Kalın Bağırsağınızı Doğal Yollarla Nasıl Temizlersiniz

 • ALTERNATİFTIP
 • Kalın Bağırsağınızı Doğal Yollarla Nasıl Temizlersiniz için yorumlar kapalı
 • 628 kez görüntülendi

Kalın Bağırsağınızı Doğal Yollarla Nasıl Temizlersiniz

Gittikçe daha fazla insan bağırsağı ile problem yaşamaktadır. Doğal olarak bu problemler yediğimiz yiyeceklerden kaynaklanmaktadır. Bağırsak, vücudumuzda çok geniş alana sahip olan bir organdır ve bütün yiyecek atıkları bu alandan geçmektedir.

Kalın bağırsağın görevi

Kalın bağırsağın basit bir görevi vardır. İnce bağırsaktan sonra yer alır ve atıkların vücuttan çıkmadan önce geçtikleri son yerdir. Ancak, problem yediğimiz yiyeceklerde ve yaşam tarzımızdadır.

Peki neden? Her geçen gün bağırsağımızı daha fazla yoruyor ve onu güçsüzleştiriyoruz. Bunun sonucu olarak, kalın bağırsak tek ve en önemli görevini yerine getiremiyor ve hastalıklara sebebiyet veriyor.

Atıklar ve toksinler kalın bağırsağın duvarında toplanır. Bu durum kabızlık, sindirim, eklem ağrısı ve hatta baş ağrısı gibi problemlere yol açar.

Böbrek ve karaciğerde ciddi hastalıklara bile yol açabilir.

Sağlıklı bir kalın bağırsağa sahip olmak için, yediğimiz şeylere dikkat etmemiz gerekir. En önemlisi yedeklerimiz lif açısından zengin besinler olmalıdır.

Aynı zamanda, ince bağırsaktaki birikmiş atıkları temizlemek için yılda bir kaç kez arındırıcı diyet yapılabilir.

Bu diyeti hafta sonu, tatilde ya da boş bir gününüzde yapmanızı öneriyoruz. Önemli olan evde olmanız.

Kalın Bağırsağınızı Temizlemek İçin Elma Yiyin
Elma

Kalın bağırsağınızı temizlemek ve toksinlerden arındırmak, sürekli lavaboyu kullanmak zorunda kalacağınız için sinir bozucu bir süreç olabilir.

Ancak iyi haber, eğer kalın bağırsağınız temiz ve sağlıklı olursa daha iyi hissedersiniz. Aynı zamanda hastalıklardan da korunmuş olursunuz.

Kalın bağırsağınızı temizlerken, çok fazla su içmelisiniz. Böylece vücudunuz susuz kalmaz ve atıkların atılması kolaylaşır. Günde 6 ila 8 bardak yani 2 litreye yakın su içmenizi öneriyoruz.

Eğer isterseniz güne içine birkaç damla limon damlatılmış ılık bir su ile başlayabilirsiniz. Bu şekilde metabolizmanız hızlanacaktır.

Elma en iyi bağırsak temizleyicidir.

Bu sebeple, üç gün boyunca çok fazla elma yemenizi öneriyoruz. Sıkılamamak için elmayı farklı şekillerde yiyebilirsiniz.

Elma toksinlerden arınmak için harikadır. Kabuklu ya da kabuksuz, posası ya da suyu her türlü faydalıdır. Yapmanız gerekenler:

 • Limonlu suyu içtikten sonra, taze sıkılmış bir elma suyu içmelisiniz.
 • Ardından bir bardak su için.
 • Gün içerisinde bu süreci tekrar edin. Günün sonunda 4 bardak elma suyu ve 4 bardak su içmiş olacaksınız.

Bağırsak hareketleri elmanın içindeki pektin sayesinde gerçekleşir. Bu bileşen bağırsağı toksinlerden arındırır ve hareketini hızlandırır.

Bu diyeti, arındırıcı diyet olarak hafta sonu yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak 72 saat boyunca yapmanız gerekmektedir.

Adımlar:

 • İstediğiniz kadar elma yiyin. Hiçbir şey olmadan tek başına yenmeliler.
 • Sabah kalkınca ve akşam yatarken bir çorba kaşığı zeytinyağı için.
 • Gün içerisinde en az 2 litre su için.
 • Bu üç gün boyunca hiçbir şey yemeyin. Diyeti bitirince hafif yiyeceklerle eski beslenmenize geri dönebilirsiniz. Eğer, çorba, meyve ve sebzeler gibi lif kaynağı besinler tüketirseniz çok iyi olur.
 • Her gün bolca su içmeyi unutmayın!

Çok katı bir diyet olduğu için yılda sadece 3 ya da 4 kez denemelisiniz. Yani her 3 ya da 4 ayda bir.

Kalın bağırsağınızı Tuz ile Temizleyin

Tuz tüketimini azaltmak

Bağırsağınızı temizlemek için kullanabileceğiniz bir başka yöntem daha. Bu yöntem, yüksek tansiyon ve böbrek hatlarına tavsiye edilmez.

Bu temizleme yöntemi, evde gün boyunca yapılmalıdır. Yöntem boyunca ağır ve ani hareketlerden kaçınmalısınız.

Adımlar:

 • Kalktığınız bir bardak su kaynatın ve içine tuz atın. Yanmamak için soğumaya bırakın. Yavaşça için.
 • Eğer baş ağrısı ya da mide bulantı geçirirseniz bu çok normaldir.
 • Eğer ihtiyacınız olursa, uzanın ve yavaşça karnınıza masaj yapın.

Birkaç dakika hatta bir saat boyunca koltuğunuzda dinlenin. Tuvalet ihtiyacınız gelene kadar bir şeyler okuyabilir ya da TV izleyebilirsiniz. Aynı işlemi gün içerisinde bir kaç kez tekrarlayın.

Gün içerisinde sadece hafif yiyecekler yemelisiniz: sebze çorbası, doğal meyve suları ve bitkisel çaylar. Patates kızartması, et, un ve şekerden kaçının.

Tuzlu su karışımını öğlen ve akşam tekrar için. Bütün hafta sonu evde kalmaya çalışın çünkü çok sık tuvalet ihtiyacınız olacak.

Bu iki yolla bağırsaklarınızı temizleyebilir ve onu sağlıklı tutabilirsiniz. Unutmayın, bol su içmeli ve lifli besinler tüketmelisiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.