İt Dirseği Nedir Neden Olur Nasıl Geçer

İt Dirseği Nedir Neden Olur Nasıl Geçer

İt dirseği hastalığının diğer adı arpacık hastalığıdır. Çok sık şekilde gözlemlenen it dirseği hastalığı halk arasında daha yaygın bir şekilde telaffuz edilir. Hatta öyle ki arpacık hastalığından farklı bir hastalık zannedilir. Bu yazımız it dirseğinin belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verecek

sizlere.

İtdirseği Nedir: Arpacık halk arasında itdirseği de denen göz kapaklarındaki iltihaplı yağ bezeleridir. Bu yağ bezeleri küçük şişlikler oluşturarak iltihaplandığı için göz kapağından göz yüzeyine baskı yaparak ciddi ağrılara neden olurlar.

Arpacık neden olmaktadır?
Arpacık göz kapaklarındaki yağ bezelerinin iltihabı sonucunda oluşmaktadır. Köz kapaklarındaki yağ bezelerinin iltihabını
Aşırı stres sıkıntı,
Tozlu ve havalandırmasız ortamlar,
Sivilceli cilt tipi,
Göz kanallarının kapanması veya tıkanıklığı,
Başkalarının havlusunu kullanmak gibi etkenler ve olaylar tetiklemektedir.

Arpacık(itdirseği tedavisi)
İt dirseği basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Bu rahatsızlığın giderilmesi için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.
Genelde arpacık tedavisi çeşitli damlalar ve pomatlar yardımıyla yapılmaktadır. Bazı durumlarda arpacık ciddi boyutlarda olduğundan gözü tehtit eder duruma gelmektedir, bu durumda it dirseğinin tedavisi küçük cerrahi müdahalelerle gerçekleştirilir. İt dirseği rahatsızlığının giderilmesi için gereken cerrahi müdahale iltihaplı bölgeden iltihabı boşaltarak buranın göze baskı uygulamasını engellemek şeklinde yapılmaktadır.

İtdirseğine evde alınacak önlemler ve ilk müdahale
İtdirseği tedavisinin doktorlara bırakılması daha doğru bir davranış olacaktır. Ancak bazı durumlarda erken müdahale gözü rahatlatacağından önemlidir. Arpacık rahatsızlığına yapılacak en iyi erken müdahale göz kanallarının açılarak buralardaki mikrobik birikintiyi uzaklaştırmaktır.

Göz kanallarının açılmasını sağlayan en iyi uygulama ise sıcak tampon uygulamasıdır. Sıcak veya ılık suya batırılmış bir pamuk parçası veya temiz havlu alınarak göz üzerine hafif baskılar yapılır ve beklenir. Bu yöntem gerçekten çok etkili bir yöntemdir.

İt dirseği(arpacık) şifalı bitkiler
Kan dolaşımına olan mucizevî etkisinden dolayı Yaban mersinini tüketmek iyi bir seçenek olduğu gibi ılık gülsuyu, çay ve papatya çayı da göze tampon yapılabilir.

İt dirseği bazı durumlarda açıkta göz kapağının üzerinde veya kirpiklerin hemen dibinde oluşabilmektedir. Bu durumda dışarıdan it dirseğine sürülecek közlenmiş soğan çok faydalı olabilmektedir. Sarımsak arpacığa iyi gelse de göze sürülmesinin sakıncalarından dolayı dikkatli olunmalıdır.

Bu yazı it dirseği için okunacak dua, it dirseği tedavisi, it dirseği ameliyatı hastalığı, it dirseği nasıl geçer, it dirseğinin belirtileri, it dirseğinin bitkisel tedavisi, it dirseğine ne iyi gelir, it dirseğine bitkisel çözüm, it dirseği neden olur diğer adı nedir konusunda yazılmıştır

it dirseği nasıl geçer, it dirseğine ne iyi gelir, it dirsei, it dirseği için okunacak dua, arpacık duası, arpacık için okunacak dua, it dirseği duası, gözde it dirseği nasıl geçer, it dirseği, arpacık duası nasıl okunur

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz