Kabızlık İçin En İyi 8 Tedavi

Kabızlık İçin En İyi 8 Tedavi

Kabızlığın tanımı, 72 saat süresince herhangi bir bağırsak hareketinin olmaması veya mevcut bağırsak hareketlerinde, az miktarlı ya da çok sert dışkı oluşması gibi sorunların olmasıdır.

Her insan, yaşına, kilosuna, beslenme diyetine göre farklı tuvalet alışkanlıklarına sahip olabilir. Bu düzendeki değişiklikler, üç gün veya daha uzun sürdüğünde kabızlıktan yakınıyorsunuz demektir.

Birçok insan kabızlığın hafif bir problem olduğunu düşünmektedir ancak kabızlığın kronik hale gelmemesi için kısa süre içinde tedavi edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, altında yatan başka bir hastalık var mı yok mu, kontrol edilmelidir.

Çoğu durumda kabızlık, susuz kalma, kötü beslenme, hareketsiz yaşam tarzı gibi sebeplerden dolayı oluşmaktadır. Ancak bu durum pekala daha ciddi ve medikal müdahale gerektiren bir sağlık sorununun belirtisi de olabilir.

Kabızlıktan yakınan kişiler için alınan ilk önlem, piyasada bulunan müshil içerikli ürünler olabilir. Ancak bu gibi ürünlerin kullanımı tavsiye edilmez çünkü vücudunuz bunlara bağımlı hale gelebilir ve ayrıca vücudunuzda istenmeyen yan etkilere de sebep olabilirler.

Neyse ki, hafif müshil etkisi ile sindiriminize yardımcı olabilecek doğal birkaç tedavi yöntemi mevcuttur.

1. Aloe Vera Suyu

2-aloe-suyu

Aloe, vücudunuz için hem içeriden hem de dışarıdan birçok faydalı özelliği olan bitkilerden biridir. Aloe bitkisinden elde edeceğiniz suyu günlük olarak içmek kolonunuzu doğal yollardan temizlemeye ve daha sağlıklı dışkılayabilmenize yardımcı olacaktır.

National Standard tarafından derlenen bilgilere göre, aloe bitkisinde bulunan aloin isimli içerik kabızlık ile savaşma özelliğine sahiptir.

2. Elma

Kabızlık ile savaşta, en iyi meyvelerden biri elmadır. Bu meyvede bulunan pektin isimli içerik bağırsak fonksiyonlarını iyileştirici etkiye sahiptir.

Ohio State Üniversitesi, Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir araştırma, elmanın bol miktarda lif içermesinin dışkının yumuşak olması ve sürecin kolaylaşabilmesi için gerekli ögeleri sağladığını göstermiştir.

3. Muz

Muz, bağırsak hareketlerini teşvik edici ve sindirimi iyileştirici özelliklere sahip olan, lezzetli bir meyvedir. Size ayrıca bol miktarda lif sağlar ki bu da onu doğal müshil etkisine sahip bir meyve olarak dışkılama sürecinizde önemli bir yardımcı yapar.

Bir parça muz, günlük almanız tavsiye edilen lif miktarının %12’sini temin edebilir. Muz ayrıca frukto oligosakkaritler içermektedir ki bunlar kalın bağırsağa ulaştıklarında genel anlamda sindiriminizin iyileşmesi konusunda yardımcıdırlar.

4. Yeşil Çay

3-yeşil-çay

Yeşil çay, yıllar içinde antioksidan içeriği ve diğer faydaları sayesinde, oldukça popüler olmuş bir içecektir. Faydalarından biri sindirimi iyileştirici ve kolonda biriken dışkının atılımını teşvik edici olmasıdır.

Yeşil çay ayrıca kabızlık üzerinde hafif müshil etkisine sahiptir.

5. Yulaf

Sık sık kabızlıktan yakınan insanlar, beslenme diyetlerine daha fazla miktarda yulaf eklemelidirler.

Yulafta karbonhidrat, vitaminler, mineraller ve lif bulunur; bu sayede sindirime yardımcı ve kabızlığı önleyicidir. İdeal olanı kahvaltı için yulaf tüketmenizdir, ancak dilerseniz smoothie, çorba ve hatta salata yapımında da yulaf kullanabilirsiniz.

6. Keten Tohumu

Yüksek lif ve omega-3 yağ asidi içeriği sayesinde keten tohumu, yüksek iyileştirici özelliğe sahip kabul edilmektedir. Keten tohumu hafif müshil etkisine sahiptir, bağırsak fonksiyonlarını iyileştirici ve dışkının atılmasına olan yardımı sayesinde kolonu temizleyicidir.

Bunun için bir fincan suya sadece bir yemek kaşığı keten tohumu ekleyin ve bir gece bekletin. Ertesi sabah aç karnına için.

7. Limon ve Zeytinyağı

4-zeytinyağı-ve-limon

Zeytinyağı ve limonun iyileştirici özelliklerini birleştirerek, bağırsak hareketlerini arttırıcı ve kabızlıkla savaşta etkili doğal bir müshil elde etmiş olursunuz.

Bir limonun suyunu bir fincan sıcak su ile seyreltin ve içerisine bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Bu içeceği her sabah aç karnına için.

8.Bal ve Elma Sirkesi

Bir diğer doğal müshil tarifi de, bir fincan su ile elma sirkesi ile balı seyreltmek ve bu karışımı günde üç defa tüketmektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz