Karaciğer Enfeksiyonu Belirtileri

Karaciğer Enfeksiyonu Belirtileri

Şişkin karaciğer veya hepatomegali dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu durum bu gözden çıkarılamayacak organ iltihap kaptığında ve büyüdüğünde oluşur, bunlar fark edebileceğiniz belirtilere sebep olur. Bugün, bu makalede sizlere sağlığınız ve aileniz için bilgi vereceğiz. Aşağıda daha fazlasını bulabilirsiniz.

Karaciğer neden şişer?

Karaciğer bildiğiniz gibi vücut için basit ve hayati işlevleri yerine getirir. Vitaminleri sentezler, toksinleri temizler, zararlı öğeleri filtreler, arındırır, vücudun aminoasit ve yağ oranlarını düzenler… Bu işlemler de kaliteli bir hayat yaşamak için vücudun düzenli işlemesini sağlar. Ama bazen çok fazla işlev yerine getirmeye çalışırken bazı şeyler yanlış gidebilir, bazı bileşenlere zarar gelir ve amacından şaşar.

Bazen virüsler veya  bakteriler karaciğerin şişmesine sebep olur. Diğer zamanlarda zayıf beslenme, aşırı yağ, alkol, aşırı işlenmiş gıdalar veya ilaç almak hepatomegaliye sebep olur. Dolayısıyla dikkat etmek ve hepatomegali belirtilerini bilmek önemlidir.

Enfeksiyon kapmış karaciğerin belirtileri?

karaciger

1. Grip gibi belirtiler

Evet, enfeksiyonun ilk günlerinde griple aynı belirtileri yaşarız. Aşırı kırgınlık, düşük ateş, kas ağrısı ve kusma hissi… Ancak zaman geçtikçe belirtiler düzelmek yerine daha da kötüye gider.

2. Karında şişkinlik

Enfeksiyon olduğu için karında şişkinlik fark edeceksiniz. Karın bölgenizde ağrı olur ve her yemeğin ardından rahatsızlık duyarsınız, çok ağır, aşırı tok hissedersiniz. Baş dönmesi yaşayabilirsiniz ve sindirim yavaş olur.

3. Bağırsak problemleri

Enfeksiyon kapmış karaciğerin bir diğer belirtisi ise dışkıda renk değişiklikleridir. Daha beyaz olur. Bu virüs yüzünden oluşan iltihaplanmadan kaynaklanır. İdrarınızın renginin koyulaştığını fark edersiniz.

4. Ağızda kötü tat

Ağızda metalik ve acı bir tat olur. Yiyeceklerin doğal tadını alamazsınız, her şey anında damağınızda kötü bir tat bırakır, bu da iştahınızı kapatır. Dahası, kötü ağız kokusunu farkedersiniz, iştahınız kaçmıştır ve ağzınız kurur. Bunlar karakteristik belirtilerdir.

5. Ağrı ve rahatsızlık

Yorgunluğun yanı sıra kaburgalarınızın altında çok rahatsız bir ağrı olur. Bu sanki karın bölgenizin çevresinde sıcak bir tabak varmış gibidir. Bir şeyler yapma arzunuz ortadan kalkar, ve sizi daha yorgun ve uykulu hissettirir.

6. Cildin rengi

Bir diğer belirti de hemen cilt renginden fark edilebilir. Birden cildiniz sarı bir renk alır. Buna sarılık denir ve karaciğerinizin hasta olduğunun göstergesidir. Hemen doktorunuza başvurun.

Eğer karaciğerim iltihaplandıysa ne gibi testlerden geçeceğim?

doktor

Endişelenmeyin, bir çok karaciğer problemi tedavi edilebilir ve siz de tedavi olabilirsiniz. Normalde doktorunuzun ilk yapacağı şey ne kadar şiştiğini anlamak için karnınıza dokunmaktır. Daha sonra karın için X-ray ister ve böylece karaciğerin büyüyüp büyümediği görülebilir. Ayrıca karnınıza ultrason yapılması gerekebilir. Bu da rahatsız edici bir test değildir. Son olarak tam teşhis için karnınıza için MRI yapılır. Bu test için vücuda bir boya enjekte ederler. Ama endişelenmeyin, söylediğimiz gibi, bugünlerde doktorlar karaciğer enfeksiyonu için çok iyi tedaviler uyguluyor.

Karaciğer enfeksiyonu için öneriler

karahindiba

Doktorların vereceği tedavinin yanı sıra evde karaciğerinizi tedavi etmek için uygulayabileceğiniz teknikler vardır. Aşağıdakileri not alın:

  • Daha çok lif yiyin, daha çok sıvı için, doğal meyve suları, sebze smoothieleri. Kırmızı et, süt, yağ ve çok soslu veya kimyasal yiyeceklerden kaçının.
  • Boğa dikeni çayı: sadece bir kaç şifalı bitki boğa dikeni kadar karaciğere iyi gelir. İyileştirir, arındırır, hücreleri yeniler ve enfeksiyonu azaltır. Her gün için ve çok daha iyi hissedeceksiniz.
  • Yeşil çay: yeşil çayın sağlığa çok yararlı olduğunu biliyorsunuz. Sindirime yarımcı olur, idrar söktürücüdür, enfeksiyonu iyileştirir, antioksidan açısından zengindir ve her öğlen içmek için uygundur. Bu fırsatı kaçırmayın.
  • Karahindiba: Evinizde var mı? Karaciğeri arındırmak ve onunla ilgilenmek için en iyi bitkilerden biridir, her öğlen alındığında organınız minnettar olacak. Çekinmeyin. Size çok iyi gelecek bir bitki.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz