Kanda Mpv Yüksekliği Neden Olur, Belirtileri Neler, Nasıl Düşürülür?

Kanda Mpv Yüksekliği Neden Olur, Belirtileri Neler, Nasıl Düşürülür?

MPV, “ortalama trombosit hacmi” anlamına gelir. MPV, kanınızdaki trombositlerin büyüklüğünü gösteren, kan testi ile belirlenen bir değerdir. MPV yüksekliği ise kandaki MPV miktarının normalin üstünde olmasıdır. Yetişkinlerde MPV değerinin 10.4 fL’nin üzerinde olması, MPV yüksekliği olarak kabul edilir.

Üç tip kan hücresi türü vardır; kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositlerdir. Trombositler, kan damarı duvarı boyunca akan küçük, hafif hücre parçacıklarıdır. National Library of Medicine Ulusal Tıp Kütüphanesine göre, normal trombosit sayısı, mikrolitre kan başına 150.000 ila 400.000’dir. Bu rakam çok gibi gelebilir, ancak trombositler minik olduklarından toplam kan hacminin çok küçük bir kısmını kaplarlar. Düşük trombosit sayısı trombositopeni olarak adlandırılır. Trombositopeni, kemik iliğinde yeterli trombosit üretimi olmadığında ya da trombositlerin üretildikten sonra tahrip edilmesiyle meydana gelebilir.

Normal MPV değerleri nedir?

MPV’nin normal değerleri 7.5 fL – 11.5 fL aralığındadır. Bu değerler trombositlerin 2.65 – 2.8 mikrometre çapında olması anlamına gelir.

9.7 fL – 12.8 fL arasındaki MPV değerleri de çoğu zaman sağlıklı olarak görülmektedir.

MPV yüksekliği belirtileri nelerdir?

MPV yüksekliği olan kişilerde, baş ağrısı, baş dönmesi, görme duyusunda değişimler, bacaklarda uyuşma ve karıncalanma gibi semptomlar ortaya çıkar.

MPV neden yükselir?

Şeker hastalığı 

Hipertiroidizm (tiroid bezinin fazla çalışması)

Hamilelik

Kemik iliği sorunları

Kan zehirlenmesi

Kan kanseri

Sepsislere bağlı trombositopeni

Şiddetli kanama yaşama

Miyeloproliferatif hastalıklar

Splenektomi (Dalağın alınması)

Vaskülitler (Damar iltihapları)

Megaloblastik anemi

Yakın zamanda cerrahi müdahale geçirmiş olmak

Valvüler kalp hastalıkları

İmmün trombositopeni (bağışıklık sisteminin kişinin kendi trombositlerini yabancı olarak kabul edip, ortadan kaldırmak için parçaladığı bir hastalık)

Preeklamsi (hamilelik sırasında kan basıncının yüksekliği ile ilişkili ciddi bir durum)

Kronik myeloid lösemi (kan dolaşımındaki akyuvarların artışı ile karakterize bir hastalık)

B12 vitamini veya folat yetmezliği

Obezite, şeker hastalığı gibi kronik durumlar ve sigara gibi sağlıksız alışkanlıklar da yüksek MPV değerlerine neden olabilir.

MPV yüksekliği ayrıca kemik iliğinin trombositleri de içeren kan hücrelerini aşırı miktarda ürettiği bir hastalık olan polisitemi veradan da kaynaklanabilir.

MPV yüksekliği, trombosit düşüklüğü ise kemik iliğinin trombositi üretip hızlı bir şekilde kan dolaşımına aktardığında da ortaya çıkabilir. MPV miktarı, trombosit üretiminde artış olduğunda daha yüksek olma eğilimi gösterir.

Bernard/Soulier Hastalığı

Immün trombositopenik purpura (ITP) 

İnflamatuvar bağırsak hastalığı

MPV yüksekliği nasıl tedavi edilir?

MPV yüksekliğinden muzdaripseniz en kısa zamanda bir dahiliye doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz sizden çeşitli testler isteyecek, MPV yüksekliğinin nedenine göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz