Ispanağın Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Ispanağın Faydaları için yorumlar kapalı
  • 675 kez görüntülendi

Ispanağın Faydaları

Bazı bitkiler var ki bebeklikten yaşlılığa kadar tüketilmesi gerekir ve faydaları ile insan bedenini adeta ayakta tutarlar. İşte ıspanak böyle bir bitkidir. Bilimsel olarak ta çeşitli ülkelerde yapılan deneylerin ortak sonucu, ıspanağın her derde deva bir bitki olduğunu gösteriyor.

İşte sizler için derlediğimiz ıspanağın faydaları, ıspanak nelere ve hangi hastalıklara iyi gelir sorularının cevapları:

İçerisinde bol miktarda demir,vitamin ve enzim içeren ıspanak genellikle kış sebzesidir. Sağlık açısından pek çok yararı vardır.

Ispanağın Faydası 
*Vücudun dayanıklılığını artırır.
*Kansızlığı ve gelişme bozukluğunu giderir.
* Soğuk algınlığına karşı korur.
*Kalp ve gelişme bozukluğunu giderir.
*Kalp adalelerini kuvvetlendirir.
*Ruhi çöküntünün sıkıntılarını giderir.
*Kan miktarını artırır.
*Ağız, boğaz ve göğüs hastalıklarında faydalıdır.
*Kanser ve veremden korur.
*Hamilelerde faydalıdır.
*Doğacak bebeğin güçlü olmasını sağlar.
*Yara, yanık ve dolamada da faydalıdır.
*Dişlerin çürümesini önler.
*Şişmanlık ve şeker hastalığına da faydalıdır.

Ispanak özellikle genç yaşlarda tüketildiğinde yaşlılığı sağlıklı ve dinç geçirmemize yardımcı oluyor. Ispanağın yaşlılık nedeniyle oluşan körlüğü önlediği bilim adamları tarafından öne sürülüyor. Diğer yaandan ıspanağın adaleleri güçlendirmenin yanı sıra gözleri de koruduğunu tespit edildi.

Ispanağın yaşlılık nedeniyle gözde leke oluşmasını (macular degeneration) engellediği de bilinmektedir. Bir yıl boyunca haftada 4 ile 7 kez ıspanak yiyenlerin, bu hastalığı önleyebildikleri kaydedildi. Ispanağın, gözlerin “karşı ışıkta” ve “parlak ışıkta” daha iyi görmesini sağladığı, gece görüşünü kuvvetlendirdiği kaydediliyor. Ispanağın, “Macular Degeneration” hastalığı nedeniyle kör olmuş insanlarda, tekrar görmeyi sağlayabileceği de belirtiliyor. Ispanağın içinde bulunan “Carotenoid” madde “Lutein”in gözleri koruduğunu belirtiyor.

Öte yandan , içeriğinde demir, vitaminler ve enzimler bulunan ıspanağın vücudun dayanıklılığını artırdığı, kansızlığı ve gelişme bozukluğunu giderdiği, soğuk algınlığına karşı koruduğu belirtiliyor. Kalp ve gelişme bozukluğunu giderdiği ifade edilen ıspanak, kalp adalelerini kuvvetlendiriyor. Ruhi çöküntünün sıkıntılarını giderdiği kaydedilen ıspanak ayrıca, kan miktarını artırdığı gibi ağız, boğaz ve göğüs hastalıklarında faydalı.

Kanser ve veremden koruduğu da bildirilen ıspanak , hamilelere de iyi geliyor. Doğacak bebeğin güçlü olmasını sağlayan ıspanak, yara, yanık ve dolamada da faydalı Dişlerin çürümesini önleyen , ıspanak, şişmanlık ve şeker hastalığına karşı da faydalı olduğu bilinmektedir.

Bu yazı ıspanağın faydaları, ıspanağın özellikleri, ıspanağın vitaminleri, ıspanağın faydaları ve zararları, ıspanağın içindeki vitaminler, ıspanak ne işe yarar, ıspanak nasıl yenmeli,  ıspanağın yararları  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

ıspanağın faydaları, defne yarpaginin fayda ve ziyani, gebelikte ıspanak, ıspanak nasıl ekilir, ispanak faydasi, gebelikte ıspanağın faydaları, ıspanağın kalorisi, ispanak nasil yenmeli, defne yarpaginin faydalari, heyva yarpaginin faydasi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.