Kansızlık İçin Bitkisel Çözümler

Kansızlık İçin Bitkisel Çözümler

Anemi, kişinin kırmızı kan hücresi (RBC) sayısı çok düşük olduğunda ve kandaki hemoglobin düzeyi normalin altına düştüğünde oluşur. Kana kırmızı rengini veren ve dokulara oksijen taşıyan alyuvarların içinde bulunan hemoglobin adlı proteindir. Demir bu proteinin en önemli yapı taşıdır. Sağlıklı bir kişinin bir desilitre kanında yaklaşık 12-16,5 gram hemoglobin bulunur. Kabaca, hemoglobin 12 gr/dl’nin altına düştüğünde kansızlıktan söz edilebilir. Kansızlığın ( anemi)  başlıca nedenlerinden bazıları ise  demir, vitamin B12 veya folik asit eksikliği, emziren annenin vücudunda doğum nedeniyle aşırı kan kaybından , bağırsaklarda ve karında solucan ve parazit enfestasyonu vb…kansızlığın sebeplerinden bazılarıdır.

Sağlıklı bir diyet  uygulayarak aneminin tedavisi yapılabilir.  Bu diyette B12 vitamini, demir ve folik asit içeren gıdalar mutlaka olmalıdır.

Anemi semptomları ise eller ve bacaklarda karıncalanma hissi, depresyon, hafıza kaybı, yorgunluk ve halsizlik . Doktorunuz basit bir kan testi ile durumu teşhis edebilir.
Kansızlığı tedavi edebilmek için evde uygulayabileceğiniz basit tarifler ise ;

1. Soya fasulyesi

Farklı fasulye çeşitleri büyük bir demir kaynağıdır, fakat fayda sağlamak için onları doğru bir şekilde hazırlamanız gerekir. Fasulye, demir emilimini engelleyen fitik asit içerir. Fitik asit içeriğini azaltmanın en iyi yolu, fasulyeyi pişirmeden önce bir gece sıcak suda bekletmektir.
Fasulye demir içeriği söz konusu olduğunda, soya fasulyesi listenin başında. Sadece bir fincan haşlanmış soya fasulyesi, bu mineralin önerilen günlük gereksiniminin yarısını karşılıyor. Ayrıca, soya fasulyesi, düşük yağlı, yüksek proteinli bir gıdadır ve anemi azaltmaya yardımcı olur.

2.Tam tahıllı ekmek

Tam tahıllı ekmek, demir eksikliğiyle mücadele etmek için vücudun ihtiyaç duyduğu  demir kaynağıdır. Demir içeriği yüksek olan bütün tahıllar olsa da, fitik asit formundaki demir önleyicileri de vardır. Ancak tahıl ekmeği, tahılları fermente ettikten sonra yapılır, çünkü fitik asit otomatik olarak azaltılır.
Sadece bir dilim kepekli ekmek vücudunuza günlük demir gereksiniminin yaklaşık yüzde 6’sını sağlar. Ayrıca, bütün tahıl ekmekleri, vücudun birçok hastalığa karşı savaşmasına ve sağlıklı biyolojik işlevleri yerine getirmesine yardımcı olabilecek ilave besinlerle zenginleştirilmiştir.

3. Yulaf ezmesi

Yulaf demirde yüksek olmasına rağmen, demir emilimini engelleyen fitik asit içerir. Bununla birlikte, demir ile güçlendirilmiş yulaf ezmesi satın alabilirsiniz. Düzenli yulaf ezmesi genellikle demirle güçlendirilmemiştir.
Su ile hazırlanmış, güçlendirilmiş  yulaf ezmesi, istenilen günlük demir miktarının yüzde 60’ını karşılamaktadır. Kuvvetlendirilmiş yulaf ezmesi ayrıca B-12 ve diğer B vitaminleri içerir.

4. Kırmızı Et

Dana eti ve kırmızı et, vücudun bitki esaslı demirden daha kolay absorbe ettiği yüksek miktarda heme demir içerir. Demir ve B vitaminleri ile kanınızı artırmak için karaciğer en iyi seçenektir. Dana karaciğeri ve tavuk ciğeri günlük demir ve vitamin B 12 vitaminine  sahiptir.

5. Yumurta

Anti oksidanların yanı sıra yumurta gibi proteinli gıdalar içeren gıdalar, anemi durumunda kaybedilen vitaminlerin yenilenmesine yardımcı olur. Yumurta, çok az kalorili diyet besinleri arasındadır.
Büyük bir yumurta, bayanlarda % 7 RNI (Referans Besin Maddesi) ve erkeklerde% 11 RNI sağlayan yaklaşık 1 mg demir içermektedir.
Askorbik asit (vitamin C) ile takviye edildiğinde demirin asimilasyonu artar, bu nedenle yumurta tüketirken bir bardak portakal suyu içersiniz daha iyi sonuç alabilirsiniz. Düzenli olarak yumurta tüketimi de güçlü eklem ve kemiklerin oluşmasına yardımcı olur.

6. Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi iyi bir demir kaynağıdır. Sadece iki çorba kaşığı fıstık ezmesi 0.6 mg demir içeriyor. Yetişkin erkekler 8mg, kadınlar ise 18mg demir gerektirir.

Sadece bir fıstık ezmesi sandviç, bir bardak portakal suyu var. Portakal suyundaki C vitamini fıstık ezmesindeki demir emilimini artıracaktır. Fıstık ezmesinin tadını sevmiyorsanız, kavrulmuş fıstıkları öğüterek kendiniz yapabilirsiniz.

7. Ispanak

Ispanak gibi yapraklı yeşil sebzeler demirin yanı sıra C vitamini için de iyi bir kaynaktır. Ispanak aynı zamanda lif, vitaminler A, B9, C ve E, kalsiyum ve beta-karoten içerir ve bunlar sağlıklı bir vücut için gereklidir.

Yarım fincan haşlanmış ıspanak 3.2 mg demir içeriyor veya kadınların günlük gereksinimlerinin yüzde 20’sinden azını içeriyor. Ispanağı bir salata, çorba veya herhangi bir çeşit garnitür içerisinde de yiyebilirsiniz. Anemik bir insana faydalı diğer yapraklı yeşil sebzeler, marul, kereviz, brokoli, çavdar, su teresi ve lahana.

8. Domates

Domates gibi C vitamini açısından zengin yiyecekler,anemide  savaşmaya yardımcı olabilir. C vitamini vücudun demiri emmesine yardımcı olur. Günde en az bir kere bir  domates çorbası ,suyu  veya salatası yemeye çalışın.
Demir emilimini engelleyebilecekleri için çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerden kaçının. Domatesler ayrıca beta-karoten ve E vitamini içerir; bu da cildinizin ve saçınızın durumunu iyileştirebilir.

9. Nar
Nar, vitamin C, demir, vitamin A ve E, ayrıca lif ve potasyum içerir. Meyve suyu da dahil olmak üzere herhangi bir biçimde nar yiyerek vücudunuzun sağlıklı kan akışını sağlayabilirsiniz. Nar, kana demir tedarik eder ve böylece tükenme, baş dönmesi, güçsüzlük ve işitme kaybı gibi anemik belirtileri azaltmaya yardımcı olur.

10.Kırmızı pancar
Kırmızı Pancar pişmiş sebze veya salata şeklinde, anemi ile savaşmanın en iyi yollarından biridir. Ayrıca taze pancar suyu içebilirsiniz.

Pancar, iyi miktarda demir içeriği ile temizleme özelliklerini içerir. Bütün bu besinler, alyuvarların yeniden tesis edilmesine ve yeniden etkinleştirilmesine yardımcı olur ve bu da vücudunuzun tamamında yeterli miktarda taze oksijen sağlar. Anemi tedavisinde kırmızı pancar kullanmak en iyisidir.
Bu gıdaları diyetinize eklemek, anemi ile savaşmanıza ve genel sağlık durumunuza yardımcı olacaktır. Ayrıca, bol miktarda su içmek, güneş almak ve günlük egzersiz yapmak önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz