İştahı Kesen Yiyecekler

  • SAĞLIKLI BESLENME
  • İştahı Kesen Yiyecekler için yorumlar kapalı
  • 935 kez görüntülendi

İştahı Kesen Yiyecekler

İştahın kapalı kalması,yapılmakta olan zayıflama diyetlerinin başarısı için önemli bir etken olduğundan dolayı, kilo vermede oldukça kritik bir öneme sahiptir.

Her ne kadar hepimizin hayali aç kalmadan zayıflama olsa da bunun doğal yollarla pek mümkün olmadığını söylemek yanlış olmaz. O zaman geriye bir tek çare kalıyor. O da iştah kapatan gıdalar ve tok tutucu besinler tüketerek diyet boyunca moral bozucu olabilen açlık krizlerinin önüne geçmek.

Tabi bunun için de öncelikle bilgilenmek gerekiyor. Bu ihtiyacı göze alarak sizler için açlığı bastırıcı ve tok tutucu iştah kesici kapatıcı yiyecekler hakkında güzel bir yazı hazırladık.

1. Elma
Günde 1 tane elma yemek sizleri hastalıklardan korur diye eskiler boşuna dememişler. Yüksek oranlı lifli yapısıyla elma, hem geç sindirilebilen hem de ağzımıza aldığımızda bile çiğneme esnasında birkaç dakika harcatan bir meyvedir. Brezilyada yapılan bir araştırmada günde 1 adet orta boy elma tüketen kişilerin 1 yılda doğal yollardan 3 kilo verme başarısı gösterdiği ortaya çıkmıştır. Zaten bir çok beslenme uzmanı da elmanın hem iltihap giderici, hem de zayıflatıcı tok tutucu etkilerinin olduğunu bilimsel anlamda kabul ediyorlar. Normalde yiyeceklerin ağıza alınmasından sonra 20 dakika kadar bir sürede beyinde tokluk hissi gelişiyor. Ancak elmanın çiğnenmesinin normal yiyeceklere göre daha uzun sürmesinden dolayı bu süre 5-10 dakikaya iniyor. Bu da az bir miktar ile tokluğun sağlanması ve iştahın kesilmesini beraberinde getiriyor.

2. Yeşil Çay
Yeşil Çay bilhassa iştahı kesmek için kullanılabilecek ideal bir bitkisel içecek olarak iştahı kesen yiyecekler listesinde mutlaka yer almalıdır. Yeşil çayın içerisindeki fito bileşikler aynı zamanda bağırsaklarda emilen yağın yakımı için de görev görüyor. Diğer bir ifadeyle yeşil çay yağ yakıcı etkiler göstermektedir.

3. Çikolata
Çikolata iştah kesicidir ve genellikle bu kanı doğrudur. Ancak özellikle düşük kalorili ve düşük şeker içeren çikolata türlerini tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Ve çikolata tüketimi kesinlikle az miktarda olmalıdır. Çikolatanın fazlası iştah kesici olmasından ziyade, kilo aldırıcı etkisinin olduğu ve çok kontrollü biçimde tüketilmesinin gerektiğini hatırlatmak isteriz. En iyisi yemeklerden 30 dk önce bir parça çikolatayı ağzımıza atarak şeker gibi emerek tüketmektir.

4. Yulaf Ezmesi
Yulaf Ezmesi de tok tutan özelliği ile bilinen bir yiyecektir. Yulaf Ezmesi daha çok lif ve karbonhidrat içerir. Bu nedenle hazmı uzun sürer ve sizleri uzun süre tok tutar. Bir kase yulaf ezmesi aynı zamanda kolesterolü de % 23 e kadar düşürmektedir.

5. Keten Tohumu
Keten tohumu da lifli çekirdeği ile meşhur ve çiğ olarak tüketildiğinde midede uzun süre şişkinlik ve doygunluk hissi oluşturan bitkisel yiyeceklerdir. Sabahları bir kase sütün içerisine atılacak bir avuç yulaf ezmesi, sizleri saatlerce tok tutacaktır. Omega 3 aynı zamanda keten tohumu içerisinde bol miktarda bulunan bir yağ asididir ve kansere kap krizine ve yaşlanmaya bitkisel çözüm oluşturmaktadır. Keten tohumu iyi bir kan şekeri düşürücü bitkidir. Salatalarınıza ve tostlarınıza keten tohumu katarak yiyeceklerinizin iştah kesici ve tok tutucu özelliğini artırabilirsiniz.

Bu yazı iştahı kesen besinler, iştahı ne kapatır, iştahı azaltan yiyecekler, iştahı kesen şeyler, iştah nasıl kesilir, iştah nasıl azaltılır, iştah kesmek için ne yapmalı, iştah kesen bitki çayları, iştah kesen gıdalar  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

iştah nasıl kesilir, istah nasil azaltilir, iştah kesmek için ne yapmalı, iştahı ne kapatır, Iştahım nasıl kapanır, iştah kesmek için yapılması gerekenler, istah kesen yiyecekler, çocuklarda iştah kesmek için neler uygulanır, yiyeceklerde kalori nasıl azaltılır, istah kapatmak icin yapılması gerekenler

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.