Karaciğer Yağlanmasını Kontrol Altına Almaya Yardımcı Meyveler

Karaciğer Yağlanmasını Kontrol Altına Almaya Yardımcı Meyveler

Karaciğer yağlanması, günümüz toplumlarında oldukça yaygın görülen bir problemdir ve kronik hale gelebilir. Bu hastalıktan nasıl korunabilir ve hastalığı nasıl tedavi edebilirsiniz? Sağlıklı beslenme, bu konuda size oldukça fazla yarar sağlar; bu yüzden bugün size bu anlamda en faydalı meyveler hangileridir, bunlardan bahsedeceğiz. Haydi başlayalım!

Karaciğer Yağlanması ile Savaşta Yardımcı Meyveler

2-karaciger

Yakın zamanda karaciğer yağlanması ile mi teşhis edildiniz? Muhtemelen bir başka aile üyenizde de böyle bir rahatsızlık var, değil mi? Eğer böyleyse; sahip olduğunuz karaciğer yetmezliği seviyesine göre doktorunuzun tavsiye ettiği yolları takip etmelisiniz. Ancak; genel anlamda bu rahatsızlık, karaciğer hücrelerinde biriken fazla yağdan dolayı oluşmaktadır.

İltihap, yorgunluk ve genel anlamda bir keyifsizlik hissediyor olabilirsiniz; ancak özünde bu hastalık sizin için, hayat tarzınızı değiştirmek adına bir çağrı anlamına geliyor olabilir. Aksi halde bu durum uzun vadede karaciğer yetmezliği veya siroz gibi hastalıkların habercisi olabilir. Dolayısı ile, ciddiye alınması gereken bir durum, değil mi? Elbette öyle! Takip eden bölümde, bu konuda size yardımcı olabilecek sağlıklı yiyeceklerden söz edeceğiz. İçlerinde özellikle bazı meyveler var ki, anahtar niteliğinde. Haydi öğrenelim:

1. Sağlıklı Elmalar

3-elma

Gün içinde kaç adet elma yiyorsunuz? Bunu soruyoruz çünkü: Sabah kahvaltılarınıza bir adet yeşil elma eklemenizi istiyoruz. Bu elmalar, tüm meyveler içinde en iyileridir. Doktorlara göre; kandaki şeker seviyesini düşürürler ve daha birçok faydaları vardır. Elmalar, antioksidanlar açısından oldukça zengindirler; bu sayede, karaciğer detoksu için harikadırlar. Ayrıca; kandaki şeker seviyesini düşürerek, serbest radikallerle de savaşırlar.

Dahası, elmalar malik asit (elma asidi) içerirler. Bu asit ise; böbrek taşı oluşumunu engeller ve bu organı koruyucu özelliktedir. Artık, elmayı kabuğu ile yemeniz gerektiğini söylememize herhalde gerek yok! Kabuğunda çok daha fazla mineral bulunduran elma, karaciğerde biriken yağları ve ağır metalleri yok etmeye yardımcıdır. Sonuç olarak: Günde bir elma, sizi doktordan uzak tutar!

2. Limon Suyu

4-limon-suyu

Artık limonun faydalarından haberdarsınız ve güne bir bardak sıcak limonlu su ile başlamanın sizin için neler yapabileceğini çok iyi biliyorsunuz. Bu alışkanlığı halihazırda edinmediyseniz, bir an önce beslenme diyetinize bu alışkanlığı da eklemenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede bir anda iyi hissetmeye başlayacaksınız ve karaciğeriniz size teşekkür edecek. Narenciye meyveler, içerdikleri antioksidanlar sayesinde, karaciğer detoksu için her zaman çok idealdirler.

Limon, C vitamini açısından zengin bir meyvedir ve bağışıklık sistemini de güçlendiricidir. Eğer limon suyu tüketmekten çok hoşlanmıyorsanız, bir bardak su ile sulandırarak da tüketebilirsiniz.

3. Greyfurt, Her Zaman İyileştirir

5-greyfurt

Greyfurt hakkında bilmeniz gereken bir şey: Araştırmalara göre, yemeklerden önce yarım greyfurt tüketirseniz bu kilo vermenize yardımcı olur. Tıpkı limon gibi, greyfurt da karaciğeriniz için oldukça faydalı bir meyvedir. Artısı: Greyfurt içinde, karaciğerdeki yağ ve toksinleri yok eden mekanizmayı teşvik edici enzimler içermektedir. Bu sebeple, mucizevi bir meyvedir.

Greyfurt ayrıca, yüksek miktarlarda malik asit ve karotenoid içermektedir. Bu içerikler ise, bu önemli organı temizleyici ve güçlendiricidirler. İlaveten, greyfurtun yüksek oranda naringenin içerdiğini unutmayın. Bu madde vücuda karaciğerde biriken yağ asitlerini kırması için yardımcı olur.

4. Avokado

6-avokado

Avokadoları herkes çok sever. Avokadonun sahip olduğu müthiş özelliklerin henüz bilinmediği zamanlar da vardı muhtemelen. Şu an dahi, bu meyveyi ölçülü tüketmekte fayda var: Örneğin günde bir taneden fazla tüketmeyin. İçerdiği oleik asit (sağlıklı tipte, mono-doymamış yağ asidi) vücudunuza, kolesterol seviyesini kontrol altında tutabilmesi için yardımcı olur.

Ayrıca unutmayın ki; bu meyve lif de içermektedir; bu da tokluk hissi oluşturur ve ayrıca bu meyve kandaki şeker seviyesini de düşürücüdür. Bu meyveyi tüketerek, günlük besin ihtiyacınızın bir kısmını karşılamış, aynı zamanda da vücutta biriken zararlı yağ asitlerini yok ederek, karaciğer yağlanması problemi ile savaşmış olursunuz. Bugünden başlayarak, neden günlük beslenme diyetinize, örneğin salatanıza, bir miktar avokado eklemeyesiniz?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz