Trombosit, kanınızın önemli bir bileşenidir. Bu plaka şekilli, yapışkan, renksiz, küçük hücreler, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Bu da aşırı kan kaybını ve hatta ölümü önler. Ancak bazen, kandaki trombosit miktarı viral hastalıklar, kanser veya genetik bozukluklardan dolayı azalabilir. Tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymanın dışında, kan trombosit sayısını doğal olarak stabilize eden yiyecekler tüketmeniz gerekir. Kandaki trombosit miktarını artıran besinler için okumaya devam edin.

 

Papaya ve Papaya Yaprağı

Kan trombosit seviyeleriniz düşükse papaya tüketmeniz önerilir. Olgun papaya meyvesini yemenin dışında, papaya yapraklarından yapılan ve kan trombosit sayısını artırmaya yardımcı olan bir karışım içebilirsiniz. Malezya’daki Asya Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nün araştırmacılarına göre, papaya yaprağı ekstresi, dang humması oluşan hastalarda trombosit sayısının artmasında son derece etkilidir.

 

Papaya yaprağı trombosit miktarını artırmak için nasıl kullanılır?

Papaya yapraklarını suyla kaynatın. Günde iki kez süzün ve için. Kan trombosit sayısını hızla artırmak için hem yaprağın özünü hem de meyveyi tüketmeyi deneyebilirsiniz.

 

Buğday Çimi

Uluslararası Eczacılık ve Hayat Bilimleri Dergisi, 2011 baskısında yayınlanan bir çalışmada, buğday çimi trombosit sayısını yükseltmede yararlı bulunmuştur. Araştırmacılar, kırmızı kan hücresi, hemoglobin ve farklı beyaz kan hücresi sayımlarının artmasına yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Bunun nedeni buğday çimi klorofil açısından zengindir ve neredeyse hemoglobine benzer bir moleküler yapıya sahiptir.

 

Trombosit sayısını artırmak için buğday çimi nasıl kullanılır?

Her gün birkaç damla limon suyuyla karıştırılan yarım bardak buğday çimi suyu içilmesi trombosit sayısını iyileştirmeye yardımcı olur.

Nar

Narın kırmızı, elmas benzeri tohumları, antioksidan, antienflamatuvar ve bağışıklık güçlendirici özelliklere sahip olan besinlerle yüklüdür. Bilimsel araştırmalar, narın trombosit sayısını artırmaya yardımcı olabileceğini ve böylece hastalık riskini önlediğini doğrulamıştır.

 

Nar trombosit Sayısını artırmak için nasıl kullanılır?

Taze meyve suyu yapın ve için. Ya da salatalara, smoothie içeceklerine ve kahvaltılık gevreklere nar ekleyin.

 

Balık Yağı

The Thunder Bay Bölge Sağlık Merkezi trombosit sayısını artırmak için yüksek proteinli bir diyet önermiştir. Yağsız et ve balıkların trombosit sayısını artırdığı bilinmektedir, ancak bunu kanıtlayan önemli bir bilimsel kanıt yoktur. Araştırmacılar balık yağının trombosit sayısını ve aktivitesini artırma ve düşük trombosit sayısı ile ilişkili çeşitli hastalıkları önleme potansiyeline sahip olduğunu bulmuşlardır.

 

Trombosit sayısını artırmak için balık Yağı nasıl kullanılır?

Yağsız protein tüketiminizi artırın. Balık, tavuk göğsü, vb. tüketin. En iyi balık yağı takviyesini ve dozajı öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

Bal Kabağı

A vitamini bakımından zengindir, trombositlerin gelişimini destekler ve vücut hücreleri tarafından üretilen proteinleri düzenler. Protein hücrelerinin düzenlenmesi, kandaki trombosit sayısını artırmak için oldukça önemlidir.

 

Trombosit sayısını artırmak için kabak nasıl kullanılır?

Yarım bardak taze bal kabağı suyu hazırlayın ve üzerine bir çay kaşığı bal ekleyin. Maksimum fayda sağlamak için bunu günde iki kez veya üç kez kullanın. Ayrıca, fırında pişirilmiş olarak tatlılar, güveçler, çorbalar ve pürelere balkabağı ekleyebilirsiniz.

 

Vitamin C Bakımından Zengin Gıdalar

C vitamini açısından zengin gıdaların düzenli olarak alınmasının vücuttaki trombosit üretimini iyileştirmeye yardımcı olduğu söylenir. C vitamini güçlü bir antioksidandır ve bu vitaminin daha yüksek dozları trombositlerin azalmasına neden olan serbest radikal hasarını önler.

 

Hangi C vitamini içeren yiyecekler trombosit sayısını artırabilir?

Vücudunuzun günlük gereksinimi düşünüldüğünde 400-2000 mg C vitamini almalısınız. Beslenme düzeniniz; portakal, limon, kivi, dolmalık biber, ıspanak ve brokoli gibi gıdalar içermelidir.

 

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, lahana ve çemen otu yaprakları gibi yeşillikler K vitamini bakımından yüksektir ve bu nedenle trombosit sayınız dibe vurduğunda bunları tüketmelisiniz.  Bir yaralanma sırasında, vücut, kan pıhtılarının oluşumunu uyarmak ve kanamayı durdurmak için proteinleri harekete geçirir. Bu proteinlerin aktivasyonu için K vitaminine ihtiyaç vardır. Bu nedenle, kan trombositleri düşük olduğunda, yeşil yapraklı sebzeler, özellikle de yüksek miktarda K vitamini içerdiği için lahana tüketimini artırmalısınız. 1 fincan doğranmış lahana 547 mikrogram K vitamini içerir.

 

Yeşil yapraklı sebzeler trombosit sayısını artırmak için nasıl tüketilir?

Salatalara ve smoothie içeceklerine ekleyin. Ayrıca buharda pişmiş veya haşlanmış olarak tüketebilirsiniz.

Bektaşi Üzümü

Yaygın olarak amla olarak bilinen Bektaşi üzümü kan trombositlerinin üretiminin artırılmasında ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Aslında, aynı zamanda trombosit sayısında bir düşüşe neden olan dang humması üzerine yapılan bir çalışma, hastaların günlük olarak Bektaşi üzümü suyu içmelerini önermektedir.

 

Trombosit sayısını artırmak için Bektaşi üzümü nasıl tüketilir?

Her sabah aç karnına 3 ila 4 tane Bektaşi üzümü yiyin. Ayrıca balla karıştırarak suyunu da tüketebilirsiniz. Bu karışımı günde 2 ila 3 kez içmek, kan trombosit üretimini artırmaya yardımcı olur.

Pancar ve Havuç

Pancar, sıklıkla anemik hastalar için tavsiye edilir. Çalışmalara göre, haftada iki kez bir kase havuç ve pancar tüketmek, kan trombosit sayısını artırmaya yardımcı olur.

 

Trombosit sayısını artırmak için pancar ve havuç nasıl tüketilir?

Suyunu içebilirsiniz, salatalara ekleyebilirsiniz ve hatta bir çorba hazırlayabilirsiniz.

 

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, sağlıklı yağlar ve diğer besinler açısından zengindir. Bilim adamları, Hint şebeği cinsli maymunları Hindistan cevizi yağıyla beslediler ve trombosit aktivasyonunun arttığını keşfettiler.

 

Trombosit sayısını artırmak için Hindistan cevizi yağı nasıl tüketilir?

Tüketim için yenilebilir ve kaliteli bir Hindistan cevizi yağı kullanın. Salatalara ve smoothie içeceklerine ekleyin ve pişirme yağı olarak kullanın.

 

Taze Süt

Süt iyi bir kalsiyum, D vitamini, folat ve K vitamini kaynağıdır. K vitamini eksikliği kanınızın pıhtılaşmasını önler ve ciddi kanamalara yol açabilir. Bu nedenle, günlük diyetinize bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kan trombosit sayısını artırmak için süt ekleyin.

 

Trombosit miktarını artırmak için süt nasıl kullanılır?

Sabahları ya da yatmadan önce bir bardak süt tüketin. Ayrıca kahvaltılık gevreğe veya tatlıya da ekleyebilirsiniz.

 

Kuru Üzüm

Kuru üzüm, RBC ve trombosit büyümesi için önemli olan demirle yüklüdür. Demir eksikliği nedeniyle trombositopeni ve anemi ortaya çıkar. Bu nedenle, diyetinizde demir seviyelerini artırmak için kuru üzüm eklemelisiniz.

 

Trombosit sayısını artırmak için kuru üzüm nasıl tüketilir?

Kuru üzümleri bir gece boyunca suda bekletin. Sabah kahvaltılık gevreğe ekleyin veya bir bardak sütle tüketin. Tatlı yapmak için de kullanabilirsiniz. Ya da sadece ana öğünler arasında bir aperatif olarak 4-5 kuru üzüm yiyebilirsiniz.

 

Folat Bakımından Zengin Gıdalar

Folat, barbunya, portakal, yer fıstığı ve börülce gibi birçok gıdada doğal olarak bulunur.

 

Trombosit sayısını artırmak için folat bakımından zengin gıdalar nasıl tüketilir?

Bir atıştırmalık olarak 20-25 adet yer fıstığı yiyin veya barbunya veya börülce yemeği pişirin. Humus da tüketebilirsiniz.

 

B12 Vitamini Bakımından Zengin Gıdalar

B12 vitamini eksikliği, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve trombosit düşüklüğüne neden olur. Diyetinize B12 vitamini açısından zengin besinler eklemenin, trombosit sayısını artırdığı gösterilmiştir.

 

Trombosit sayısını artırmak için B12 vitamini bakımından zengin gıdalar nasıl tüketilir?

Haşlanmış yumurta tüketin. Süt, daha önce de belirtildiği gibi, trombosit sayısını artırmak için iyidir ve kahvaltılık gevreklerinizle tüketebilirsiniz. Ya da sabahları ya da yatmadan önce bir bardak süt içebilirsiniz. Yumurta, peynir ve kırmızı et tüketin.