Kalp İltihabı Nedir Neden Olur Tedavisi

  • KARDİYOLOJİ
  • Kalp İltihabı Nedir Neden Olur Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 1.345 kez görüntülendi

Kalp İltihabı Nedir Neden Olur Tedavisi

Tıp dilinde perikardit denilen sağlık sorununun halk arasında bilinen adı kalp iltihabı veya kalp zarı iltihabı ya da kalp dış zar iltihabı olarak tanımlanabilir.

PERİKARDİT (Kalbin Dış Zarı İltihabı)
Kalbin etrafında bulunan kalbi saran ince zara perikard denir. Çeşitli nedenlerle perikard zarının iltihabi reaksiyonuna perikardit denir. Genç erişkin çağda daha sık görülür. Perikard zarının ana fonksiyonu, kalbi komşu organlardan gelecek olan enfeksiyonlardan korumaktır. Perikard yaprakları arasında 20 ml kadar sıvı bulunur. Perikardit durumunda sıvının artması nedeniyle ekokardiyografide sıvı görülebilir.

Sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası viral nedenlerle oluşur. Daha nadir olarak tüberküloz, bağ doku hastalıklarından (romatoid artrit ve SLE), kanser ve travma sonrası görülebilir.

NEDENLERİ
– İlaç yan etkileri
– Kanser tedavisinde kullanılan radyasyon
– Kanser veya tümörlerin kendileri
– Enfeksiyonlar- Bunlara virüsler, bakteriler veya mantarlar yol açabilir.
– Tüberküloz – bu da bir enfeksiyondur.
– Lupus, skleroderma ve romatoid artrit gibi otoimmün hastalıklar

TANI
Perikardit tanısı hikaye (hastaya ne sorun olduğu anlattırılarak) ve fizik bakı (doktorun hastayı fiziksel olarak muayene etmesi) ile konur. Kan testleri yapılması gerekebilir. Eko kardiyogram (kalbin ses dalgaları kullanılarak oluşturulan resmi), kalbin ve göğsün BT taramaları ve nedenin ne olduğuna göre değişen başka özel testlerde yapılabilir.

TEDAVİ
– Perikardit tedavisinde ağrının azaltılması için ilaç kullanılır.
– Eğer vücutta su tutulumu varsa su atan haplar (diüretikler) suyun birikimini önlemek için kullanılabilir.
– Eğer Perikardit tedavi edilebilir bir mikrop tarafında oluşturulmuşsa mikropları öldüren antibiyotikler başlanabilir. Eğer neden tüberküloz veya mantarlara bağlı ise tedavi süreci çok uzundur.
– Eğer enfeksiyonun nedeni bir virüs ise seyrini tamamladıktan sonra ortadan kalkar ve ek bir soruna yol açmaz. Eğer neden bir virüsse ağrı için kullanılan antiinflamatuar ilaçlar kullanılır.
– Eğer yangı sonrası zarda perikardite bağlı bir nedbe dokusu oluşumu gibi komplikasyonlar olursa zarın çıkarılması için cerrahi nadiren uygulanır. Kalp zarı yaşamsal öneme haiz değildir. Nedbe dokusu kalbin atmasını zorlaştırır.

Bu yazı kalp iltihabı nedenleri, kalp zarı iltihabı belirtileri, kalp zarı iltihabı perikardit nedir, kalp zarı iltihabının nedenleri neden olur bitkisel tedavisi iyi gelen bitkiler nelerdir nasıl geçer tedavisi çözüm nedir belirtileri nedenleri tedavisi nasıldır konusunda yazılmıştır.

kalp zarı iltihabı belirtileri, kalp zarı iltihabı tedavisi, kalp zarı iltihabı, kalp kabag intabinin tedafizi ne, kalp iltihaplanması nedenleri, kalp İltİhabi nedir, kalp iltahabini hangi bitki tedavi edet, kalp enfeksiyonu neden ve tedavisi, kalp enfeksiyonu neden olur, yhs-ddc_bd

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.