Kalçada Sinir Sıkışması: Şiddetli Ağrılara Katlanmayın

Kalçada Sinir Sıkışması: Şiddetli Ağrılara Katlanmayın

Kalça bölgesindeki sinirlerde baskı veya gerilme olduysa, kalçada sinir sıkışması ortaya çıkması muhtemeldir. Bunu acı seviyenizi kontrol ederek anlayabilirsiniz. Normal bir bel ağrısından daha keskin bir acı hissedersiniz.

Kalça vücudun düzenli hareketlerini sağlamada çok önemli rol üstlenir. Eğer kalça bölgesinde çok acı hissediyorsanız, iş yapmayı bırakmalısınız. Böylelikle daha şiddetli acılara katlanmaktan kurtulursunuz. Bu arada her kalça ağrısı, kalçada sinir sıkışması anlamına gelmeyebilir. Herhangi bir tedaviye başlamadan önce, doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin.

Kalçada Sinir Sıkışması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Nasıl Anlarım?

İki bacakta da zayıflık hissetmek, bacaklardan kalçaya doğru uzanan ağrı, bacaklarda karıncalanma ve uyuşma, kalçada batma hissi gibi belirtiler kalçada sinir sıkışmasının işareti olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kalçada sinir sıkışması için Ortopedi ve Travmatoloji, Fizik Tedavi bölümlerine gidilir.

Kalçada Sinir Sıkışması Belirtileri

Aşağıdaki belirtilerin 3’üne veya daha fazlasına sahipseniz, kalçada sinir sıkışması ile karşı karşıya olma ihtimaliniz yüksek:

  • İki bacakta da zayıflık hissetmek
  • Bacaklardan kalçaya doğru uzanan ağrı
  • Bacaklarda karıncalanma ve uyuşma
  • Kalçada batma hissi

Kalçada Sinir Sıkışması Tedavisi

Kalçada sinir sıkışması doğru tedaviyle genellikle kısa sürede geçer.

Dinlenmek
Kalçada sinir sıkışması için ilk yapılacak şey dinlenmektir. İşe gitmeyi düşünmeyin, çünkü daha fazla acıyla baş etmek zorunda kalabilirsiniz.


Fizik Tedavi
Kalça sıkışması egzersizleri fizik tedavi doktorlarının desteğini alarak, kolayca bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bir iki gün içinde tekrar rahata kavuşabilirsiniz. Bu tedavi kasları gerdirip, güçlendirerek sinirlerin rahatlamasını sağlar.

İltihap Sökücü İlaçlar
Sinirlerdeki tahrişe bağlı oluşabilecek iltihabı önlemek için doktorunuz iltihap sökücü bir ilaç tavsiye edebilir.

Masaj
Ilık yağ ile yapılan nazik bir masaj sıkışan siniri rahatlatacaktır. Bir masajla sıkışma rahatlamayacağı için, birkaç kere biraz zaman aralıkları koyarak yapın.

Ameliyat
Ameliyat nadir rastalanan ciddi durumlarda son seçenek olarak değerlendirilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz