Karaciğer Fonksiyonunuzu Artıracak 34 Yiyecek

Karaciğer Fonksiyonunuzu Artıracak 34 Yiyecek

Gaz, yavaş metabolizma, kabızlık ve şişkinlik gibi çoğu sindirim sistemi sağlıksız bir karaciğerden kaynaklanır. Çünkü karaciğerinizin sağlığı, sindirim sisteminizin sağlığı ve optimum çalışması için son derece önemlidir . Karaciğeriniz kan şekeri seviyelerinizi düzenlemekten ve kontrol etmekten sorumludur, ancak karaciğeriniz hastalanınca kan şekeri seviyeleriniz yükselir ve bu, şekerleme sancınızı artırır, düşünce sürecinizi bulanıklaştırır ve yorgunluğunuzu çeker.

Toksik karaciğer alerjileri, artrit, otoimmün hastalıklar, diyabet ve hipertansiyon gibi birçok enflamatuar rahatsızlığa neden olur . Sağlıksız bir karaciğer de, genellikle şiddetli ruh hali, baş ağrısı ve depresyona neden olan hormonal dengesizlik riskinizi artırır.

Doğa, karaciğerinizin sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlamak için en iyi hediyelere sahiptir ve tüm bu temel besinler, bu makalede size tanıtacağımız şaşırtıcı derecede karaciğer sağlıklı 34 gıdadan elde edilebilir.

İşte, bir göz atın:

1. Zencefil

Zencefil, karaciğerinizi besleyen, detoksifikasyona yardımcı olan, kan dolaşımını artıran ve bloke edilmiş atardamarları tıkayan güçlü antiviral, antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Sayısız sağlık ve tıbbi faydası vardır ve kan kolesterol seviyenizi % 30’a kadar düşürebilir . Bu inanılmaz değil mi?

2 yumurta

Yumurtalar, en zengin protein kaynaklarından biridir ve aynı zamanda hayati besin kolinleri, kolesterol ve sekiz hayati amino asidin tamamı ile doludur.

Karaciğerinize detoksifikasyon işlemini gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu temel amino asitleri sağlamak için günlük diyetinize yumurta eklemelisiniz. Yumurta sarısı, metabolizması için gerekli olan ve karaciğerinizi zararlı toksinlere ve ağır metallere karşı koruyan temelde bir koenzim olan kolin bakımından zengindir .

3. Chia Tohumları

Binlerce yıldır, Chia tohumları, Maya ve Orta Amerika Aztek diyetlerinde en sağlıklı ve besin bakımından zengin içeriktir ve besin içerikleri bakımından gerçekten güçlüdür.

Tek ihtiyacınız olan, 200 miligram kalsiyum, 12 gram lif, 5 gram protein ve 10 gram iyi yağ ile vücudunuzu besleyen üç çorba kaşığı chia tohumu.

4. Prebiyotiklerle dolu

Prebiyotikler, probiyotiklerin vücudunuzu büyütmesine ve beslemesine izin vererek son derece temel bağırsak florasını oluşturmaya yardımcı olan temel olarak sindirilemez liflerdir. En zengin probiyotik kaynakları arasında haçlı sebzeler, karahindibalar, dulavratotu, pırasa, hindiba, kuşkonmaz, pancar ve Kudüs enginar vardır.

5. Enginarlar

Enginar, silimarin ve sinarin adı verilen iki temel bitki besleyici bakımından zengindir. Bu fito-besinler safran üretimini arttırmaya, karaciğerinizi beslemeye ve safra taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Onlar da inanılmaz lezzetli!

6. Cayenne

Cayenne, sindirim ve lenfatik ritimlerinizin nabzını artırdığı ve vücudunuzun ısınmasına neden olduğu için dolaşım sistemi için oldukça faydalıdır. Bu ısı gastrik meyve sularınızı uyarır ve vücudunuzun toksinleri ve besin maddelerini metabolize etme kabiliyetini arttırır.

7. Balık

Balık sizin en sağlıklı ve en zengin protein kaynaklarınızdır. Yabani somon, güçlü protein dozları içerir ve ayrıca somonlara zengin renk ve antioksidan yığınları vermekten sorumlu olan karides ve krillerde ziyafet yapma eğiliminde olduğu için omega-3 yağ asitleriyle doludur.

Güçlü bir omega-3 yağ asidi dozu ve daha az kirletici madde için ideal seçenekleriniz arasında hamsi, Atlantik uskumru ve sardalya sayılabilir.

8. Sarımsak

Sarımsak sağlık ve tıbbi yararları için kabul edilen en eski geleneksel bitkilerden biridir . Zengindir, karaciğerin detoksifikasyonu ve tüm safsızlıkların temizliği için son derece hayati bir sülfür bazlı bileşik olan allisindir. Diyetinize daha fazla sarımsak eklemek, akciğerlerinizi güçlendirmenize ve her türlü gıda katkı maddesini, östrojen hormonunu ve cıvadan vücudunuzu temizlemenize yardımcı olur.

9. Rezene

Rezene, mide sularının salgılanmasını artıran, vücudunuzda akmalarını sağlayan ve vücudunuzun emici ve sindirim sistemlerini emme yeteneğini artıran esansiyel yağlar bakımından zengindir. Rezene tohumları aynı zamanda sindirim sistemi içindeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

10. Potansiyel sebzeler

Potansiyel sebzeler, karotenoidler, sülforaptan, flavonoidler ve indoller gibi bazı temel fito-besinler bakımından zengindir. Bu bitki besin maddeleri karaciğerinize nötralize edici ilaçlar, kanserojenler, böcek ilaçları ve kimyasallar konusunda yardımcı olduklarından hayati öneme sahiptir. Bu sebzeler arasında daikon, lahana, bok lahanası, brokoli ve karnabahar bulunur. Ayrıca yay alerjilerinin iyileşmesinde ve önlenmesinde son derece etkilidirler.

11. Peyniraltı suyu Protein Tozu

Peynir altı suyu süt ürünleri arasında en iyi protein kaynağıdır. Bu peynir ve süt yan ürünüdür ve Yunan hekimi Hipokrat sağlık ve tıbbi yararlarını kabul eden ve araştıran ilk kişidir. Karaciğerinizi koruyan ve vücudunuzu koruyan hayati bir unsur olan glutatyon üretimi için gerekli tüm amino asitleri içerir. Bununla birlikte, biraz peynir altı suyu protein tozu almaya gittiğinde, otlarla beslenen ineklerden elde edilen kaliteli bir peynir altı suyu proteini seçtiğinizden emin olun.

12. Kakule

Zencefilin akrabası olan kakule, safra akışını artırarak ve yağ metabolizması sürecine yardımcı olarak sindirimi arttırmada oldukça etkili olarak kabul edilir. Yiyeceklerin ince bağırsaklara gitmesini önleyen mide kapaklarının gevşetilmesinde etkili olduğunu kanıtlar. Kakule ayrıca, mide boşalma oranını da arttırır ve besinlerin vücudun çaba ve enerjisine ihtiyaç duymadan ince bağırsaklara seyahat etmesine izin verir.

13. Et

Et, vücudun büyümesi ve gücü için önemlidir, ancak hormon, kimyasal ve antibiyotik beslenen fabrika tarımı hayvanlarından elde edilen etlerden kaçınılması esastır. Yalnızca, pestisitlerle yetiştirilen yem verilmemiş otlarla beslenen kara hayvanlarından elde edilen eti aldığınızdan emin olun, çünkü et sağlığınıza son derece zararlıdır.

14. Yeşil ve yapraklı sebzeler

Lahana, Brüksel lahanası ve lahana gibi koyu yeşil ve yapraklı sebzeler, karaciğerinize zararlı toksinlerin, kimyasalların ve serbest radikallerin detoksifikasyonunda ve temizlemesinde yardımcı olan temel bir besin maddesi olan kükürt bakımından zengindir.

Karahindiba, sindirim sistemini besleyen, karaciğeri detoksifiye eden ve yağ emilimini ve sindirimi arttırmak için karaciğer ve safra kesesinden safra salınımını artıran, en iyi koyu yeşil yapraklı taraxacin kaynaklarından biridir.

15. su

Oksijenden sonra, insan vücudunun vücut fonksiyonlarını sürdürebilmesi ve yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu ikinci en gerekli maddedir. Yiyecekler için daha da önemlidir, çünkü vücudunuzun tüm zararlı atık maddeler ve toksinlerden arındırılması çok önemlidir. Vücudunuza başka herhangi bir maddeden farklı olarak enerji verir ve canlandırır ve bu yüzden insan vücudunun tamamen hidrasyona girdiğinde en uyanık olduğunu gösterir.

Böylece, gün boyunca enerjik hissetmek için, en az 8-10 8oz iç. her gün su bardağı su. Çilek, kivi, kızılcık ve hatta salatalık gibi sebzeler gibi meyvelerle çok sayıda doğal aromalı su içeceği yapabilirsiniz. Ancak, öğünlerinize eşlik eden suya buz eklememeye dikkat edin, çünkü vücudunuz buzu ısıtmak için çok fazla enerji harcar, bu da temel sindirim enzimlerinin seyreltilmesine neden olur.

16. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, gastrik meyve sularınızda ve tükrükte bulunan enzimler tarafından anında parçalanan sağlıklı doymuş yağlar açısından zengindir. Sindirimi son derece kolaydır ve vücudunuzun, karaciğerinize uygulanan basıncı azaltan yağ sindirici enzimler üretmek için herhangi bir çaba göstermesini gerektirmez.

17. Arazi kaynaklı protein

Bir fincan nohut, mercimek, siyah fasulye, barbunya ve barbunya fasulyesi, bu karaciğerin sağlıklı beslenmesini günlük almanız için mükemmel olan yaklaşık 15 gram boğum protein içerir. Ayçiçeği çekirdeğinin tadını da çıkarmalısınız ve vücudunuzu 6 gram proteinle zenginleştirmek için sadece çeyrek bardak gerekir. Yeşil sebzeleriniz muhtemelen en iyi toprak bazlı protein kaynağıdır, 9 gr protein elde etmek için ihtiyacınız olan tek şey bir fincan brokoli ve ıspanaktır.

18. Kişniş

Kişniş tohumları, HDL, iyi kolesterol ve daha düşük LDL seviyelerini artırdıklarından, temelde kötü kolesterol olan karaciğer için oldukça faydalıdır. Karaciğere aşırı kilolu bireyler ve diyabetik hastalar arasında kan lipit seviyelerini azaltmada yardımcı olur . Genellikle kişniş olarak bilinen kişniş yaprakları, beyinde depolanan alüminyum, kadmiyum, kurşun ve civa, merkezi sinir sistemi ve omurilik seviyelerinin düzenlenmesinde ve ayrıca ağır metallerin ve toksinlerin vücuttan atılmasının sağlanmasında oldukça etkilidir.

19. deniz sebzeleri

Deniz sebzeleri vücut için inanılmaz derecede sağlıklıdır, sadece sisteminizi detoksifiye etmek ve temizlemekle kalmaz, aynı zamanda çevresel toksinlerin ve ağır metallerin birikmesini de önler.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, arame, wakame ve kombu gibi kahverengi alglerin, radyoaktif partiküllerin kemikler üzerindeki etkilerini azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya çıkardı.

20. Elmalar

Elmalar, enflamatuar hastalıkları önlemeye ve vücudun genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan flavonoidler gibi güçlü bir fenolik bileşik kaynağıdır. Aynı zamanda zengin bir çözünür lif kaynağı olan pektin ile doludur ve toksinlerin ve zararlı kimyasalların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Elmalar sizi doldurur ve sizi saatlerce doyurur tutarken kilo kaybı için mükemmeldir .

21. Sızma Zeytinyağı

Rafine edilmemiş ve soğuk preslenmiş sızma zeytinyağı, elmalar ve meyvelerde de bulunan güçlü güçlü anti-enflamatuar ajanlar olan fenollerle doludur. Günlük olarak yağsız zeytinyağı tüketirseniz, karaciğerinizi güçlendirir ve vücudunuzdaki oksidatif stresi azaltır.

22. Tahıllar, Fasulye, Fındık ve Tohumlar

Tohumlar, fındıklar, baklagiller, tahıllar ve fasulye, filizlenerek ve suda bekletilerek besin içeriklerinde artış gösteren en güçlü, besin bakımından zengin tohumlardır.

Filiz tohumları vücudunuzun performansını ve işlevlerini yerine getirme yeteneğini artıran zengin miktarda enzim ve protein içerir. Örneğin, Brokoli ve Brüksel lahanası, vücudunuzun çeşitli enfeksiyonların ve kanserin önlenmesine karşı bağışıklığını arttırmaya yardımcı olan güçlü bir sülforaptan dozu içerir.

23. Mantarlar

Reishi, maitake ve shiitake gibi mantarlar, bağışıklık sistemini gençleştiren ve güçlendiren şifalı besinlerle dolu olduklarından olağanüstü sağlık yararları sağlar.

Tıbbi mantarlar, serbest radikallerin nötrleştirilmesine yardımcı olan L-ergotionin olarak bilinen ve antioksidan aktivitesini arttıran artan enzimler ile zengin bir antioksidan bakımından zengindir.

24. Kimchi

Kimchi, sağlık yararları ve lezzetli tadıyla bilinen geleneksel bir Kore yemeğidir. Korunması için eski bir hile olan fermantasyona ihtiyaç duyuyor ve yemeğin protein ve karbonhidrat içeriğini parçalayan ve sindirimi kolaylaştıran mikroorganizmalar tarafından doğal olarak dönüştürülmesini sağlıyor. Fermente turp, soğan, lahana, sarımsak, zencefil, lahana turşusu, kırmızı biber, gerçek miso ve tuz içerir.

25. Pırasa, Soğan ve Arpacık

Bu üç besin sarımsak ailesinden geliyor ve sayısız sağlıklı ve tıbbi fayda ile birlikte en zengin besin içeriğine sahipler. Karaciğerinize yardım eden, besleyen ve glutatyon üretimini artıran kükürt bileşikleri bakımından zengindir.

Glutatyon, karaciğerde bulunan asit ve serbest radikalleri nötralize etmek için esastır.

26. Kenevir Tohumu

Kenevir tohumu güçlü bir omega-3 ve omega-6 yağ asidi kaynağıdır ve vücuttaki zararlı kan yağ seviyelerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, iltihap semptomlarını azaltmada son derece yararlı olduğu düşünülmektedir.

27. Avokado

Avokado kilo kaybı için mükemmeldir ve en zengin tekli doymamış yağ kaynağıdır ve oleik asit yığınlarıyla doludur. Aynı zamanda, karaciğerinizin sağlığı ve beslenmesi için son derece faydalı olan glutatyon olarak bilinen, temel bir besin maddesi bakımından inanılmaz derecede zengindir.

28. Bitkisel Protein

Sebzelerden elde edilen protein, rutin vücut fonksiyonlarının performansını artırmak için dokuları korumak, yeni hücreler üretmek ve yeni proteinleri sentezlemek için gereklidir.

29. Meyveler

Meyveler, sayısız sağlık yararları ve karaciğerinizi ve vücudunuzu oksidatif strese ve serbest radikallerin saldırısından korumasına yardımcı olan antioksidanlar ve fitokimyasallar bakımından inanılmaz derecede zengin olmaları nedeniyle süper gıdalar olarak kabul edilir.

Ahududu, çilek, kızılcık ve yaban mersini gibi meyveler yaşlanma ve kronik karaciğer hastalıklarının belirtilerini önlemede oldukça etkilidir.

Dahası, meyveler antosiyanin ve polifenollerle doludur ve bu besin maddelerinin kanser hücrelerinin karaciğere yayılmasını ve vücudun bağışıklığını arttırmasını önlediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

30. Zerdeçal

Zerdeçal, karaciğeri detoksifikasyon sürecini arttırmada, karaciğer enfeksiyonlarını ve alerjileri iyileştirmede ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmede ve vücut gücünüzü arttırmada yardımcı olan kurkumin bileşikleri bakımından zengindir.

31. Kimyon

Kimyon, karaciğerin detoksifikasyon gücünü arttırmak için gerekli olan geleneksel bir Hint bitkisidir ve vücudunuzun pankreastan enzimlerin salgılanmasını artırarak besinleri emmesine yardımcı olur.

32. Tarçın

Tarçın sayısız geleneksel ilaç , ilaç ve yemek tariflerinde bulunan güçlü bir bitkidir . Lezzetli bir lezzet ile birlikte çarpıcı sağlık ve tıbbi yararları vardır.

Araştırmalar, tarçın, atardamarlarınızı tıkama eğiliminde olan yapışkan trombositler arasında pıhtı oluşumunu önlediğini ve ayrıca metabolizmanızı arttırdığını kanıtlamaktadır . Ayrıca, vücudu rahatsız eden ve mayanın aşırı büyümesine neden olan bir alerji olan kandidayı önlemeye yardımcı olur.

33. Mikroalg

Mikroalg en iyi deniz bazlı protein kaynağıdır ve ayrıca vücudunuzdaki toksin birikintilerini ve ağır metalleri temizleyen ve iyileşme yeteneğinizi artıran zengin bir klorofil dozu içerir. Aynı zamanda karaciğerin kanserojenleri ve kimyasalları nötralize etmesine yardımcı olur, ayrıca fonksiyon kabiliyetini arttırır.

34. Keten tohumu

Keten tohumu, karaciğeriniz için en sağlıklı besinlerden biri olan en zengin omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Taze öğütülmüş keten tohumu yemek, hormon seviyenizi düzenler, ancak lezzetli bir gevreklik için onları sandviçlerinize ve salatalarınıza da ekleyebilirsiniz.

Bu 34 gıda, karaciğeriniz için sadece inanılmaz derecede sağlıklı ve besleyici açıdan zengin değil, aynı zamanda oldukça lezzetlidir ve sayısız sağlıklı tariflerde kullanılabilir. Peki, bu akşam yemeğinde hangisi karaciğerde sağlıklı yiyeceklerden birini seçeceksin?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz