Kakule Kahvesi ve Kakule Çayı

Kakule Kahvesi ve Kakule Çayı

İşten eve yorgun dönünce yada iş yerinde öğle molasında günün stresini atmak için harika bir kakule kahvesi tercih edilebilir. Sıcacık bir kahve yada çay içimizi ısıtır ve günün yorgunluğundan kurtulmamıza yardım eder. Kakule kahvesi ve çayı, sütlü kahve, sade kahve gibi kahveler ile ıhlamur çayı, adaçayı, ısırgan çayı, rezene çayı yada anason çayı gibi çaylar hem içimizi ısıtır hem de bizi rahatlatır. Bu nefis ve lezzetli kahveler ve çaylar sayesinde günün stresinden uzaklaşır, rahat bir nefes alırız. Bayanların da sabahları birlikte sabah kahvesi içmesi gibi meşhur bir gelenek vardır. Kahve ile birlikte hem muhabbet edilir, hem de şifa bulunur. Bu leziz kahve ve çaylar vücut için de birçok fayda sağlar, hastalıkları önler. Geceleri gelen misafirler için de lezzetli çaylar hazırlanır ve sıcak sıcak içilir. İşte tüm bu çaylar ve kahveler arasında bulunan bu şifalı bitkinin kahvesi ve çayı da pek çok kişi tarafından bilinmese de faydaları ve yararları oldukça fazla olan içeceklerdir. Ayrıca bu leziz içeceklerin yapımı ve tarifi de oldukça kolaydır. Peki bu enfes kahveyi ve çayı nasıl yapabiliriz, nasıl hazırlarız?

KAKULE ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?
Bu şifalı bitkiyi tüketmenin en kolay yollarından biri de bu enfes bitkinin çayını hazırlamak ve afiyetle içmektir.

Bitkinin çayını hazırlamak için 2 çay kaşığı toz haline getirilmiş kakule bir fincan kaynatılmış suya konur. Kaynamış suyun içinde 15 dk. daha demlendirilip süzüldükten sonra içilir.

KAKULE KAHVESİ NASIL HAZIRLANIR?
Bu şifalı bitkinin kahvesi veya çoğu yerde kakuleli kahve olarak da geçmekte, Türk Kahvesi gibi Orta Doğu ve Arap ülkelerinde yeri ve önemi olan bir kahve aromatiğidir. Bu bitkinin kendine has aromatik kokusu kahvede farklı tatlar arayanlar için alışkanlık yapabilecek bir karışımdır.

Özellikle Suriye gibi ülkelerde sık sık kullanılan bu kahve, birçok kişi tarafından afiyetle içilir. Oldukça hoş bir kokuya sahip olması bu leziz bitkinin çayını ve kahvesini vazgeçilmez kılar. Fakat bitkinin sahip olduğu hoş kokusunu, aromasını yitirmemesi için kabuk halinde satın alınmasında fayda vardır. Öğütülmüş biçimde satın alınan bitki kokusunu ve aromasını kaybedebilir.

TARİFİ:
Kakule tanelerini ezin. Toz haline yakın olan taneleri daha sonra bir tavada kavuruyoruz. Kavrulmuş taneleri de bir havanda dövüyoruz.
Suyu cezvenin için boşaltın.
Kahve, kakule ve safranı cezveye boşaltın. Karıştırın ve daha sonra kısık ateşte 3 dakika ısıtın.
Altını kapatın ve 10-15 dakika bu şekilde bekletin.
Bekleme işlemi sona erdikten sonra tekrar altını açın ve ısındıktan sonra gül suyunu içine ilave edin.
Ateşte bekleme süresini ise köpüğünü taşırmadan ve fazla kaynamayacak şekilde ayarlayın.
Daha sonra 3-4 dakika bekletin ve bu şifalı bitkinin kahvesini kahve bardaklarında servis edin.
Afiyet olsun.
İşte bu leziz ve şifalı çayı ve kahveyi hazırlamak bu kadar basit ve kolaydır. Sizde sabah kahvesi yada akşam kahvesi olarak bu leziz ve şifalı kahveyi hazırlayabilirsiniz. Tabii çayı kahveden daha çok seven kişiler, bu şifalı bitkinin çayını da hazırlayabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz