Kadın Sağlığı Hakkında Bilinmeyenler

Kadın Sağlığı Hakkında Bilinmeyenler

Geçmişten günümüze kadar gelen süreçte kadın sağlığı ile ilgili bilinmeyen birçok detay bulunmaktadır. Kadın sağlığı ile ilgili yanlış bilinenler ise zannedildiğinden çok daha fazladır. Bu yanlışlar arasında kadınların duygusallığının migren ağrılarına neden olduğu başta gelmektedir. Hormonal ve de genetik faktörler nedeni ile kadınlarda migren ağrıları daha fazla baş gösterebilmektedir. Kadın sağlığında en büyük yanlışlardan biri de hamilelikte kadının iki kişilik yemek yemesi gerektiğidir. Kadınlar hamile olduklarında normalden sadece 300 kalori daha fazla besine ihtiyaç duymaktadır. Bunu da büyük bir kurabiye yeterince karşılamaktadır. Kadın sağlığı için bu bilginin daha fazla yayılması ve hamilelikte aşırı kilo alan annelerin çocuklarının kalp hastalıklarına yakalanma riskinin çok daha fazla olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Kadın Sağlığı Hakkında

Kadın sağlığının bilinmeyenleri arasında kalp ve damar hastalıklarına yakalanma oranının kadınlarda en az erkekler kadar olduğu da yer almaktadır. Üstelik şeker hastası olan kadınların erkeklere oranla iki kata daha fazla kalp krizi geçirdiği de bir gerçektir. Sigara ve alkol gibi zararlı madde bağımlılıkları ise kadınlarda daha düşüktür. Bunun yanı sıra kadın sağlığında bilinmesi gereken şeylerden biri de kalp krizi belirtilerinin erkeklerdeki gibi olmadığıdır. Kadınlarda kalp krizi belirtilerinde göğüs kafesinin sıkışması yerine bulantı, terleme, endişe, halsizlik ve nefes darlığı gibi belirtiler görülmektedir. Kadınların kalp krizi sonrası ölme oranı da erkeklerden çok daha yüksektir.

Sağlık Hakkında Bilinmeyenler

Bunun yanı sıra kalp stent takımı ve baypas ameliyatları sonrasında kadınların yaşama oranı erkeklerden çok daha düşüktür. Kadın sağlığının bilinmeyenleri arasında kadınların kalbinin gerçekten daha fazla kırıldığı da yer almaktadır. Kadınların üreme yolları ile ilgili hastalıklara yakalanma oranı ve bu hastalıkların ölümcül etkileri erkeklere oranla çok daha fazladır. Yani kadınlar üreme anatomisi açısından erkeklere oranla şanssızdır. Kadın sağlığı hakkında bilinmeyenler arasında kadınların romatizma hastalıklarına çok daha fazla yakalandığı da yer almaktadır. Meme kanserinin 40 yaş üzeri bir hastalık olduğu da tamamen yanlıştır. Çünkü meme kanseri vakalarının %5’i 40 yaş öncesi vakalardır. Bundan dolayı kardeş ya da annede meme kanseri olan kişilerin çok daha yakından takip edilmesi gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz