Kapari ve Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Kapari ve Faydaları için yorumlar kapalı
  • 850 kez görüntülendi

Kapari ve Faydaları

Kapari Bitkisi: Bahar aylarında morumsu beyaz renkli çiçekler açan, dikenli, yere yatık çalı görünümlü, çok yıllık bir bitkidir. Kapari bitkisi kebere, gebreotu ve kedi tırnağı olarak da bilinir.

Protein ve vitaminler ile tanen, flavon glikozitleri ve karbonhidratlar içerir. Türkiye’de fazla tanınmayan bu bitkinin tohumları, Türkiye’den İspanya’ya ulaşmıştır ve günümüzde İspanya, Kapari Bitkisi üretimi yaparak ciddi bir gelir elde etmektedir.

Kaparinin Faydaları ve Tıbbi Etkileri: İdrar söktürücüdür. Kabızlığı ve ishali keser. Ciğer ve dalak hastalıkları ile ülsere karşı faydalıdır. Vücuda kuvvet verir ve cinsel gücü arttırır. Ağrı kesici ve iştah açıcıdır. Kanı temizler. Kanserli hücrelerin gelişimini önleyici etkilere sahiptir.

Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Multipl Skleroz hastalığına karşı da etkilidir. Romatizma, basur ve gut hastalıklarında faydalıdır. Balgam söktürücüdür. Adet sancılarını giderir ve adet düzensizliklerini önler.

Kapari Nasıl Kullanılır: Çiçek tohumları açmadan önce toplanarak ilaç yapımında kullanılır. Ayrıca, meyveleri ve yaprakları da kullanılır. Turşusu yapılır. Salatalarda ve balık yemeklerinde farklı bir lezzet vermek için garnitür olarak kullanılmaktadır.

Bu yazı kapari nedir, kaparinin faydaları, kapari bitkisi, kapari faydaları, kapari nasıl yenir konusu hakkında bilgi vermek için yazılmıştır.

kapari nedir, kapari nedir faydaları, kapari faydaları nelerdir, kapari nasıl yenir, ahmet maranki kapari bitkisi, ahmet maranki kapari deryali gunler, kapari sağlık için nasıl kullanılır, kapari tohumu gebelikte kullanılır mı, kapari nedir nasıl kullanılır, gebelikte kapari yenirmi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.