Kaliteli Yatak Nasıl Anlaşılır?

  • TANITIM
  • Kaliteli Yatak Nasıl Anlaşılır? için yorumlar kapalı
  • 928 kez görüntülendi

Kaliteli Yatak Nasıl Anlaşılır?

Yaşamımızın yaklaşık üçte biri uykuda geçmektedir. Uyku anı, biz farkında olmasak da vücudumuzun tamamen dinlendiği ve yenilendiği bir evredir. Uyku sürecinden en yüksek verimi alabilmek için yatak veya yastık gibi unsurların kaliteli olmasına dikkat etmeli ve kendimizi uykuya olabildiğince iyi hazırlamalıyız. Peki, bir yatağın kaliteli olup olmadığını nasıl anlarız?

Kaliteli Yatak Kullanımı

Uyku esnasında vücudun yeniden enerji depolayabilmesi için kaliteli yatak tercih edilmelidir. Bir yatağın kaliteli olup olmadığını anlayabilmek için birkaç etmen bulunmaktadır. Bunlar;

Sertlik-Yumuşaklık

Bir yatağın kaliteli olarak adlandırılabilmesi için sahip olması gereken ilk unsur sertliktir. Yumuşak yataklar her ne kadar daha konforlu gibi hissettirse de aslında omurgaya zarar verir. Bu sebeple olabildiğince sert yataklar tercih etmek uyku kalitesini artıracaktır. Bu noktada önemli olan etken yatağın omurganızı düzgün bir şekilde sarıyor ve omurganın S şeklini bozmuyor olmasıdır.

Kalınlık-İncelik

Bir yatağın kalınlığı ve inceliği kişinin kilosuna göre belirlenmelidir. Kilosu daha yüksek olan kişilerde baskı arttığından daha kalın yataklar seçilirken, kilosu az olan kişilerde baskı az olduğundan daha ince yataklar tercih edilmelidir.

Terletmeyen Yataklar

Kaliteli yataklarda bir diğer etken ise yatağın terletmeme özelliğine sahip olmasıdır. Uyku esnasında terlemek uykunun kalitesini düşürürken aynı zamanda hayat kalitesini de etkilemektedir. Terletmeyen yatak tercih etmek, sağlıklı bir uyku uyumanın önünü açacaktır.

Ergonomi

Vücut anatomisine uygun olarak yaratılmış yataklar kaliteli bir uyku için mantıklı bir seçim olacaktır. Özellikle yaylı olarak adlandırılan yataklar vücudun 7 bölgesine gerekli baskıyı uyguladığından uyku kalitesini artırabilirler. Ortopedik olarak adlandırılan yataklar kaliteli bir uyku sunacağından tercih edilebilirler. Bel ağrılarının çoğu yatakların ergonomik olmamasından kaynaklıdır.

Boyut

Boyunuzla orantılı olarak küçük yataklar uyku kalitesini düşürebilme potansiyeline sahiptir. Bu sebeple boyunuzdan 20 cm fazla yataklar seçmek mantıklı olacaktır. Aynı zamanda yatağın eni de en az 95 cm olmalıdır.

Dayanıklılık

Herhangi bir yatağın ömrü maksimum 7 senedir. Kaliteli uyku için yataklar en fazla 7 senede bir değiştirilmelidir.

Kişiye Özel Yatak

Uykudan maksimum verim alınabilmesi için en sağlıklısı kişiye özel yatak seçimidir. Kişinin fiziksel durumuna uygun olarak tasarlanan bu yataklar omurga sağlığını koruyarak kaliteli bir uyku vadederler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.