Kanserde Erken Tanı Neden Önemlidir?

Kanserde Erken Tanı Neden Önemlidir?

Kanserde Erken Tanı Neden Önemlidir?

Global alanda en yaygın olarak görünen kanser, günümüzde birçok kişinin hayatına mal olmaktadır. Genetik bir rahatsızlık olan bu durum her ailede en az bir fertte görünerek sorunlarla mücadele edilmek durumunda bırakmaktadır. Eğer anne ya da babada kanser yüzünden vefat etmiş ise kişilerde de genetik bağ ile bu sorundan muzdarip olma durumu bulunmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için uzmanlar bulabildikleri her platform üzerinde Erken Tanı ile ilgili bilgiler vererek bilinçlendirme çalışmaları yürütmektedir.

Kanser  günümüzün bir hastalığı olarak karşımıza çıkmamakta. geçmişi Milatta Önce 400 yılına kadar dayanmakta ve isim hakkının Hipokrat olduğunu göstermekte. İnsanlığın yaşam sürdüğü her dönemde etki gösteren bu hastalık her yıl ortalama 15 milyon insanın hayatını kaybetmesine yol açmakta. Kanser hücrelerinin nasıl oluştuğunu daha önceden bahsetmiştik. Tekrardan hatırlatmak gerekir ise; DNA hücrelerinde meydana gelen bir bozukluk hücrelerde kontrol dışı bir büyümenin meydana gelmesine neden olmakta. Bu kontrol dışı büyüme sonucunda meydana gelen hücreler tümör oluşumuna neden olmata ve dolayısı ile kanserin meydana gelmesine neden olmakta. Kanser hastalarına genel olarak yapılan testler sonucunda hastalıklarının iyi huylu ya da kötü huylu mu oldukları söylenir. İyi huylu kanser hücreleri genel olarak yayılma göstermeden bulundukları alan içerisinde faaliyet göstermekteler. Bu nedenle kolay bir şekilde alınıp tedavi edilebilir olması nedeni ile iyi huylu adını almıştır. Kötü huylu hücrelerde ise kontrolsüz yayılma meydana gelmekte olup tüm vücut kanser hücreleri ile mücadele etmek zorunda bırakılmaktadır.

Erken Tanı Nasıl Olmalı

Genel olarak Dünya üzerindeki insanların çok büyük bir bölümü düzenli olarak kontrollerini yatırmamakta, Check-up denilen bir oluşumdan dahi haberdar yaşamakta. Oysa düzenli kontroller sonucunda Erken Tanı sürecinin devreye girmesi birçok kanser hatalarının tedavi süreçlerini hızlandırdığı gibi hayatlarının da kurtulmasına olanak sağlamakta. Erken tanı günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda %60 oranında hayat kurtardığını ifade edebiliriz. Kadınlar için meme ve rahim kanseri, erkekler için ise prostat ve akciğer kanseri günümüzde en sık görünen türler olarak bilinmektedir.

İnsan vücudu stabil olarak çalışmasına rağmen bazı anlarda hiç istenmeyen durumlar meydana getirebilmekte. Ani olarak görülen belirtiler birçok hastalığın habercisi olabileceği gibi kanserin de bir belirtisi olarak görülebilmektedir. Maalesef ki her insanın içerisinde bir kanser hücresinin gelişimi bulunmaktadır. Bu durum kişilerin kendisinde bir hastalık belirtisi olarak görülmese de ileri bir aşamada çocuklarında görülebilecek bir duruma gelmektedir.

Medya organları ve sosyal medya ağları sayesinde her geçen gün kanserde Erken Tanı ile ilgili paylaşımlar yapılıyor, insanların bilinçli bir hale gelmeleri için birçok çalışma yapılmakta. Bu aşamada insanlar için sağlıklı yaşam, düzenli beslenme ve stresten uzak bir yaşam en önemli tedbirleri getirmektedir. Erken Tanı yakalayabilmek için check-up kontrollerinin sağlanması gerekmekte.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz