Kadınlarda Hormon Bozukluğu

  • KADIN HASTALIKLARI
  • Kadınlarda Hormon Bozukluğu için yorumlar kapalı
  • 783 kez görüntülendi

Kadınlarda Hormon Bozukluğu

Polikistik over rahatsızlığı adet düzensizliği, kıllanma, istenmesine rağmen hamile kalamama biçiminde belirtileri olan bir çeşit hastalıktır. Bu belirtilerin bazısı yada tamamı

birarada bulunabilmektedir.

Hastalığa yumurtalıklarda yer alan aşırı kist neden olmaktadır. Bu halde’de yumurtalıkla normal olanın 2-5 katı büyür. Hastalığın meydana geliş sebebi net olarak bugün maalesef bilinmemektedir.

Beyinde yumurtalıkları uyarıcı hormon salgılayarı hipotalamus, hipofiz gibi üst merkezlerle yumurtalıkların ilişkisi de artık bozulmuştur. Hipotalamusun salgıladığı hormona hipofiz bezi aşırı cevap vermekte ve luteinizan hormon salgısı artmaktadır.

Söz konusu hormon yumurtalıkları uyararak çok fazla erkeklik hormonu salgılamakta ve yumurtalıklarda normal yumurta gelişimi olmamaktadır. Bunun neticesinde bu kadınlarda luteinizan hormon ve erkeklik hormonları testosteron yükselmektedir.

Yumurtlamanın akabinde salgılanan progesteron hormonuysa yumurtlama olmadığı için normal biçimde salgılanamamakta ve kanda düşük oranda bulunmaktadır. Estrogen hormonu ise normal düzeyde salgılanmaktadır. Tüm bunlara ek olarak süt salgılatan hormon prolaktinde polikistik overli hastaların 1/3’ünde yüksek oranda vardır.

Polikistik over hastalığı hormonlar arasındaki dengenin bozulduğu ve bunun bir kısırdöngüye dönüştüğü bir hastalıktır. Hastalığın ortaya çıkışını kolaylaştıran bazı etkenler söz konusudur. Bunlar genetik eğilim ve şişmanlıktır.

Aslında şişmanlığın hastalığın ortaya çıkış nedeni mi yoksa hastalık sonucunda mı oluştuğu kesin değildir. Ancak polikistik over hastalığı bulunan kadınların yaklaşık yarısının şişman olduğu bir gerçektir. Şişmanlarda yağ dokusunda erkeklik hormonu üretimi daha fazladır. Bu durum hastalığın ilerlemesine katkıda bulunur.

Polikistik overli hastaların büyük çoğunluğunda seyrek adet görme ya da hiç adet görememe gibi şikayetler vardır. Hastaların %90’ında erkeklik hormonu artışına bağlı kıllanma ve ciltte yağlanma vardır. Polikistik overli hanımların yaklaşık yarısında kilo fazlalığı söz konusudur.

Polikistik overli bir kadında tedavinin ilk basamağını kilo verme oluşturmalıdır. Gerek diyet gerekse egzersiz yardımı ile kilo verme ile adetler düzene girip yumurtlama sağlanabilir. Daha önce ilaçlara yanıt vermeyen bir hasta kilo verme sonrası ilaçlara yanıt verir duruma gelebilir.

Çocuk isteği olmayan, adet düzensizliği ve kıllanma yakınması olan bir kişide hem adetleri düzene sokmak hemde kıllanmaya karşı genellikle doğum kontrol hapları kullanılır.

Bu amaçla kullanılacak doğum kontrol haplarının progesteronlarının erkeklik hormonuna karşı etkilerinin olması tercih edilir. Yine kanama bozukluklarına karşı sadece progesteron içeren ilaçlarda kullanılabilir. Kıllanmaya karşı ise sıklıkla kullanılan ilaçlar siproteron asetat ve spironolaktondur. Bazen bu iki ilacın birlikte kullanılmasındanda iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Tedaviye en az 6 ay devam edilmesi gereklidir. Tedavi ancak yeni kıl oluşumunu engeller. Eski kılların ortadan kalkmasını sağlamaz. Mevcut kılların yok edilmesi için elektroliz, lazer veya epilasyondan yararlanılabilir.
Çocuk isteği olan kadınlarda ise kullanılacak ilaçlar hem düzenli adet görmeyi sağlar.

Hemde yumurtlama ve gebe kalmayı kolaylaştırır. Bu amaçla tercih edilen ilk grup ilaç klomifen sitrat olup, adetin 3-5. günlerinden itibaren kullanılır. Klomifen ile hastaların %75’inde yumurtlama, %50’sinde ise gebelik elde edilebilmektedir.

Polikistik over hastalığı için kullanılan cerrahi tedavi yöntemi laparoskopidir. Laparoskopi ile her yumurtalığa 10 civarında delik açılarak minik kistler patlatılmaktadır. Bu tedavi ile hormonal kısırdöngünün kırılması ve yumurtlama sağlanabilmektedir.

Ancak laparoskopi ilaçla tedaviye yanıt vermeyen veya aşırı yanıt veren hastalarda kullanılması gereken son tedavi seçeneği olmalıdır. Polkistik over hastalığı olanlarda tüp bebek yöntemi ile gebelik elde etme ihtimali yüksektir.

Bu yazı hormon bozukluğu nedir, hormon bozukluğu nedenleri, hormon bozukluğu nasıl tedavi edilir, hormon bozukluğu neden olur, hormon bozukluğu nasıl anlaşılır, hormon bozukluğunun nedenleri, hormon bozukluğunun tedavisi, hormon bozukluğunun belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

hormon bozukluğu hastalıkları, çocuklarda hormon bozukluğu, hormon bozukluğu nasil anlaşilir, hormon bozukluu, kadınlarda hormon bozukluğu nasıl anlaşılır, Hormonların neden old hastalıklar, kadınlarda hormon bozukluğu neden olur, kadınlarda hormon bozukluğu, pembe akinti neden gelir, hormon bozukluğu belirtileri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.