Kanser Tedavisi Gören Hastalarda Doğurganlık Korunabilir!

Kanser Tedavisi Gören Hastalarda Doğurganlık Korunabilir!

 IVI Tüp Bebek Merkezi Direktörü Dr. Erdal Budak, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle kanser tedavilerinin yolaçtığı kısırlığa karşı kadın ve erkeklerde alınabilecek önlemleri açıkladı.

Kanser tedavisinde sıklıkla kullanılan radyoterapinin ve kemoterapinin bir taraftan kanser hücrelerini yok ederken aynı zamanda kadının yumurtalarına ve erkeğin spermlerine zarar verdiğini belirten Dr. Erdal  Budak, bu yüzden kanseri yenenlerin genellikle erken menopoz veya kısırlık sorunuyla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Dr. Budak, “Kanser tedavisi öncesi kadınlarda üreme yeteneğini korumanın bir yöntemi yumurta dondurmadır. Geçmişte kullanılan yumurta dondurma tekniği yavaş dondurma metoduna dayanıyordu, tekniğin özelliğinden dolayı yumurta içinde buzlanma ve kristalleşme oluyordu ve sonuçlar istenilen düzeyde değildi.  Ancak vitrifikasyon denen hızlı dondurma yöntemi ile artık dondurulmuş ve çözülmüş yumurtaların sağlığında hiç bir sorun kalmadı” dedi.

Ancak, bazı kanser hastalarının kanser tedavisi öncesinde bu uygulama için gereken 2 ile 6 hafta arasındaki süreyi beklemek gibi bir lüksü olmayabileceğini belirten Dr. Erdal Budak, “Kullanılan yüksek doz hormonların, meme kanseri gibi hormona duyarlı tümörler sözkonusu iken kullanılması güvenli değil. Bu gruptaki kadınların ihtiyacına yönelik olarak yumurtalık dokusu dondurulabilir.

Yumurtalık dokusunu dondurmak ve saklamak 10 yıldır bilinen ve dünyada sadece belirli merkezlerde uygulanmakta olan bir yöntem. Ancak ilk gebelikler daha yeni gerçekleşti. Dünyada meme kanserini yenen, kanser tedavisi öncesinde yumurtalık dokusu dondurulmuş bir hastanın, doku nakli sonrasında da dondurulmuş yumurtalar kullanılarak gerçekleştirilen ilk gebelik İspanya’daki Doctor Peset Üniversite hastanesi ve IVI Valencia Tüp Bebek Merkezi uzmanları tarafından gerçekleştirildi”dedi.

Testislerin kanser tedavine çok duyarlı organlar olduğunu ancak erkek çocuklarının çok daha fazla etkilendiğini söyleyen Budak, “Ergenlik öncesinde kanser tedavisi görmüş erkeklerin % 90’ında testislerde önemli hasar meydana gelmekte ve buna bağlı olarak sperm üretiminde belirgin bir düşüş görülmektedir. 13 yaş üstündeki erkek çocuklarında sperm dondurulması opsiyonu var.

Ancak, ergenliğe ulaşmamış erkek çocuklarda henüz sperm üretimi başlamadığı için, böyle bir şans yoktu. Geçen yıl düzenlenen 3cü Uluslararası IVI Kongresi’nde Dr. Herman Tournaye’in sunduğu araştırma, ergenliğe girmeden önce kanser tedavisi geçirmek zorunda olan küçük erkek çocukları için kök hücreden sperm hücrelerinin üretilmesi yoluyla bir çözüm yolu açıyor. Kanser tedavi öncesi testis dokusu dondurularak, tedavi sonrasında sperm hücresi üretebilen kök hücreleri geri nakletmek mümkün olabilir. Ancak bu yöntemi  şimdilik deneysel bir yöntem olarak değerlendirmemiz ve beklememiz gerekir.” dedi.

IVI Grup Hakkında;

IVI Grup, Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Uygulamaları alanında uzmanlaşmış uluslararası bir kuruluştur. 1990 yılında kadın hastalıkları ve doğum profesörleri Dr. Antonio Pellicer ve Dr. Jose Remohí tarafından İspanya’nın Valencia şehrinde, Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Uygulamaları alanında hizmet vermek amacıyla kurulmuştur. Bugün İspanya, Avrupa ve Amerika’da 20 merkez ve 1.000’den fazla profesyonelle hizmet sunan IVI Grup, uyguladığı başarılı tedavilerle 51 binden fazla bebeğin dünyaya gelmesini  sağlamıştır. Merkezde, yılda 21 binin üzerinde tüp bebek uygulaması yapılmaktadır.

Grup, Temmuz 2009’da İstanbul Mecidiyeköy’de açtığı merkezle Türkiye’de de hizmet vermeye başlamıştır. IVI Grubun dünyadaki 20. kliniği olarak faaliyete geçen istanbul’daki IVI Tüp Bebek Merkezi’nin  laboratuarları IVI’nin kendi standard ve çalışma prensiplerine uygun şekilde 6,5 milyon Euro’luk  bir yatırımla kurulmuştur. Merkezin direktörlüğünü İspanya’daki IVI kliniklerinde uzun yıllar çalıştıktan sonra İstanbul’daki merkezi kurmak üzere Türkiye’ye dönen Op. Dr. Erdal Budak yürütmektedir. Merkezde görev yapan tüm uzmanlar  İspanya’daki IVI merkezlerinde yetişmiştir.

Op. Dr. Erdal Budak Hakkında;

Tıp eğitimini ve ardından Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı’nı İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamlayan Dr. Erdal Budak daha sonra Pennsylvania Üniversitesi Kadın-Doğum Departmanı ve Üreme Araştırmaları Merkezi’nde Postdoctoral Fellow olarak çalıştı.

Türkiye’ye dönüşünde  çeşitli Özel kuruluşlarda İnfertilite ve Üremeye Yardımcı Tedaviler konusunda çalışmalarına devam eden Budak 2004 yılında Valencia İnfertilite Enstitüsü’nde (IVI Valencia) göreve başladı ve Üreme Tıbbı alanında üst ihtisas yaptı. 2008 yılı sonunda IVI İstanbul Tüp Bebek Merkezi’nin kuruluşu için tekrar yurda dönen Dr. Erdal Budak’ın uzmanlık alanları Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite, Tüp Bebek ve Laparoskopik ve Histeroskopik Cerrahi olup 20’den fazla bilimsel makalesi ve 5 kitap bölümü bulunmaktadır.

Kaynak: Hastane.com.tr

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz