Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır ve İlk Müdahale Nasıl Olmalıdır

  • Genel Sağlık
  • Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır ve İlk Müdahale Nasıl Olmalıdır için yorumlar kapalı
  • 703 kez görüntülendi

Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır ve İlk Müdahale Nasıl Olmalıdır

Kalp krizinin aslında en kilit noktası kişinin daha önce bilgi almış olması ve yaşadığı o anın bir kalp krizi olduğu şüphesi ile hareket etmesidir. Hatta bunu herkesin bilmesi, yakınızda böyle bir rahatsızlığın oluşması esnasında hayat kurtarmanızı saplayacak kadar önemli bir durum olduğunu da ortaya koymuş oluyor. Peki, kalp krizi nasıl anlaşılır?

Kalp krizi demek damarın tıkanması ile ortaya çıkan bir süreçtir ve bu süreçte o damarın hemen açılması gerekir. Ama elbette bu damar tam olarak tıkanmadan vücut sizlere birkaç sinyal verme başlar.  Peki, kalp krizi öncesinde hasta ne gibi durumlardan dolayı şüphe duymaya başlamalıdır. Özellikle yürüyünce, uykudan uyandıran, merdiven çıkınca göğüste hafif bir sıkışma ve arı olabilir. Bu size yavaş yavaş kalp damarlarının tıkandığını göstermeye başlar. Elbette her hasta bunu anlamaz ya da önemsemez. Bu da birden ortaya çıkan kalp krizi rahatsızlığı ile desteklenmiş olur.

Kişi göğsünde bir ağrı ve baskı hissediyorsa o halde hemen kalp krizinden şüphelenmeye başlayabilir. Bunun için mutlaka bir yakınızdan yardım almalı ve hemen hastaneye başvurmalısınız. Elbette bu ağrılar her zaman kalp krizi ile desteklenmez ama önlem alınmalı ve de doktora gitmede fayda var olarak tanımlayabiliriz.

Kalp Krizinde İlk Müdahale Nasıl Olur?

Çoğu zaman kalp krizinde yapılacak ilk müdahale hayat kurtarabilecek kadar önemli ve aslında herkesin öğrenmesi gereken bir işleyiştir.

İlk olarak hastanın etrafında kalabalık toplanmış gruplar dağıtılmalı ve daha ferah bir ortama çıkartılmalıdır. Kişi göğsün de ağrı ve nefes alamadığını belirtiyorsa elbette panik atak belirtileri olma ile birlikte olası bir kalp krizi de geçiriyor olabilir. Bunu asla hastaneye gitmeden bilemeyeceğiniz için mutlaka bir uzman için doktora başvurmayı asla geciktirmeyiniz.

Öncelikle hastayı uzatın ve onu sıkan kıyafetlerini üzerinden çıkarın. Daha sonra farklı bir koku koklatmak ya da hareket ettirmek yerine onun rahatlamasını saplayarak doktorunuzu bekleyiniz. Ambulans geldiğinde acil olarak müdahale edilecek ve hemen hastaneye kaldırılacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.