İyi Uyku için 9 Doğal Gıda

  • ALTERNATİFTIP
  • İyi Uyku için 9 Doğal Gıda için yorumlar kapalı
  • 687 kez görüntülendi

İyi Uyku için 9 Doğal Gıda

Uyku, fiziksel ve zihinsel sağlık için en önemli biyolojik aktivitelerden biridir.

Birçok kişi yeterince önemsemese de, dinlenme sırasında bir dizi fonksiyon yerine getirilir. Bunlar organların işlevlerini tam olarak gerçekleştirmeleri ve duygusal sağlık için çok önemli fonksiyonlardır.

Ancak problem şu ki, modern yaşam tarzı neredeyse herkesin ruh haline ve genel sağlık durumuna yansımaları olan zorluklara yol açmaktadır.

Uykusuzluk ve uyku bozukluğu hayat kalitesini etkileyen konsantrasyon eksikliği, asabiyet ve depresyon gibi bir dizi rahatsızlıkla yakından ilişkilidir.

Bu nedenle, yazımızdaki bilgileri not almak ve uyku kalitenizi yükseltecek alışkanlıkları edinip en kısa zamanda ilerleme sağlamak çok faydalı olacaktır.

Belli başlı doğal gıdalar iyi bir uyku çekmemize yardımcı olabilir. Aşağıda uyku kalitenizi arttıracak dokuz gıdayı bulabilirsiniz. Hadi deneyelim!

1. Süt

Ilık süt, uykusuzluk ve uyku zorluğu için en etkili yöntemlerden biridir. Bunun sebebi içeriğinde bulunan yüksek miktardaki kalsiyum ve triptofandır. Bu, uyku hormonu olan melatoninin üretimini arttıran temel bir amino asittir.

Faydasını görmek için yatağa gitmeden önce bir bardak süt içmek gerekir.

2. Marul

Taze maruldan hazırlanmış bir salata iyi bir uyku çekmenizi engelleyen rahatsızlıklara karşı alternatif bir yöntem olarak kullanılabilir.

Bu bitki gerginliğe, baş ağrısına ve strese iyi gelen gevşetici ve ağrı kesici maddeler içerir.

3. Kediotu

Kediotunun rahatlatıcı etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Birçok ilaç firması bu bitkiyi uykusuzluk, depresyon ve ağrı kesici ilaçlarının üretiminde kullanmaktadır.

Kediotu özü veya çayı insanın kendini daha iyi hissetmesini sağlar ve uyku hormonu üretimini arttırır.

Bitkinin kökleri kasları gevşeten, duygusal dengeye bulmaya yardım eden ve insanı dinlendiren aktif kaynaklar barındırır.

4. Badem

Taze veya kuru badem daha iyi ve deliksiz bir uyku uyumanıza yardımcı olur.

Bunu sebebi melatonin hormonunun üretimini arttıran bir amino asit olan triptofanın bademde çok yüksek oranda bulunmasıdır.

Ayrıca bademin içinde kasları gevşeten ve daha iyi uyku uyunmasını sağlayan temel bir mineral olan magnezyum yüksek miktarda  bulunur.

5. Bal

Balın içindeki bir tür doğal şeker, beyne orexin-A fonksiyonlarını azaltmasını sağlayan bir sinyal gönderir. Bu madde deliksiz uyku uyuma yeteneği ile ilgilidir. Tek yapmanız gereken çayınızın veya bir bardak sıcak suyun içine bal eklemektir.

6. Bitter çikolata

Yiyeceğiniz az miktardaki bitter çikolata vücudunuza bol miktarda antioksidan girmesini sağlayarak uyku kalitesini yükseltir.

Bu lezzetli gıda vücudu ve beyni gevşeten bir tür hormon olan serotonin üretimini tetikler.

7. Muz

Bir çok doğal sağlık uzmanına göre muz iyi uyku için en etkili gıdalardan biridir.

Geleneksek ilaçlardan farklı olarak doğal tedavi yöntemlerinin hiçbir yan etkisi yoktur ve ek olarak da bol miktarda besin maddesi içerdikleri için sağlığa iyi gelirler.

Muz doğal bir triptofan kaynağıdır ve serotonin hormonu üretimini arttırır.

Ayrıca içeriğinde yüksek oranda bulunan iki temel mineral olan potasyum ve magnezyum sayesinde kasları ve sinir sistemini gevşetir.

8. Çarkıfelek (saat) çiçeği

Çarkıfelek çiçeği (passiflora incarnata) birçok kültürde sinirleri gevşetmek ve uyku için kullanılan geleneksel bir bitkidir.

İçeriğinde bulunan aktif madde harmine sayesinde serotonin ve melatonin üretimini arttırır.

Çarkıfelek çiçeği çayının sinir sistemi üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Stres, gerginlik ve uyku güçlüğü yaşandığında yetişkinlere olduğu kadar çocuklara da önerilir.

Çarkıfelek çiçeğini aşırı derecede kullanmayın çünkü gün içerisinde uyuşukluğa ve uykuya neden olabilir.

9. Papatya

Papatya özü ve çayı gerginliği azaltıp sakinleşmenizi sağlayarak daha iyi bir uyku uyumanıza yardımcı olur.

Bu yöntemler vücuda karşı oldukça naziktir. İçeriklerinde stresi, ağrıyı ve sindirim sorunlarını azaltan maddeler bulunur. Sonuç olarak buradaki maddeleri tüketmenizin haricinde, yatak odanızı mümkün olduğunca konforlu bir hale getirmeyi ve hoş bir atmosfer oluşturmak için elinizden geleni yapmayı unutmayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.