Kan Basıncını Düşüren 6 İçecek

Kan Basıncını Düşüren 6 İçecek

Birkaç bilimsel çalışma, hipertansiyona katkıda bulunan en büyük risk faktörlerinden ikisinin insan veya doğal manipülasyonun kontrolü dışında olduğu gerçeğini vurguladı. Bu faktörler bizim yaşımız ve ailemizin genlerinden başkası değildir.

Ancak iyi haber şu ki, yaşam tarzımızı, rutinlerimizi, diyetimizi ve alışkanlıklarımızı her zaman değiştirebiliriz, çünkü bu unsurlar sağlığınızı ve refahınızı iyileştirmede harikalar yaratabilir. Tek yapmanız gereken, tüm gerekli besinleri tüketmek, besin tüketiminizi sınırlamak ve bol miktarda egzersiz yapmaktır.

Kan basıncınızı normalleştirmeye, kalbinizi sağlıklı tutmaya ve sizi sayısız besinle doldurmaya yardımcı olacak besin açısından zengin altı içecek seçtik . Onlara sağlıklı bir diyet ve düzenli bir egzersiz rejimi eşlik edin; kan basıncı seviyeleriniz sağlıklı bir hızda gelişecektir.

İşte, bir göz atın:

1. Hibiscus Çayı

Hibiscus, doğal ACE inhibitörleri olan ve vücuda kan basıncı seviyelerini düşürmede yardımcı olan koruyucu biyoaktif fitokimyasallarla doludur. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, hibiskus çayının sağlıklı kan basıncı seviyelerini korumak için oldukça faydalı olduğunu ve potensinin, genellikle hipertansiyon ve kalp yetmezliği olan hastalara reçete edilen kaptopril adı verilen popüler bir ACE inhibitörü ilacı kadar etkili olduğunu ortaya koydu.

Etkili sonuçlar için, en az üç porsiyon sekiz ons ebegümeci çayı içmelisiniz, çünkü yakın zamanda yapılan bir araştırma, bu miktarın sistolik kan basıncı seviyelerini düşürmek için oldukça faydalı olduğunu ortaya koymuştur. İşlenmiş çeşitlerin aksine içtiğiniz her seferinde taze bir fincan demlemek idealdir.

2. Pancar Suyu

Pancar, bol miktarda folat doldurmanın yanı sıra en dikkat çekici zengin potasyum kaynaklarından biridir. Bu temel minerallerin her ikisi de kan basıncı seviyelerimizi düzenlemede ve düşürmede harikalar yaratıyor. Ayrıca pancar, sindirimden sonra kendini nitritlere dönüştüren ve kas dokularının gevşemesine neden olarak vücuttaki kan akışını artıran nitrat bakımından da zengin.

Araştırmalar, pancarların , kan damarlarının ciddi şekilde zarar görmesine neden olabilecek homosisteinle savaşmanın yanı sıra, kan damarlarının sağlıklı çalışmasını desteklemek için son derece gerekli olduğunu ortaya koyuyor . Uzmanlar, etkili sonuçlar için her gün en az iki bardak pancar suyu tüketilmesi gerektiğine inanıyor.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, pancar suyunun o kadar etkili olduğunu ve tüketildikten sonraki bir saat içinde kan basıncını düşürdüğünü ortaya koydu. Dahası, hipertansiyonu ortadan kaldırmada çoğu nitrat ilacı kadar faydalıdır.

3. Nar Suyu

Nar suyu, sayısız antioksidan ve temel besin maddeleriyle doludur, ancak onu bir güç merkezi süper gıda yapan şey, doğal bir ACE inhibitörü olarak hareket etme kabiliyetidir. ACE, kan damarlarını daraltan bir protein olan anjiyotensin II’nin gelişmesiyle kan basıncını yükselten doğal olarak oluşan bir enzimdir.

Nar suyunun, kalp yetmezliği ve hipertansiyonu tedavi etmek için reçete edilen birkaç ilaçta bulunan aynı gücü içerdiği bilimsel olarak onaylanmıştır. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, nar suyunun kan basıncı seviyelerini düşürmedeki etkilerini inceledi. Sonuçlar, günlük olarak tüketen bireylerin ACE’lerini% 36 oranında etkileyici bir şekilde düşürdüğünü ve sistolik kan basıncı seviyelerini düşürdüğünü ortaya çıkardı.

Günlük nar suyu tüketimini arter plağında% 30’luk bir azalma ile doğrudan ilişkilendiren ve kalbe kan akışını artıran çok sayıda araştırma var. Sağlık uzmanları, faydalı sonuçlar elde etmek için kişinin günde en az altı ons şekersiz nar suyu tüketmesi gerektiğine inanıyor. Ayrıca köpüklü su veya maden suyu ile üç onsluk iki porsiyonun tadını çıkarabilirsiniz.

4. Kızılcık Suyu

Kızılcık ve kızılcık suyu, oldukça faydalı anti-enflamatuar profilleri tutan güçlü antioksidanlarla doludur. Araştırmalar, kızılcık suyunun kan damarlarında meydana gelen hasarı azaltmaya ve önlemeye yardımcı olduğunu, böylece ani bir kan basıncının yükselmesini önlediğini ortaya koymaktadır.

Ayrıca, kızılcık suyu kan damarlarının genişlemesine neden olur, bu da hızlı bir kan akışını destekler ve ayrıca kan basıncı seviyelerini düşürür. Daha fazla araştırma, kızılcık suyunun aynı zamanda, sağlıklı kan basıncı seviyelerini yükseltmede harikalar yaratan inanılmaz derecede zengin bir C vitamini profili olduğunu ortaya koymaktadır.

Sağlık uzmanları, her gün tüketmeniz gerekmesi dışında, kızılcık suyundan yararlı sonuçlar elde etmek için belirli bir dozaj gereksinimi önermemektedir. İşlenmiş ve paketlenmiş çeşitlerden uzak durmak ve sadece% 100 saf ve şekersiz kızılcık suyu içmek idealdir. İki porsiyon yaban mersini suyu, 130 kaloriyi geçmeyecek şekilde sayısız antioksidan ve besin maddesi ile dolup taşacaktır.

5. Az Yağlı Süt

Araştırmalar, kalsiyum eksikliğinin hipertansiyona katkıda bulunan en yaygın risk faktörlerinden biri olduğunu ortaya koyuyor ve bu eksiklik giderilirse, yüksek tansiyon seviyeleri doğal olarak düşmeye başlıyor. Günlük bol miktarda kalsiyum alımı, kan basıncı seviyenizi düşürmenin en kolay ve en iyi yoludur ve faydalı sonuçlar elde etmek için doğru süt çeşidini seçmeye büyük özen göstermelisiniz.

Uzmanlar, düşük yağlı sütün, tam yağlı süt çeşitlerine kıyasla daha yüksek konsantrasyonda kalsiyum barındırdığına inanıyor. Ve çok az miktarda yağ içerdiğinden, kalsiyumun emilmesine yardımcı olur ve sindirimini hızlandırır. Günlük diyetinize üç bardak az yağlı süt ve diğer yağsız süt ürünlerini eklediğinizden emin olun, çünkü bunlar sistolik kan basıncı seviyenizi düşürmenize yardımcı olacaktır.

6. Su

Popüler kural, sulu ve sağlıklı kalmak için her gün en az 8 bardak su tüketmektir, çünkü yeterli su kaynağının önemi yeterince vurgulanamaz. Kan basıncı seviyenizi kontrol altında tutmanın yanı sıra, canlı ve enerjik kalmak şüphesiz en ucuz, en kolay ve en sağlıklı yöntemdir.

Araştırmalar, kronik dehidrasyonun kan damarlarının daralması gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabileceğini ve bu da vücudun idrara çıkma, solunum ve terleme yoluyla oluşan su kaybını azaltarak su tasarrufu yapmasına neden olabileceğini ortaya koymaktadır.

Kan damarları daraldığında, kalbin daha fazla çalışması gerekir ve bu da doğal olarak kan basıncı seviyelerinin tutuşmasına neden olur.

Sekiz bardak kuralı yerine, daha kişiselleştirilmiş bir kural oluşturmak idealdir. Uzmanlar, en iyi yolun vücut ağırlığınızı ikiye bölmek ve vücudunuzun her gün tam olarak ihtiyaç duyduğu su miktarını bulmak için bu rakamı onsa dönüştürmek olduğuna inanıyor.

Örneğin 150 pound ağırlığındaysanız, günde en az 75 ons su tüketmelisiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.