Ispanak Suyunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır, Besin Değerleri

 • ALTERNATİFTIP
 • Ispanak Suyunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır, Besin Değerleri için yorumlar kapalı
 • 732 kez görüntülendi

Ispanak Suyunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır, Besin Değerleri

Yeşil yapraklı sebzeler arasında yer alan ıspanak faydaları oldukça fazladır. Bu nedenle özellikle kışın tüketilecek olan sebzeler arasında yer almaktadır. Ispanak pek çok farklı şekilde tüketildiği gibi aynı zamanda çiğ olarak suyu içilebilecek sebzeler arasında bulunmaktadır.

Kış boyunca tedarik edilebilecek sebzelerin başında gelmektedir. Salata, ıspanak yemeği, kurabiye, kek gibi pek çok farklı yiyecek içerisinde haşlanarak kullanılabilir. Aynı zamanda çiğ olarak suyu hazırlanabilir. Kış aylarında devamlı olarak tüketilebilecek oldukça yüksek besin değerine sahip olan ıspanak özellikle uzmanlar tarafından önerilmektedir. Yüksek besin değerine sahip olması nedeniyle pişirmeden ıspanak suyu hazırlanarak tüketilmesi insan vücudu açısından oldukça sağlıklıdır.

Ispanak Suyunun Besin Değeri

Yeşil yapraklı sebzeler arasında özellikle ıspanak pek çok farklı sağlık problemini önlemek adına yüksek besin değerine sahip olan sebzelerden biridir. İşlenmeden tüketilmesi özellikle içerisinde bulunan maddelerin vücuda geçmesini sağlamaktadır.

Ispanak çiğ olarak tüketilmesi için suyu çıkartılabilir. Ispanak içerisinde A, B, C, E ve K vitaminleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra iyot, fosfor, demir, çinko, magnezyum, potasyum, bakır mineralleri bulunur. Triptofan, diyet lifi, karotenoidler, aminoasitler ve doymamış yağ ıspanak suyunun içilmesi durumunda vücuda geçecek olan maddeleri oluşturmaktadır.

Ispanak Suyunun Faydaları

Çiğ olarak getirmesi durumunda ıspanak suyu faydaları oluşabilecek hastalıklara karşı vücudunuzun daha dirençli hale gelmesini sağlayabilir. Ispanak suyunun çiğ olarak hazırlanarak tüketilmesi durumunda sağlayacağı faydalar şunlardır;

 • Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler oluşturmaktadır. Bağırsakların rahatlamasını sağlayarak kabızlığa iyi gelmektedir. Aynı zamanda kolon kanserine karşı etkili olmaktadır.
 • Ispanak içerisinde yer alan minerallerin tamamı alkalidir. Bu sayede özellikle vücudun Ph değerinin dengelenmesine sağlayarak vücutta atık birikiminin engellenmesini sağlamaktadır. Detoks etkisi oluşturur.
 • Kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Ispanak klorofil ve flavonoid içermektedir. Bu sayede vücuttaki kanserli hücrelerin oluşumunu engellemek için etkili olmaktadır. Kanser hücrelerinin büyümesini engellemektedir.
 • Enerji verici ve rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Vücut dokusunun yenilenmesini sağlayarak hücre sağlığı üzerinde etkilidir.
 • Ispanak suyu A vitamini bakımından oldukça zengindir. Gece körlüğü, katarakt gibi görme problemlerine karşı etkili olmaktadır. Aynı zamanda gözlerin güçlenmesini sağlamaktadır.
 • K vitamini bulunan ıspanak suyu osteoporoza karşı korur. Kalsiyum içeriği sayesinde ise daha güçlü kemiklere sahip olmanızı sağlar.
 • Yüksek besin değerine sahip olması nedeniyle alyuvarların oluşumunun desteklenmesini sağlamaktadır.
 • C vitamini açısından oldukça zengindir. Dişeti kanaması veya dişeti sağlığı açısından koruyucu etkiye sahiptir.
 • Hamilelerde hem anne sağlığı için hem de bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Anne sütünün kalitesinin artmasını sağlar.
 • Büyüme çağındaki çocuklarda diş ve kemik gelişimi üzerinde etkilidir.
 • Potasyum kaynağı olması nedeniyle kalp dostu olarak bilinir. İçerisinde bulunan A ve C vitaminleri özellikle kolesterol üzerinde etkili olmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının engellenmesini sağlar.
 • Mide dokusunun korunmasını sağlayarak mide rahatsızlıklarına karşı önleyici etki oluşturmaktadır. Özellikle ıspanak suyu hazırlama konusunda tamamen çiğ şekilde hazırlanacağından içerisinde bulunan bütün değerlerin vücuda geçmesi sağlanabilir.
 • Bir bardak ıspanak suyu 28 kalori olduğundan ve aynı zamanda açlık hissini azalttığından zayıflamaya yardımcı olabilir.
 • Ispanak suyu aynı zamanda saç üzerinde oldukça etkilidir. Daha parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmak isteyenler için etkili olmaktadır. Saç dökülmelerini ve kepeği engellemektedir.
 • Ispanak suyunun aynı zamanda cilt üzerinde pek çok farklı faydası bulunmaktadır. Cilt sağlığını korumak için gerekli olan vitaminleri içermektedir. Özellikle yaşlanma belirtileri arasında cildin parlaklığını, nemini ve yumuşaklığını kaybetmesi nedeniyle doğal çözüm olarak kullanılabilir. Sivilce, akne veya kırışıklıklar gibi problemlere karşı koruyucu etkiye sahiptir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.