Kalp Krizi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kalp Krizi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kalbin yeteri kadar oksijen alamayarak ölmesine kalp krizi denir. Kalbimiz günlük yaptığımız işe göre bazen daha fazla bazen daha az oksijene ihtiyaç duyar. Oksijeni kalbin kendi damarları yani koroner damarları getirirler.

Eğer koroner damarlarda bir tıkanıklık veya daralma söz konusu ise kalp yeteri kadar oksijen alamaz, beslenemez. Beslenemeyen kalp dokusu ölür, işlevini yitirir ve kanı pompalayamaz hale gelir. Sonuç olarak ölümcül bir tablo olan kalp krizi ortaya çıkar.

Kalp krizi geçirmiş kimselerde ölen dokunun yerine yenisi gelmez. İşlevsiz bir yara tabakası oluşur. Yani kalp krizinin verdiği hasar geridönüşü olmayan bir hasardır.Kalp krizine neden olan koroner damar tıkanıklığının en önemli sebebi “atheroskleroz”dur. Atheroskleroz, damarlarının içine yağ birikintilerinin oturması demektir. Sigara içenlerde ve kolesterolü yüksek kimselerde bu birikintiler sinsice büyürler ve zamanla koroner damarı tamamen tıkarlar. Sonuçta kalbin beslenmesi bozulur ve kalp krizi meydana gelir.


– Vücudun herhangi bir yerinde oluşan bir pıhtının koroner damarlara ulaşıp aniden tıkaması
– Kalp kapakları hasarlanmış kimselerde kapalçıktan kopan parçaların koroner arterleri tıkaması
– Vaskülitler, kronik hastalıklar
– Kokain kullanımı gibi nedenler olabilir.

Kalp Krizinin Belirtileri
– Göğüste tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı olur.
– Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılır
– Ağrı hareket etmekle artar, dinlenirken azalır, fakat geçmez. Ağrı yarım saatten uzun sürer.
– Ağrıyla birlikte soğuk soğuk terleme ve mide bulantısı vardır.
– Nefes darlığı olur.

Bazı insanlarda belirtiler çok gizli olabilir. Örneğin diyabet hastaları hemen hemen hiç ağrı duymazlar ve sadece nefes darlığı ve soğuk terleme şikayetleri olur. Bazı hastalarda mide ülseri veya pankreatit ağrısıyla kalp krizi ağrısı karıştırılabilir, ülser lehine yanlış yorumlanabilir.

Yapılması Gerekenler
Bu belirtilerle karşı karşıya kaldığınızda derhal bir yere oturup dinleniniz ve hemen bir sağlık kuruluşuna ulaşmaya çalışınız. Dışarıdaysanız cep telefonuyla yardım isteyiniz. Kesinlikle yürümeye veya merdiven çıkmaya devam etmeyiniz. Çünkü aktiviteye devam etmek zaten oksijen alamayan kalbinizin oksijen talebini daha da artıracaktır. Son zamanlarda kalp krizi geçirildiğinin anlaşılması halinde bir-iki defa kuvvetlice öksürerek krizde oluşan ritm bozukluğunun düzeltilebileceğini ileri süren yayımlar çıkmıştır, ancak böyle bir yaklaşımın etkinliği henüz tam olarak kanıtlanamamıştır.

Kalp hastalıkları açısından risk arzeden durumlar
– Sigara içmek
– Kan lipidlerinin (kolesterol, trigliserid) düzensiz olması
– Diyabet Hastalığı
– Obezite
– 65 yaşını geçmiş olmak

Bu yazı kalp krizi nedir, kalp krizi nasıl anlaşılır, kalp krizi nasıl olur, kalp krizinin nedenleri, kalp krizinin belirtileri, kalp krizinin tedavisi, kalp krizinin etkileri, kalp krizinde ne yapılmalı, kalp krizinde ilk müdahale  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

kalp krizi nasıl anlaşılır, kalp krizi belirtileri, 35 yasinda kalp krizi belirtileri, kalp krizi tanesi ve ilk müdehalesİ, kalp krizi nedenleri, kalp krizi nasıl anlaslır mudahale, kalp krizi belirtileri nasıl anlaşılır, kalp kirizi çin onlemvideo, hematoloji sonucuna göre kalp krizi nasıl anlaşılır, gizli kalp nasil bilinir

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz