Kanarya Yeminin Sütü: Nedir ve Nasıl Yapılır

Kanarya Yeminin Sütü: Nedir ve Nasıl Yapılır

Kanarya yemi düşük kalorili olmasıyla tüm dünyada popüler hale gelmiş bir sebzedir. Yüksek miktarda temel besin maddeleri içerir ve sağlığa harika faydaları vardır.

Kanarya yemi sadece kuş yemi olarak bilinir. Ancak, aslında insan beslenmesinde de önemli bir yeri vardır. Özellikle de içeriğindeki enzimler ve amino asitler sayesinde bu kadar faydalıdır.

Kuru haldeyken çeşitli besin maddeleri içerir. Ancak, suya koyduğunuzda içeriğindeki lif, selüloz ve yüksek kalite organik proteinlerin miktarını da artıracak kimyasal bir işlemden geçer.

Size sağladığı besin maddelerinin yanı sıra sindirimizi geliştirmek için de mükemmel bir besindir. Kanarya yemi ayrıca karaciğer fonksiyonunu artırır ve vücudunuzu toksinlerden arındırır.

Birçok kişinin hala denemediğini bildiğimiz için bu yazımızda sizinle kanarya yemi sütünün yapılışını ve size sağladığı başlıca faydalarını paylaşmak istiyoruz.

Kanarya yemi sütünü nasıl yaparsınız?

iki bardak kanarya yemi sütü

Kanarya yemi sütü en düşük kalorili sebze içeceklerinden biridir. Bu sayede her gün hazırlayıp tüketebileceğiniz bir içecektir. Ayrıca sağlıklı kilonuzu korumak için size yardımcı olacak bir takviye de olabilir.

Hazırlama işlemi oldukça kolaydır. Bununla birlikte, bir gece önceden hazırlamaya başlamalısınız.

Malzemeler

 • 6 yemek kaşığı kanarya yemi sütü
 • 4 bardak su

Hazırlanışı

 • Kanarya yemini bir bardak suda gece boyunca bekletin.
 • Sabah olduğunda süzün ve geri kalan suyla beraber blendıra koyun.
 • Açık kahverengi bir içecek elde edinceye kadar yüksek hızda karıştırın.
 • Bu içeceği bir tülbent bezi ile süzün ve artan kısımları çöpe atın.

Nasıl içilir

 • Kahvaltıda bir bardak kanarya yemi sütü için.
 • Gün içinde 2 ila 3 defa birer bardak daha için.

Kanarya yeminin faydaları

Kanarya yemi %16.6 oranında yüksek kalite protein ile %11.8 diyet lifinden oluşur.

Bu sütü yapmak kanarya yeminin enzim içeriğini artırır. Bu da hücrelerinizin glikozu daha iyi kullanmasına yardımcı olur.

Bu özellikleri vitamin ve mineraller ile birleşince düzenli içtiğiniz takdirde sağlığınızı birçok yönden olumlu etkileyecek faydalara sahiptir.

Sindirimi geliştirir

sindirimi artırır

Kanarya yemi sütünde bulunan enzimler sindirim işlevini destekler. Ayrıca nişastayı glikoza çevirmeye yardımcı olur.

 • Anti-enflamatuvar özellikleri mide zarınızda oluşan tahrişin ilerlemesini yavaşlatır.
 • Bu sayede mide yanmasını ve ülseri önler.
 • Ayrıca bağırsak hareketlerinizi düzenler ve hem kabızlığı hem de ishali önler.

Kalp sağlığınızı korur

Bu sebze sütü, atardamarlarınızdaki (kötü kolesterol LDL) birikimiyle mücadele etmek için en harika çarelerden biri haline gelmiştir.

 • Antioksidan bileşenleri dişlerde plak oluşumunu önlemeye yardımcıdır. Bunun yanı sıra lipidleri temizlemeye ve damar tıkanıklığı gibi hastalıkları önlemeye yardım eder.
 • Ayrıca kan akışını artırır ve sodyum seviyenizi dengede tutmayı sağlar.
 • Bu da yüksek tansiyonu önlemeye yardımcıdır.

Kilo vermenize yardım eder

tartılan kadın

Toksinlerden arındırıcı ve sindirimi destekleyici özellikleri sayesinde bu içecek, sağlıklı bir şekilde kilo vermeye çalışanlar için iyi bir takviye olarak kabul edilir.

 • Bu mucizevi bir çare olmasa da içeriğindeki bileşenler vücudunuzun toksinleri temizlemesine yardımcı olur. Bu da toksinlerin metabolik aktivitenize engel olmasını önler.
 • Bir diğer yandan, içeriğindeki diyet lifi tokluk hissini artırır. Böylece yüksek kalorili yiyecekleri “atıştırma” ihtiyacını azaltır.

Ödemle mücadele eder

Kanarya yemi sütü böbreklerinizin daha fazla çalışmasını sağladığı için idrar söktürücü bir etkiye sahiptir. Bunun sonucunda sıvıların süzülmesine yardımcı olarak idrar yoluyla vücudunuzdan atılmasını sağlar. 

Bu özelliği ile şişkinlik ya da enflamatuvar hastalıklardan muzdarip kişiler için yardımcıdır. Bunun sebebi, sıvıların atılmasını sağlayarak ağrı ve acı gibi komplikasyonlardan kurtulmanıza imkan vermesidir.

Karaciğerinizi temizler

karaciğeri temizler

Kanarya yemindeki antioksidanlar ve doğal enzimler karaciğerinizi temizlemek için harika iki yardımcıdır. Ayrıca karaciğer fonksiyonunu da artırır. 

İçeriğindeki maddeler serbest radikallerin yol açtığı hasarı yavaşlatır. Bu içecek aynı zamanda yağların metabolizmasını artırırak sindiriminizin yavaşlamasını önler.

İdrar yolları enfeksiyonuyla savaşır

idrar yolu enfeksiyonları

Bu içeceğin sağladığı besin maddeleri bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcıdır. Böylece vücudunuzu, idrar sağlığınızı etkileyerek enfeksiyona yol açan faktörlere karşı savaşması için destekler.

Aynı zamanda idrar söktürücü özelliği idrar yollarını ve mesaneyi temizler. Bu da hastalıklara yol açan mikropların vücudunuzdan atılmasını kolaylaştırır.

Bu lezzetli içeceği hiç denediniz mi? Şimdi faydalarını öğrendiğinize göre bunlardan yararlanmak için zaman kaybetmeden evde hazırlamayı deneyin.

Çok seveceksiniz!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz