Kabartma Sodası: Mucizevi Sağlık Faydaları ve Kullanım Alanları

Kabartma Sodası: Mucizevi Sağlık Faydaları ve Kullanım Alanları

Sodyum bikarbonat olarak da bilinen kabartma tozu, mutfağımızda popüler bir maddedir. Yemek pişirmek için yaygın olarak kullanılır. Fakat mutfakta kullanım dışında, düzenli sağlık sorunlarımızın çoğunu da tedavi ettiğini biliyor muydunuz? Zaten farkında değilseniz, konuyla ilgili ayrıntılı olarak konuşalım.

Kabartma tozu sağlık yararları:

1. Asit Reflü Davranır

Biliyor muydunuz pankreasımız doğal olarak bağırsaklarımızı koruyan sodyum bikarbonat üretir. Emilebilir bir antasittir, yani midemizde üretilen asidi nötralize eder ve asit reflü semptomlarını hafifletir. Aynı zamanda mide ekşimesi ve hazımsızlık tedavisinde de etkilidir.

2. Boğaz Kasları İçin İyi

Kabartma tozu, kas ağrısı ve yorgunluğun tedavisinde gerçekten etkilidir. Egzersiz sırasında, vücutta kas yorgunluğuna yol açan asit birikmesi vardır. Kabartma tozu bir alkalize edici maddedir, yani yoğun egzersiz nedeniyle vücutta üretilen asidi nötralize eder. Bu yüzden, atletik performansı arttırdığı bilinmektedir.

3. Güneş yanığı davranır

Kabartma tozu etkili bir güneş yanığı ilacı olarak işlev görür. Tek yapmanız gereken, küvetinizi normal suyla doldurmak. Bir fincan soda ekleyin ve sonra küvette oturun ve rahatlayın. Cildiniz bir süre sonra daha iyi hissetmeye başlar.

Karışımı doğrudan cildinize de kullanabilirsiniz. Bir miktar kabartma suyunu suyla karıştırın ve karışımı cildinize uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekletin. Sonra soğuk suyla yıkayın.

4. Maya Enfeksiyonunu Tedavi Ediyor

Kabartma tozu, mantar enfeksiyonu nedeniyle oluşan ağrı ve kaşıntıyı gidermeye yardımcı olan anti-mantar, anti-bakteriyel ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Vücudun pH seviyelerini dengeleyerek maya hücrelerini öldürür. Bu büyük ölçüde alkali doğasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, düzenli kabartma tozu kullanımı vücuttaki mantarların büyümesini engeller ve böylece cildin temiz ve kuru kalmasını sağlar, bu da enfeksiyonun yayılmasını önler.

5. Böcek ısırığından ve sokmasından kurtulma

Kabartma tozu, sivrisinekler dahil böcek ısırıklarından kaynaklanan kaşıntı ve kızarıklıktan kurtulma sağlar. Sadece üç parça suya kabartma tozu ekleyin ve etkilenen bölgeye ekleyin. Acı geçene kadar macunu günde yaklaşık 3 kez uygulayın.

6. cilt kaynar davranır

Kaynama, iltihaplı, enfekte saç köklerinin neden olduğu acı bir şişliktir. Yavaş yavaş, irin gelişmeye başlar ve yumru büyür ve daha ağrılı hale gelir. Genellikle bir doktorun dikkatine ihtiyaç duyar, ancak erken aşamada kabartma tozu yardımı ile doğal olarak tedavi edilebilir.

Kalın bir kabartma tozu ve su hamuru yapın ve kaynatın üzerine uygulayın. İdrarı doğal olarak tahliye etmeye yardımcı olur.

7. UTI’yi tedavi eder

İYE veya İdrar Yolu Enfeksiyonu, insanların yaşadığı en yaygın enfeksiyondur. Bu enfeksiyon vücudumuzdaki idrarın asidik olması nedeniyle oluşur. Ve kabartma tozu doğada alkali olduğundan, ÜYE’yi kürlemek için kullanılabilir. İdrardaki asidi nötralize eder, bu da İYE semptomlarını azaltır ve ayrıca enfeksiyona neden olan bakterilere karşı savaşır.

Not:  Kabartma tozu yanlış alındığında sağlığa zararlı olabilir. Aynısını tüketmeden önce daima tıbbi bir uzman tavsiyesi alın.

8. Kötü Nefesle Savaşır

Daha önce tartıştığımız gibi, kabartma tozu doğada alkalidir ve vücuttaki yüksek asidik seviyeleri nötralize eder. Ağzınızda genellikle asidik ortamda gelişen ve ağız kokusundan sorumlu olan bakterileri öldürebilir.

Bunu, bir bardak ılık suda 1 çay kaşığı kabartma tozu ekleyerek yapabilirsiniz. Bu karışımı gargara olarak kullanın ve 1 dakika boyunca sıvı ile gargara yapın. İşlemi her gün tekrarlayın.

9. sivilce davranır

Kabartma tozu, sivilce kaynaklı ağrıyı azaltan anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir. Sivilce genellikle yüz yağlı olduğunda ortaya çıkar. Kabartma tozu cildi kuru tutar ve sivilcelerin büyümesini önler. Bununla birlikte, cilt uzmanları tarafından düzenli olarak kullanılması önerilmez. En iyi sonuçları elde etmek için minimum miktarlarda kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak, kabartma tozu çok çeşitli sağlık yararlarına sahiptir. Şimdi bunların sadece yemek pişirme amaçları için harika bir bileşen değil, sağlık için de iyi olduklarını biliyoruz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz