Karaciğer Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

  • HASTALIKLAR
  • Karaciğer Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 753 kez görüntülendi

Karaciğer Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Bir karaciğer hastalığı olan karaciğer yetmezliği hakkında ne yazık ki toplum olarak pek bilinç sahibi değiliz. Oysa ki karaciğerimizi kaybetmeye kadar uzanan bir yol izleyebilen bu zorlu hastalık ne yazık ki ölümle neticelenebilir.

Bu yazımızda karaciğer yetmezliğinin ne olduğunu kısa kısa sizlere aktarmak istiyorum.

Karaciğer Yetmezliği Nedir: Karaciğerin büyük bir kısmının tamir edilemeyecek derecede hasara uğrayarak; artık görevini yapamayacak duruma gelmesine karaciğer yetmezliği denir. Bu rahatsızlık kadın veya erkek fark etmeksizin her yaşta görülebilir.

Belirtileri ve Bulguları: Karaciğer yetmezliğinin başlangıç belirtileri diğer bir çok hastalığa göre biraz daha karışık ve tanı koymayı neredeyse imkansız hale getirebilecek cinstendir.

Erken belirtiler; bulantı, iştah kaybı, yorgunluk ve ishal olarak sıralanabilir. Fakat karaciğer yetmezliğinin ilerleyen sürecinde belirtiler değişir ve daha belirgin hale gelir. Bu belirtileri ise şöyle sıralayabiliriz; sarılık, kolay kanama, karında şişlik, bilinç bulanıklığı, uykuya eğilim ve koma durumları.

Tanı: Karaciğer yetmezliğine tanı koyma aşamasında sarılık, asit, kanamaya eğilim ve bilinç bulanıklığı gibi klinik bulgular büyük önem taşır. Ve bu hastalığın tanısının konabilmesi için ileri seviyede testler yapılması gerekir.

Karaciğer Yetmezliği Tedavisi: Bu hastalığın tedavisi ancak ileri derecede donanımlı tıp fakülteleri ve hastahanelerde yapılır. Bitkisel tedavi asla söz konusu değildir. Karaciğer nakline kadar uzanan uzun bir tedavi süreci izlenir.

Hastaya ensefalopatinin tedavisinde laktuloz ve uygun antibiyotik verilerek tedaviye başlanır. Bu hastalıkta hemodiyaliz gerektirecek derecede böbrek yetmezliği durumları meydana gelebilir. Pıhtılaşma bozuklukları için taze donmuş plazma ve kan pulcuğu (trombosit) transfüzyonu verilmektedir. Özellikle glikoz ve diğer biyokimyasal parametreler ciddi şekilde izlenmeli ve hipoglisemi riskine karşı her zaman hazır beklenmelidir. Uygun organ bulunursa nakil yapılabilir.

karaciger-yetmezligine-ne-iyi-gelir

Bu yazı karaciğer yetmezliğine iyi gelen ne iyi gelir iyi gelen bitkiler karaciğer yetmezliği nasıl olur geçer tedavi edilir teşhis edilir nasıl olur nasıl konur karaciğer yetmezliği nedir neden oluşur sebepleri nedenleri tedavisi neden olan ilaçlar neye yol açar karaciğer yetmezliğinin son evreleri ilk belirtileri nelerdir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

karaciğer yetmezliği nedir, karaciğer yetmezligi belirtileri, karaciğer yetmezliği belirtileri nelerdir, karaciğer yetmezliği tedavisi, karaciğer yetmezliğinin son evresi, karaciğer yetersizligine ne iyi gelir, karaciğer hastalıkları belirtileri, kara ciger yetmezligi, karacigeryetmezligi, box ve karaciger yertmezligi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.