pektin kaynağıdır , karaciğerin çalışmasını destekler.

Dahası, elmalar, kanserojenleri ve diğer toksinleri kandan uzaklaştıran, doğal olarak temizleyici bir besin maddesi olan malik asit içerir.

Her tür elma karaciğer sağlığı için iyidir, ancak hızlı karaciğer temizliği için organik elma seçimi yapın. Her gün bir organik elma yiyin veya her gün bir bardak taze elma suyu için.

9. Ceviz

Ceviz içerisindeki amino asit l-argininin miktarı, karaciğere amonyak detoksifıye yardımcı olur. Ayrıca, ceviz doğal karaciğer temizleme işlemine yardımcı olan glutatyon ve omega-3 yağ asitleri içerir.

Tarım ve Gıda Kimyası Dergisinde yayınlanan 2008 tarihli bir araştırmaya göre, ceviz polifenolleri, karbon tetraklorür ve d-galaktozamin tarafından uyarılan karaciğer hasarını önlüyor.

Her gün bir çerez olarak bir avuç ceviz yiyeceksiniz.
Ayrıca bir salata, garnitür çorbası, çorba veya pişmiş yemeklerin üzerine serpebilirsiniz.

10. Brokoli

Doğal karaciğer-temizlik sürecini desteklemek için diyetinize brokolide ekleyin. Glukosinolat bakımından zengindir; kanserojenleri ve diğer zararlı toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur.

Brokoli içerisindeki yüksek lif içeriği sindirim sürecini de geliştirir. Üstelik, karaciğeri işlevlerini yerine getirmesi için önemli bir antioksidan olan yağda eriyen bir E vitamini içerir.

Karaciğerinizi sağlıklı tutmak için haftada 3 kez brokoli yiyin.

Ayrıca, sağlık uzmanları karaciğeri sağlıklı tutmak için diyetteki hayvansal gıdaların yanı sıra alkol, rafine şeker, aşırı kafein ve işlenmiş gıdaları ortadan kaldırmayı veya azaltmayı önerir. Buna ek olarak, karaciğer de dahil olmak üzere vücudun farklı organlarına önemli hasar verdiğinden sigara içmeyi bırakın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz