Kara Sapot Meyvesinin İçeriği Ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kara Sapot Meyvesinin İçeriği Ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kara Sapot Meksika, Karayipler ve Orta Amerika’da yetişen tropik bir bitkidir. Kara sapot çiğ olarak yenilebildiği gibi süt ve meyve sularının içine de karıştırılabilir.

C vitamini içeriği

Narenciye meyveleri sevmiyorsanız, Kara Sapot C vitaminini doğal yoldan almanız için iyi bir seçenektir. Meyvenin 100 gramı günlük tavsiye edilen C vitamininin %25ini içerir, bu da 20 mg demektir. Bildiğimiz gibi, C vitamini vücudun bağışıklık sistemini korumakta çok önemli bir rol oynamaktadır. C vitamini bir çeşit antioksidan olmasından dolayı serbest radikal hasarına karşı, artrit, kalp hastalıkları ve kansere karşı bizi korur.

A Vitamini

Kara Sapot A vitamini açısından iyi bir kaynaktır. Kara Sapot 100 gramlık porsiyonunda  410 IU vitamin sunmaktadır.

 Tıklayınız

Potasyum

350 mg potasyum içermesiyle Kara Sapot potasyum açısından oldukça önemli bir kaynak olarak kabul edilebilir. Önemli bir makro mineral olarak, günlük 100 mg potasyum alınması gerekir. Potasyum kas inşa eder, kalbin elektriksel aktivitesini kontrol eder ve sıvı-elektrolit dengesini korur.

Kalsiyum

Sinir ve kalp kaslarının da kalsiyuma ihtiyaç duyduğunu biliyor muydunuz? Kara Sapot 100gm başına yaklaşık 22mg kalsiyum içerir. Kalsiyum kemik oluşumu için gereklidir.

Fosfor

Potasyum ve kalsiyum gibi, fosfor da insan vücudu için gerekli bir makro besindir. Kara sapottaki fosfor miktarı kalsiyumla aşağı yukarı aynıdır. Vücudumuzun protein oluşumu için yeterli miktarda mineral alması gerekir. Kalsiyumdan sonra kemik sağlığında en önemli mineral fosfordur.

Sindirim

Lif açısından iyi bir kaynak olduğundan dolayı kara sapot sindirim sistemi üzerinde önemli rol oynar. Kabız olanlar diğer laksatiflere karşı kara sapotu sağlıklı ve lezzetli bir alternatif olarak görebilir. Lif bağırsakların ve midenin daha hızlı çalışmasını sağlayıp kişiyi mide ve bağırsak sorunlarından korur.

Zayıflama

Kara Sapot yağ hücrelerinden yağ salınımını teşvik eden ve karaciğerin yağı enerjiye dönüştürmesine yardım eden karotenoidler ve kateşinler içerir. Bu meyvenin yağ oranı çok düşüktür ancak karbonhidrat oranı yüksektir. 100 gram kara sapot 80 kaloridir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz