Kanserle Mücadele Mutfak Baharatları ve Şifalı Otlar

Kanserle Mücadele Mutfak Baharatları ve Şifalı Otlar

Kanser, tüm dünyada milyonlarca insanın hayatını kaybettiği iddia edilen en ölümcül hastalıklardan biridir. Ancak çoğu insanın düşündüğünün aksine, günlük diyetimizle kanserin yayılması önlenebilir.

Yapmanız gereken tek şey, günlük diyetinizi güçlü kanserle savaşan özelliklere sahip güçlü ve besleyici yoğun baharatlar ve otlar ile doldurmaktır .

Burada, günlük diyetinize eklemeniz gereken 7 kanserle savaşan mutfak baharatına ve şifalı bitkilere bir göz atın:

1. Zerdeçal

Zerdeçal, zencefil ailesinden en popüler ve faydalı bitkilerden biridir ve çeşitli tıbbi ve güzellik tedavileri için bilimsel olarak kanıtlanmış bir tedavidir. Sadece lezzetli sarı köriler yaratma gücünü korur, aynı zamanda her yemeğe kendine özgü ve aromatik bir lezzet verir.

Araştırma, zerdeçalın, vücudu kanser hücreleri ve tümörlerinin oluşumuna karşı korumasının yanı sıra, son derece güçlü anti-enflamatuar ve antioksidan profillere sahip olan kurkumin adı verilen temel bir aktif bileşikle dolup taştığını ortaya koymaktadır.

Çeşitli çalışmalar, zerdeçal ekstraktlarının ve takviyelerin, başta göğüs, kolon, deri ve prostat kanserleri olmak üzere belirli kanser türlerini iyileştirme ve önlemedeki rollerini analiz etmek için etkilerini incelemektedir.

Laboratuarların kontrollü ortamlarında hayvanlar üzerinde araştırmalar yapılmış olsa da, sonuçlar zerdeçalın kanseri iyileştirmedeki başarısı lehine olumlu görünmektedir. Bununla birlikte, tıp uzmanları bu sonuçların insanlar için de geçerli olup olmayacağından emin değildir.

2. Şili Biberleri

Şili biberleri, kapsaisin olarak bilinen güçlü bir bileşik içerdikleri için ağrıyı hafifletmek için en iyi doğal ilaçlardan biridir. Bu temel bileşik cilde topikal olarak uygulandığında, P maddesi olarak bilinen bir kimyasalın salgılanmasını tetikler.

Araştırmalar, Şili biberleri ve kapsaisin, sinir yolundan geçen ve genellikle kanser ameliyatlarından sonra ortaya çıkan keskin bir şok benzeri ağrı olan nöropatik ağrıyı iyileştirmede oldukça etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Kapsaisin’i cildinize uzun süre düzenli olarak uyguladığınızda, belirli bir cilt bölgesinde P maddesinin salgılanmasında bir azalma ve böylece hissettiğiniz ağrıyı hafifletir.

Bununla birlikte, sizi acı veren cilt bölgelerinize Şili biberlerini ovalamaya başlamayın, çünkü bu biberler dikkatsizce ele alırsanız cilt yanıklarına neden olabileceğinden aşırı dikkat ve dikkatle ele alınmalıdır.

Şili biberlerinin besin profilini kullanmadan önce doktorunuza veya onkoloğunuza danışmalısınız ve ağrınız varsa, doktorunuz size bir kapsaisin kremi de reçete edebilir.

Şili biberleri de hazımsızlığı iyileştirmek için son derece yararlı kabul edilir ve ayrıca sindirim rahatsızlıklarını iyileştirmek için az miktarda acı kullanabilirsiniz.

3. Nane

Nane, doğal bir melez haç ile sonuçlanan doğal bir su nane ve nane karışımıdır ve yüzyıllar boyunca bu güçlü bitki, tıbbi faydaları için popüler olmuştur. İshal, kramp, gaz ve hazımsızlık gibi çeşitli sindirim rahatsızlıklarını hafifletmeye yardımcı olduğu için sindirim sistemi için son derece faydalıdır.

Araştırmalar, nane, mide içindeki kasları yatıştırabildiğini ve safranın serbestçe akmasını teşvik ettiğini ve böylece yiyeceğin mideden geçtiği hızı hızlandırdığını ortaya koyuyor. Gıda zehirlenmesi ve irritabl bağırsak sendromunun korkunç semptomlarını hafifletmek için en iyi doğal ilaçlardan biridir.

Birkaç çalışma, bir fincan sıcak nane çayı içmenin, kanser veya belki de kemoterapi gibi bir kanser tedavisi nedeniyle ortaya çıkan üzgün bir midenin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini doğrulamaktadır. Ayrıca, boğaz ağrısı için en iyi tedavilerden biridir ve radyasyon tedavisi veya kemoterapiden sonra ortaya çıkan korkunç ağız yaralarını hafifletmek için popüler bir ilaçtır.

Yerel bakkalınızda, örneğin taze yapraklar, öğütülmüş toz, kurutulmuş nane, nane özleri, uçucu yağlar, takviyeler ve çaylar gibi çeşitli nane çeşitleri satın alabilirsiniz.

Taze yaprakları ve kurutulmuş nane yapraklarını almanızı şiddetle tavsiye ederiz, böylece onları meyve sularınız, smoothiesleriniz ve çaylarınız için kullanabilirsiniz.

Ateş, soğuk, hazımsızlık veya boğaz ağrısını tedavi etmek için bir fincan sıcak nane çayı içmek istiyorsanız, sadece bazı taze nane yapraklarını kaynatın ve karışımın içine dökmeden önce en az 15 dakika pişirin. ve yatıştırıcı güçlerinin tadını çıkarın.

4. Sarımsak

Bu ampul şeklindeki bitki, yeşil soğan, soğan, soğan, pırasa ve frenk soğanı gibi Allium bitki ailesine aittir. Araştırmalar, sarımsakın güçlü bir kükürt profiline sahip olduğunu ve bunun yanı sıra selenyum, arginin, oligosakkaritler ve flavonoidlerin en zengin kaynaklarından biri olduğunu ortaya koyuyor.

Günlük diyetinize eklemek için en sağlıklı bitkilerden biridir ve tarifleri, iyileştirici iyileştirici özelliklere sahip ve aynı zamanda sarımsak aromatik kokusundan sorumlu olan aktif bir bileşik olan allisin içerir. Ancak, bu zengin kokuyu yaratmak ve korumak istiyorsanız, sarımsak ampullerini doğrayın ve yemeklerinize eklemeden önce onları iyice ezdiğinizden emin olun.

Araştırmalar, günlük olarak büyük miktarlarda sarımsak tüketen bireylerin, başta göğüs, mide, yemek borusu, pankreas ve kolon kanseri olmak üzere birçok ölümcül kanser riskini azalttığını ortaya koyuyor.

Tıp uzmanları, sarımsakın vücudu birkaç önleyici mekanizma ile kanser gelişimine karşı koruduğuna inanmaktadır.

Örneğin, kansere neden olan maddelerin gelişmesini önler, vücudu bakteriyel enfeksiyonlara karşı korur, aktif olarak kanser hücrelerini öldürür ve DNA’nın onarımını teşvik eder.

Ayrıca, sarımsak ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu temizler ve detoksifiye eder ve hipertansiyon semptomlarını hafifletmek için kan basıncı seviyelerini düzenler.

5. Papatya

Papatya en iyi yatıştırıcı bitkilerden biridir ve yüzyıllar boyunca sayısız tıbbi ve güzellik faydası nedeniyle popülerliğini korumaktadır. Birkaç kronik ve hafif sağlık rahatsızlığını iyileştirmek ve önlemek için kullanılabilir.

Uyku problemlerini çözmek için en etkili doğal çözümdür, yorgunluğa rağmen geceleri uyuyamazsanız, yatmadan hemen önce kendinize bir fincan sıcak çay düzeltin.

Ayrıca papatya, vücudun kas kasılmalarını hafifletmek, mide kramplarını hafifletmek ve bağırsak kaslarını gevşetmek gibi çeşitli sindirim rahatsızlıklarını hafifletmesine yardımcı olabilir.

Araştırmalar, kemoterapi ve radyasyon tedavisinden sonra ortaya çıkan ağız yaralarının, papatya ağız gargarasının düzenli kullanımı ile tedavi edilebileceğini ve önlenebileceğini göstermektedir.

Yerel bakkaldan satın alabilir veya evde papatya çayı yaparak ve gargaradan önce soğumasını ve durulamasını sağlayarak kendi gargara yap.

6. Zencefil

Yüzyıllar boyunca zencefil, geleneksel tıbbi uygulamalarda ve eski ilaçlarda güçlü bir şifalı bitki olarak selamlandı. Günümüzde modern tıp bilimi, zencefilin aslında bulantı ve iltihaptan kabızlığa ve soğuk algınlığına kadar çeşitli kronik ve hafif hastalıkları tedavi etme gücünü elinde tuttuğu iddiasını doğrulamaktadır.

Araştırmalar, kanser tedavileri, özellikle kemoterapi sırasında ortaya çıkan bulantı ve mide ağrılarının, bulantı önleyici ilaçlara zencefil takviyeleri ile eşlik ederse ve günlük diyetine zencefil eklerse iyileşebileceğini ortaya koymaktadır.

Günlük yemeklerinize besleyici baharatlı bir renk vermek için zencefili baharat şeklinde toz halinde kullanabilir veya çorbalarınız, smoothie’leriniz, çaylarınız ve salatalarınız için taze zencefil karanfil kullanabilirsiniz.

Taze zencefil ve topraklanmış baharat zencefilinin lezzet açısından değiştiğini bilmelisiniz, ancak her ikisine de sahip olmak harika bir fikir çünkü bunları birkaç tarifte kullanabilirsiniz.

En az 1 yemek kaşığı tükettiğinizden emin olun. taze rendelenmiş zencefil veya 1 / 8tsp. Etkili sonuçlar elde etmek için her gün öğütülmüş zencefilli baharat.

7. Biberiye

Ağaçlığı ve keskin, ustura benzeri yaprakları ile popüler olan lezzetli bir Akdeniz bitkisidir. Biberiye, en zengin antioksidan kaynaklarından biridir ve sayısız etli Akdeniz sosunun ve tarifinin yıldız bileşenlerinden biridir.

Bu aromatik bitki aynı zamanda İtalyan sosları ve baharatlarında önemli bir bileşendir.

Biberiye, detoksifikasyon ve temizlik sürecine yardımcı olmak için bilimsel olarak kanıtlanmış bir ilaçtır. Ayrıca şişkinlik, iştahsızlık ve hazımsızlık gibi sindirim rahatsızlıklarını tedavi etmek için harika bir bitkidir.

Tüm bu rahatsızlıkların semptomlarını her gün 3 bardak sıcak biberiye yaprağı çayı ile ortadan kaldırabilirsiniz.

Domates soslarında, peynir tariflerinde, tavuk yemeklerinde, çorbalarda, salatalarda, ekmeklerde ve kuzu eti, sığır eti ve deniz ürünlerini içeren proteinle çalışan yemeklerde biberiye zengin lezzetinin ve parıldayan aromasının tadını çıkarmalısınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz