Kalsiyum Neden Önemlidir, Kalsiyumun Önemi Nedir?

Kalsiyum Neden Önemlidir, Kalsiyumun Önemi Nedir?

Sağlıklı bir yaşam için kalsiyum son derece önemli bir mineraldir. İnsanlar kalsiyumun sadece kemikler ve dişler için gerekli olduğunu düşünürler.

Gerçekte kalsiyum vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu ve en çok kullanıldığı minerallerdir. Birçok organımızın sağlıklı ve düzenli çalışabilmesi için kalsiyum gerekir.

Kalsiyuma en çok ihtiyaç duyan organ ve sistemlerin başında sinir sistemi, kaslar, kalp ve kan dokusu gelir. Vücudun elektrolit dengesini de kalsiyum sağlar. Solunum sistemi içinde kalsiyum gerekir. Bütün organ ve sistemler ihtiyaç duydukları kalsiyumu kemiklerden alırlar. İnsan vücudunda bulunan kalsiyumun yüzde 99′u iskelet sisteminde depolanmış, kullanıma hazır durumda tutulur.

Hamilelik ve lohusalıkta annenin kalsiyum ihtiyacı artar. Çünkü, hem kendisi, hem de bebeği kalsiyum harcar. Anne, gerekli kalsiyumu karşılayamazsa kemik ve dişlerde ortaya sorunlar çıkar. Sağlıklı beslenmeyen, diyet ve rejim yapanlarda kansızlık ve kalsiyum yetersizliği sık sık görülür.

Bir kadın menopozdan önce ne kadar çok kalsiyum depo ederse osteoporoz‘a kemik erimesine yakalanma ihtimali o kadar azalır. Şu halde her kadın menopoz dönemine gelmeden kaliteli kemiklere sahip olmak için çalışmalıdır.

Kaliteli kemik, kalsiyum ve fosforu zengin kemiktir. Mineral ve vitamin azaldıkça kemik boşalmaya, gözenekler oluşmaya başlar. İçi boşaldıkça görevini göremez ve kırılması kolaylaşır. Alkol, sigara ve hareketsizlik kemik erimesini hızlandırır. Yürüme, yüzme ve beden hareketleri erimeyi yavaşlatır. Kalsiyum içeren besinler süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, ceviz ve fındık gibi kabuklu yemişlerdir. Kepekli tahıl ürünleri de önerilir ancak, bütün bunların işe yaraması için güneşlenmek gerekir.

Anneleri kalça kırığı geçirenler, uzun süre kortizon ya da guatr ilaçları kullananlar ile zayıf, beyaz tenli, ince kemikli, minyon yapılılar kemik erimesine karşı dikkatli olmalılar.

Çok yararlı bir makale olmuş teşekkürler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz