Kansızlık (Anemi) Nedir? Neden Oluşur. Tedavi Yöntemleri

Kansızlık (Anemi) Nedir? Neden Oluşur. Tedavi Yöntemleri

Kan içinde kırmızı alyuvarlar (kan hücreleri) bulunur.
Kansızlık (Anemi), vücudumuzdaki kan hücrelerinin yapısında oksijenin taşınması ve bu hücrelerin kırmızı olması için hemoglobin bulunur. Hemoglobin’ in kanda bulunması gereken miktardan az bulunması sonucu ortaya çıkan rahatsızlığa Anemi yani kansızlık denir. 
Bu hastalığa Dahiliye bakmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ‘ne göre erkekte 13 g/dl, kadında 12 g/dl, 6 yaşa kadarki çocuklarda 11 g/dl, 6 – 15 yaş arasındaki çocuklarda ise 12 g/dl hemoglobin bulunur. Dünyada kansızlık daha çok kadınlarda görülür. (% 30 – 40) Erkeklerde ise bu oran % 20 civarındadır. Yaşanan bu rahatsızlıklarda en çok demir eksikliği anemisidir. Anemi hastalarının yaklaşık olarak % 90 ında görülmektedir.

Beslenme yetersizliği sonucu vücuda demir alımı azaldığından bu durum ortaya çıkmaktadır. Genelde bebeklik döneminde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Aynı zamanda çocukluk ve ergenlik döneminde de sık rastlanılır.

Demir Eksikliği Anemisi’ne Karşı Alınabilecek Önlemler

Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde vücudumuz daha çok demire ihtiyaç duyar. Aynı zamanda bu durum bebek içinde geçerlidir. Bu dönemlerde demir içeriği yüksek besinler kullanılmalı.(Hem anne – anne adayı hem de bebeğin alacağı ek besinler için geçerlidir.) 

Ekonomik ve sosyo – kültürel sebepler veya yanlış diyetler de demir eksikliğine sebep olabilmektedir. Düzenli beslenmek, yanlış diyetlerden uzak durmak gerekmektedir.

Yukarıda da yazıldığı üzere ergenlik döneminde de demir ihtiyacımız artacağı için aynı şekilde gıda alımına dikkat edilmeli.

Güneş ışınlarından uzak, kapalı alanlarda yaşamımızın çoğunu geçirmemiz de yine demir eksikliğine sebep olmaktadır. Mümkün olduğunca vücudunuzun demir ihtiyaçlarını karşılayınız.

Bazı hastalıklardan dolayı demirin bağırsaklarda emilmesi yetersiz olabilmektedir. Eğer Anemi rahatsızlığınız varsa doktorunuza muayene olurken lütfen sorun teşkil eden hastalığınızın kansızlığa etkisini sorunuz ve mutlaka doktor tavsiyesi olursa eğer önlem alınız.

Bazı hastalıklar ve kadınlardaki adet kanamalarından dolayı demir eksiklikleri meydana gelmektedir.

Son yazılan ve diğer tüm maddelerde de görüldüğü üzere birçok sebep ve zaman diliminde demir eksikliği yaşamamız muhtemeldir. Bu yüzden her zaman dengeli beslenmeli, doktor tavsiyesi doğrultusunda diyetler uygulamalı (Diyet kararı alanlar için) ve yapacağımız her şeyin sağlığımıza etkilerini psikolojik rahatsızlığa meydan vermeyecek şekilde abartmadan düşünmeliyiz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz