Karabiber, dünya çapında en yaygın kullanılan baharatlardan biridir. Sadece yemeklerdeki tatlandırıcı bir ajan olarak değil, aynı zamanda tıbbi kullanımlar için, koruyucu olarak ve parfümeri gibi çeşitli başka amaçlar için de değerlidir. Son yıllarda araştırmalar, karabiber öz yağının; sindirim sistemini iyileştirmeye yarayan ve bizi oksidatif hasara karşı koruyabilen başlıca aktif maddesi olan piperine’nin birçok faydasını bulmuştur.

Karabiber öz yağının yararları arasında, ağrıları gidermek, kolesterolü düşürmek, vücudu detoks etmek ve kan dolaşımını artırmak bulunmaktadır.

Acıyı ve Ağrıları Hafifletir

Isıtıcı, antienflamatuvar ve antispazmodik özellikleri nedeniyle, karabiber yağı kas yaralanmaları, tendinit ve artrit ve romatizma semptomlarını azaltmak için çok kullanışlıdır.

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir 2014 çalışması, boyun ağrısında aromatik esansiyel yağların etkinliğini değerlendirdi. Hastalar dört haftalık bir süre boyunca günlük olarak karabiber, mercanköşk, lavanta ve nane esansiyel yağlarından oluşan bir krem ​​uyguladıklarında, grupta ağrı toleransını ve boyun ağrısını önemli ölçüde iyileştirdiğini bildirmişlerdir.

Sindirimi Destekler

Karabiber yağı, kabızlık, ishal ve gaz rahatsızlığını hafifletebilir. Bir dizi çalışma, antidiyare, gastro-koruyucu ve antispazmodik aktiviteler sergilediğini göstermiştir. Karabiber, midenin, düzenli sindirim için gerekli olan hidroklorik asit salgısını artırmak için mücadele ederek bunu yapar. Karabiber, irritabl bağırsak (IBS) semptomlarının yanı sıra mesane disfonksiyonlarını etkili bir şekilde tedavi etmek için kullanılmıştır.

Kolesterolü Düşürür

Yüksek yağlı bir diyetle beslenen sıçanlarda karabiberin hipolipidemik (lipit düşürücü) etkisi üzerine yapılan bir çalışmada; kolesterol, serbest yağ asitleri, fosfolipidler ve trigliserit düzeylerinde azalma görülmüştür. Araştırmacılar, karabiber takviyesinin; iyi (HDL) kolesterol konsantrasyonunu artırdığını ve yüksek yağlı gıdalar ile beslenen sıçanların plazmasında kötü (LDL) kolesterol ve VLDL kolesterol konsantrasyonunu azalttığını bulmuşlardır. Yüksek trigliseritleri azaltmak ve toplam kolesterol seviyenizi artırmak için karabiber öz yağını oral olarak kullanın.

Antiviral Özellikler Taşıyor

Uzun süreli antibiyotik kullanımı, ilaca gereğinden fazla dirençli bakterilerin gelişimine yol açmıştır. Uygulamalı Mikrobiyoloji ve Biyoteknoloji’de yayınlanan araştırmalar, karabiber ekstresinin anti-virülans özellikleri içerdiğini ve bunun da ilaç direncinin gelişmesine daha az eğilimli olabilen hücre canlılığını etkilemeden, bakteriyel virülansı hedeflediğini ortaya koymuştur. Araştırma sonucunda, 83 temel yağın ve başta karabiber öz yağının, staphylococcus aureus biyofilm oluşumunu inhibe ettiğini ve S. aureus’un hemolitik (kırmızı kan hücrelerinin tahrip edilmesi) aktivitesini neredeyse tamamen ortadan kaldırdığını gösterdi.

Kan Dolaşımını Teşvik Ediyor

Karabiber öz yağı içten alındığında, sağlıklı dolaşımı teşvik eder ve mukus ve safra akışını uyarır. Dahili olarak alındığında ve topikal olarak uygulandığında ısıtıcı özelliklere sahiptir. Bu tür dolaşım aktivitelerini geliştirmek için karabiber yağını tarçın veya zerdeçal esansiyel yağı ile karıştırın.

Kanser Karşıtı Bir Etkinlik Sergiler

Michigan State Üniversitesi’nde yapılan bir 2010 araştırmasına göre, karabiber yağı ve bileşenleri anti-inflamatuar, antioksidan ve antikanser aktiviteleri sergilemektedir. Karabiberden türetilen tüm bileşikler, peptitin en etkili bileşik olduğu insan kanser hücresi proliferasyonunu bastırdı.

Anksiyete ve Sigara Tüketim İsteğini Azaltır

Karabiber yağı, sigaradan yoksun bırakılan sigara içicilerindeki sigara ve iştahsızlık belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Uyuşturucu ve Alkol Bağımlılığı Dergisi’nde yayınlanan 1994 tarihli bir çalışmada, karabiber yağının sigara için istek dahil olmak üzere bazı sigara isteği semptomlarını baskılayabildiği bulunmuştur. 48 sigara içicisi, gece boyunca sigara içmekten mahrum bırakıldıktan sonra yapılan üç saatlik bir çalışmada yer aldı. Katılımcılar üç gruba ayrıldı: Bir grup sigara içen, karabiber esans yağı içeren bir buğu koklatıldı. İkinci bir grup nane / mentol karışık bir buğu kokladı ve üçüncü bir grup boş bir cihazı kokladı. Seans boyunca cihazlardan kokuyu teneffüs ettikten sonra, iki kontrol grubuna kıyasla da karabiber grubundakilerde sigara için duyulan istek önemli ölçüde azaldı.

Ek olarak, karabiber alanlardaki olumsuzluklar ve anksiyete belirtileri hafifledi ve katılımcılar göğüsteki sıkışma hissinin karabiber yağı ile azaldığını söylediler. Bu çalışma, solunum yolu duygulanımlarının sigara bırakma semptomlarını hafifletmede önemli olduğunu ve karabiber bileşenlerini taşıyan sigara yerine kullanılan maddelerin sigara bırakma tedavisinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca anksiyete ve sinir rahatsızlıklarını tedavi etmede önemli yağlar arasındadır.

Vücudu Detoks Etmeye Yardımcı Olur

Karabiber yağı topikal olarak uygulandığında ısınma hissi yaratır, bu nedenle terlemeyi artırır. Aynı zamanda idrar söktürücü olarak işlev görür ve vücuttaki toksinleri ve aşırı suyu vücuttan atmaya yardımcı olarak idrara çıkmayı artırır. Bu şişliği ve iltihabı azaltır. Ayrıca doğal olarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

Hücre Biyokimyası ve Biyofizik’te yayınlanan bir 2013 çalışması, yüksek yağ içeren bir diyetle beslenen sıçanlarda kan basıncını normalleştirmeye, glukoz toleransını (normal kan şekeri seviyelerini vererek) ve enflamasyonu azaltmaya, karaciğer fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu. Bu değişiklikler, toksinleri gidermek ve iltihabı azaltmak için vücuda yardımcı olarak metabolik sendromların semptomlarını azalttığını açıkça göstermektedir.

İştahı Artırabilir

Araştırmalar, iştah açıcı bir uyarıcı olan karabiber esans yağını kullanmanın, nörolojik rahatsızlıkları olan insanlarda yutmayı kolaylaştırabileceğini göstermektedir. Karabiber öz yağının solunması ve yutulması, insular veya orbitofrontal korteksi harekete geçirerek, refleks yutma hareketinin gelişmesine neden olur.

2008 yılında, nörolojik bozukluklar nedeniyle uzun süreli enteral beslenme (sıvı takviyeleri ile beslenme veya tüp beslenmesi) alan pediatrik hastalarda, karabiber yağı ile koku uyarımının etkileri araştırılmıştır. On hastadan sekizinde, üç ay boyunca karabiber yağı müdahalesine devam edildi ve beş hasta oral yemek yeme miktarında artış gösterdi, ayrıca yutma hareketini de kolaylaştırdı.

Gıda Koruyucu Olarak Kullanılabilir

Tavuk çorbasına eklendiğinde gıda bozulmasına karşı antimikrobiyal aktiviteyi belirlemek amacıyla, 2015 yılında siyah ve yeşil biber esansiyel yağları kullanılmıştır. Araştırmacılar, karabiber yağının antimikrobiyal, antifungal ve antibakteriyel aktivite sergilediğini ve tavuk çorbasında bakterilerin üremesini başarılı bir şekilde inhibe ettiğini bulmuşlardır. Bu çalışmanın sonuçları, hem yeşil biber hem de karabiber öz yağlarının bilinen gıda-bozucu mikroorganizmaların büyümesini kontrol etmede etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Önlemler:

Karabiber öz yağı yüksek dozlarda kullanıldığında güçlü tahriş edici özelliklere sahip olabilir, bu nedenle topikal kullanım için taşıyıcı bir yağ ile (hindistancevizi veya jojoba yağı gibi) seyreltilmesi tavsiye edilir. Karabiber yağını vücudunuzun daha geniş bir bölgesine uygulamadan önce bir yama testi denemek akıllıca olacaktır. Ters reaksiyona girmediğinizden emin olmak için bileğinize veya ayağınıza bir damla uygulayarak başlayın.