İyi ve Kötü Huylu Kolesterol Nedir

İyi ve Kötü Huylu Kolesterol Nedir

Hepimiz kolesterol seviyemizin belirlenmesi için düzenli aralıklarla test yaptırmamız gerektiğini biliyoruz. Ancak kolesterol seviyelerindeki yükselme her zaman bir sağlık sorununa işaret etmiyor. Çünkü iyi kolesterol ve kötü kolesterol olarak iki farklı kolesterol türü var. Peki, iyi ve kötü kolesterol arasındaki fark ne?

Kolesterol sinirleri koruyan ve hücre dokusu oluşturarak belirli hormonların üretilmesini sağlayan muma benzer bir maddedir. Karaciğerimiz vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kolesterolü üretir ancak biz dışardan yumurta, et, yağ gibi gıdalarla da kolesterol alırız.

Kötü kolesterol düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) anlamına gelir. LDL damarların iç çeperlerinde birikir ve plak formasyonu oluşturur. Bu plaklar zaman içinde kan akışı için daha az alan kalmasına ve damarın sertleşmesine yol açar.

İyi kolesterol ise yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) demektir. İyi kolesterol kötü kolesterol birikimlerinin önüne geçer, oluşmuş plakları azaltır ve vücuttan karaciğer aracılığıyla atılmasını sağlar.

Kötü kolesterol seviyelerini düşürmek ve daha sağlıklı damarlara sahip olmak için tükettiğiniz doymuş yağ oranını azaltmalı ve daha çok lifli gıda yemelisiniz. Vücut ağırlığını korumanın ve düzenli egzersiz yapmanın kolesterol seviyesinin dengelenmesinde oldukça etkili olduğu biliniyor.

Bu yazı iyi kolesterol nedir, iyi kolesterolü yükselten gıdalar, iyi kolesterol seviyesi nasıl yükselir, iyi huylu kolesterol yüksekliği, iyi huylu kolesterol düşüklüğü, iyi kolesterolün yüksek olması, iyi kolesterol neden düşer yükselir, kötü kolesterol belirtileri, kötü kolesterol nedir, kötü kolesterolün kaç olmalı, kötü kolesterolün zararları, kötü huylu kolesterol nasıl düşürülür konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

kötü huylu kolesterol nedir, gizli kolesterol belirtileri, iyi huylu ve kötü huylu kolesterol nedir, kötü huylu kolesterol, kötü huylu kolesterol belirtileri, iyi huylu kolesterol nedir, iyi huylu kolesterol, kötü huylu kolesterol zararları, iyi huylu kolesterol nasıl yükseltilir, gizli kolesterol

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz