Kafada Yağ Bezesi Nedenleri ve Tedavisi

Kafada Yağ Bezesi Nedenleri ve Tedavisi

Kafada yağ bezesi, genellikle tehlikeli değildir ve ağrısız şişkinliklere yol açar. Kötü huylu olma ihtimali çok düşüktür, ancak zamanla büyümeye yatkın olduğu için daha küçükken tedavi olmayı tercih edebilirsiniz.

Kafada Yağ Bezesi Belirtileri

Kafada yağ bezesi genellikle kafa derisi üzerinden hissedilebilecek bir çıkıntı oluşturur. Boyutu bir nohut tanesi kadar olabileceği gibi, 3 cm’ye kadar büyüyebilir de. Kafada yağ bezesinin bazı diğer özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Yumuşaktır, dokunduğunuzda veya bastırdığınızda yerini az da olsa değiştirebilirsiniz.
  • Büyümeleri yavaştır.
  • Kistlerin aksine yağ bezeleri genellikle 3 cm’den daha fazla büyümez.
  • Saç dökülmesine neden olabilir.
  • Yağ bezinin iltihaplanması sonucu renginde değişme ve akıntı görülebilir.

Kafada yağ bezesi ağrı yapar mı?

Genellikle ağrısızdır. Ancak boyutuna ve kafa derisinde ortaya çıktığı bölgeye göre ağrıya neden olabilir.

Kafada Yağ Bezesi Neden Olur?

Yağ bezeleri neden oluşur?

1Genetik Etkenler

Kafada yağ bezesi oluşumu genetik etkenlerle yakından ilgilidir. Yani aile fertlerinden birinde yağ bezesi görülen bir bireyde yağ bezesi oluşma riski daha yüksektir.

2Aşırı Kilo

Kafada yağ bezesi, cilt altındaki bir grup yağ hücresinin belirli bir bölgede hızla çoğalması nedeni ile ortaya çıkıyor. Zayıf bir bireyde de kafada yağ bezesi görülebilir; ancak kilolu birinin yağ hücresi sayısı daha fazla olduğu için bu soruna yakalanma riski daha yüksektir.

Yaş: Her yaşta görülebilir; ancak 40-60 yaş arasında daha sık görülür.

3Bazı Hastalıklar

Aşağıdaki hastalıklar kafada yağ bezesi oluşması riskini artırabilir:

  • Madelung sendromu
  • Adiposis dolorosa
  • Cowden sendromu
  • Gardner sendromu
  • Bannayan Riley Ruvalcaba sendromu

Kafada Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Kafada yağ bezesine iyi gelen tedavi yöntemleri şunlardır:


1Bitkisel Tedaviler

Kuş Otu: İçerdiği saponinler sayesinde yağ dokusunu yıkabilir. İçilebilir formlarını yemeklerden sonra bir çay kaşığı tüketebilirsiniz. Kuş otu (chickweed) yağ ve jellerini ise direk kafada yağ bezesinin üzerine uygularsanız iyileşme süreci hızlanacaktır.

Nim Ağacı Yağı: Gıda takviyesi olarak edinebilir, ya da nim (neem) baharatlarını yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Karaciğer ve safra kesesi metabolizmasını hızlandırarak kafada yağ bezesinin yıkımını hızlandırır.

Keten tohumu Yağı: Omega 3 yağ asidi açısından zengindir. Bu asit kafada yağ bezesinin içerisinde çözünerek hücrelerin büyümeye devam etmesinin önünü alabilir. Keten tohumu yağı veya jellerinin etkili olduğundan emin olmak için günde en az üç kez kafada yağ bezesinin üzerine direk uygulamalısınız.

Yeşil Çay: İltihap giderici içerikleri sayesinde başta yağ bezesini etkili şekilde küçültebilmektedir.

Taze Sıkılmış Limon Suyu: İçerdiği sitrik asit ve antioksidanlar sayesinde karaciğeri teşvik eder, yükünü hafifletir. Vücudunuza kafada yağ bezesinden kurtulması için fırsat verir.

Zerdeçal: Bol miktarda antioksidan içerir.

2Liposuction

Kafada yağ bezesi emilerek alınabilecek yumuşaklıkta ise liposuction (liposakşın) yöntemi ile alınabilir. Başlangıçta küçük bir yara dokusu bırakabilir, ancak ilerleyen dönemde yara izi kalmayacaktır.

Steroid Şırıngaları: Bu tedavide ise kafada yağ bezesinin içine triamsinolon asetonit ve az miktarda lidokain karışımından oluşan steroid ilaç şırınga edilir. Kafada yağ bezesi bir ay içinde kaybolmazsa, işlemin tekrar edilmesi gerekli olabilir.

3Ameliyat

Kafada yağ bezesinden kurtulmak için en etkili yöntemdir. Ancak 3 cm’den küçük yağ bezelerinin ameliyatla alınması önerilmez. Cerrahi müdahale için çoğu zaman saçların tıraş edilmesine gerek olmaz. Ameliyat esnasında bölgesel uyuşturma yeterli olur. Yaklaşık yarım saat süren, yağ bezinin tamamen alınması ile sonuçlanan basit bir ameliyattır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz