Karaciğer İltihabı: Semptomlar, Uygun Diyet

Karaciğer İltihabı: Semptomlar, Uygun Diyet

Karaciğer iltihabı, yaygın görülen bir durumdur. Tıp dilindeki adı hepatomegalidir. Bu durumda bu kritik organ, normal boyutlarından daha büyük hale gelir.

Ağrıya sebep olur ve her duruma özel olarak doktorun vereceği tedaviyi gerektirir. Peki ya karaciğer iltihabının en belirgin ve yaygın görülen belirtileri nelerdir? Ve evde uygulayabileceğiniz hangi beslenme diyeti, doktorunuzun önereceği tedaviyi tamamlayıcı niteliktedir? Takip eden makalede size bunları ve daha fazlasını öğreteceğiz.

İltihaplanmış Bir Karaciğerin Belirtileri

2-karaciğer-hastalığı

Karaciğerinizin nerede olduğunu gösterebilir misiniz? Oldukça basittir: Kısa kenarı, göğüs kafesinizin hemen sağ alt kısmındadır.

Eğer, karaciğeriniz normal fonksiyonlarda ve boyutlarda ise; muhtemelen parmaklarınızla bastırdığınızda, içinize derin bir nefes çekmediğiniz müddetçe, onu hissedemeyeceksiniz. Normalde, karaciğer taraması, doktorunuzu, karaciğer iltihaplanması olup olmadığı konusunda uyarıcıdır. Ve eğer bir iltihaplanma söz konusu ise, pek yakında varlığını hissedeceksiniz demektir.

Peki ya doktor ofisi dışında, günlük hayatta, hangi semptomlar, bu rahatsızlığa işaret etmektedir? Birçok karaciğer problemi, genellikle herhangi bir semptom vermeden başlamaktadır. Dolayısı ile, çok geç olmadan farkedememe ihtimaliniz oldukça yüksektir. Karaciğer büyümeye başladıkça takip eden semptomlar da kademeli olarak, daha farkedilir hale gelecektir.

1. Ağrı

Karaciğer iltihabından kaynaklanan ağrı genellikle tatsız ve kalıcı bir ağrıdır. Zaman içinde yavaş yavaş artar, ancak sonunda çok yoğun şekilde hissedilebilen bir hal alır. Artık sağ tarafınızda sıkıntı yaratmaya başlar, dolayısıyla her zaman karın bölgenizin sağ üst kısmına dikkat edin.

Ağrı, hala sağ kısımda belirse de, bazen sırtınızın alt kısmında da hissedilebilir. Bir türlü geçmeyen kuvvetli bir yorgunluk hissedebilirsiniz. Bu durumda ağrı kesici almayı denerseniz, rahatlama hissi sadece kısa süreli olacaktır.

2. Bulantı ve Genel Kırıklık

İştahınızı kaybedebilirsiniz. Yağ oranı yüksek besinler ve işlenmiş etler sindirimi zor besinlerdir. Bu tarz besinleri tüketmenizin akabinde yorgunluğunuz daha kötü bir hal alabilir ve bu duruma baş dönmesi ve bulantı da eşlik edebilir.

Doktorların sıklıkla belirttiği üzere, yorgunluk ve sürekli hastalık hali, sabahları daha hissedilebilir olur. Unutmayın ki, karaciğeriniz ve diğer tüm lenf sisteminiz, esas temizlik fonksiyonlarını, gece boyunca sürdürürler.

İltihaplanmış bir karaciğer, gerekli fonksiyonlarını yerine getiremez; dolayısı ile sabahları sizin için günün en zor zamanları olabilir.

3. Ateş

Sürekli düşük dereceli ateş, kırmızı alarm durumudur. Bu durum, enfeksiyon belirtisidir ve vücutta oluşan bazı değişiklikler ilaç tedavisi ihtiyacını göstermektedir. Unutmayın, ateş vücudunuzun yabancı işgaline verdiği doğal bir tepkidir.

Karaciğerinizin iltihaplanmasına neyin sebep olduğu ile ilgili, doktorunuzla görüşün.

4. Sarılık

Sarılık, cildin sararması durumudur, gözlerde de belirebilir. Bu, karaciğer problemlerinin veya fonksiyon değişikliğinin bir numaralı ve en açık belirtisidir.

Peki ya bu sarı renk nereden gelmektedir? Bilirubin yani kırmızı kan hücrelerinin bozulmasının yan ürünü, karaciğerin kendini normalde temizlemesi gerektiği şekilde temizleyemediğinin çok açık bir göstergesidir, vücuttan atılması gereken maddeleri biriktiriyor olabilir.

5. Dışkıda Görülen Anormallikler

Tuvaleti kullandığınız zamanlara dikkat kesilmek eğlenceli bir aktivite olmayabilir; ancak inanın, idrarınızın ve dışkınızın rengine dikkat etmek, kesinlikle buna değer. Bu durum, sağlığınız hakkında pek çok şey söyleyebilir.

Eğer dışkınızda aniden bir açık renk farkederseniz, konu ile ilgili doktorunuzla görüşmek isteyebilirsiniz. Bu ancak, doktorunuzun teşhis edebileceği bir hastalık olabilir. Bir virüs, veya hepatit gibi bir durum karaciğer iltihaplanmasına yol açıyor olabilir. Bunlar sadece ihtimaller, dolayısı ile her zaman doktorunuza danışmalısınız.

İltihaplanmış Bir Karaciğeri İyileştirmek İçin Beslenme Diyeti

3-enginar
  • Sabahları tüketebileceğiniz bir yemek kaşığı zeytinyağı ile bir miktar limon, karaciğerinizi iyileştirebilmek için harika bir yöntemdir. Bu sıvı, bu önemli organınızı temizleyici ve yenileyici bir tonik gibi çalışır. Günlük olarak uygularsanız, iltihaplanma azalacaktır.
  • Enginar suyu ile limon suyu da bir diğer ideal günlük tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. İki enginarı, kaynayan suda haşlayın ve suya limon suyu ilave edin. Bu size tüm gün boyunca içebileceğiniz üç veya dört fincan sıvı temin edecektir.
  • Rendelenmiş havuçlu pancar salatası, vücudunuz için hem lezzetli hem de karaciğer iltihabı ile savaşta etkili vitamin ve minerallerle dolu bir yiyecek anlamına gelmektedir.
  • Günlük bir çay: İltihaplanmış bir karaciğer için, en etkili bitkiler hangileridir, bilmek ister misiniz? Deve dikeni sütü ve karahindiba. Her gün kahvaltıda ve öğle yemeğinde, bu iki bitki ile yapacağınız çaydan birer fincan tüketebilirsiniz. Yavaşça için ve dilerseniz bal gibi doğal bir tatlandırıcı kullanın. Deve dikeni sütünü, hem bitki hem de tablet olarak, doğal ürünler satan mağazalarda bulabilirsiniz. Karaciğer iltihabını tedavide oldukça iyi ve etkilidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz