Kadınlarda Ve Erkeklerde Meme Ucu Ağrısı İle Yanması Neden Olur?

Kadınlarda Ve Erkeklerde Meme Ucu Ağrısı İle Yanması Neden Olur?

Meme ucu yanması ve ağrısı, hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla karşılaşılan can sıkıcı rahatsızlıklardandır. Meme ucu ağrısı ile yanması, yanlış sütyen seçiminden, yüzü koyun uyumaya ve meme kanserine kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir. İşte bu duruma sebep olabilecek nedenlerden bazıları: 

Alerjik reaksiyon

Göğüs uçları vücudun en hassas bölgeleridir, bu nedenle vücut şampuanları, sabunlar, cilt kremleri tüm bunlar, göğüs ucunda alerjik reaksiyona yol açabilir. Bunun sonucunda göğüs ucunda yanma, ağrı, kızarma ve kaşıntı gibi semptomlarla karşılaşabilirsiniz.

Hamilelik

Hamilelik, hormonlarınızın dalgalanma yaşadığı bir dönemdir, meme dokusu da hormonlara karşı çok duyarlı bir organdır. Gebelikle birlikte göğüsler daha dolgun ve hassas bir hal alır. Özellikle gebeliğin sekizinci haftasında meme başında koyulaşma, büyüme ve hassaslaşma görülür. Ağrıyı ve yanma hissini en aza indirgemek için yumuşak pamuklu sütyen kullanabilirsiniz.

Mastit (Meme dokusu iltihabı)

Mastit yani meme dokusundaki iltihapla birlikte göğüste şişme, ağrı, yanma ve kızarma gibi belirtiler meydana gelir. Titreme, ateş ve halsizlik de mastitin diğer semptomlarındandır.

Adet dönemi

Pek çok kadın regl haldeyken göğüslerinde şişkinlik, ağrı ve hassasiyet yaşar. Tuzlu gıdalar, vücudun su tutma kapasitesini artırarak hassasiyeti artırır. Ağrıyı azaltmak için tuz alımını sınırlandırın.

Egzama ve Kontakt Dermatit

Alerji ve tahrişten dolayı meme başında egzama gelişebilir. Doktor ağrıyı azaltmak için ağrı kesici krem veya kortikosteroid krem ​​reçete edebilir.

Raynaud Sendromu

Raynaud hastalığı, meme başının soğuğa maruz kalmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Raynaud sendromu göğüslere az miktarda giden kan dolaşımıyla ilişkilidir. Kan damarlarını daraltan epinefrin salgılanmasından dolayı gerçekleşir ve meme başında ağrı, acı ve yanma gibi belirtiler verir. Ağrıyı gidermek için göğüslere masaj yaparak yahut ılık su kompresi uygulayarak kan akışını uyarabilirsiniz.

Meme kanseri

Memede kütleler, meme ucunda akıntı, yanma ve göğüs ucu ağrısı, meme kanserinin en sık karşılaşılan belirtilerindendir. Bu tür belirtilerle karşılaştığınızda ihmal etmeden en kısa zamanda genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.

Ergenlik dönemi

Göğüs ucunda hassaslaşma ve ağrı, ergenlik döneminin belirtilerindendir. Meme dokusu oluşumunu tamamlayınca ağrı da geçmeye başlar.

Menopoz

Menopozla birlikte östrojen ve progesteron seviyelerinde önemli miktarda azalma gerçekleşir, bunun sonucunda meme ucunda ağrı, yanma gibi çeşitli semptomlar baş gösterir.

Meme ucunda ağrı ve yanma nasıl geçer?

İlk yapmanız gereken genel cerrahi uzmanına başvurmak olmalıdır. Doktor nedenini teşhis edip ona göre bir tedavi uygulayacaktır.

Mastit Oldum Nasıl Geçer? Mastit (Meme İltihabı) Doğal Tedavi Yolları Tıklayınız

Nefes Alırken Kalp Ağrısı Ve Kalp Batması Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz